Nowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu
17.01.2025
Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu otwiera nowy rozdział swojej historii. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Poznań i Międzynarodowych Targów Poznańskich otworzył właśnie nowoczesną siedzibę. To nie tylko inwestycja w infrastrukturę – to inwestycja w kulturę, sztukę i edukację dla przyszłych pokoleń artystów.
Przekazanie budynku odbyło się podczas konferencji prasowej, w której udział wzięli Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania oraz Tomasz Kobierski, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Szkolnictwo artystyczne odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu tożsamości i wrażliwości społeczeństwa oraz rozwoju kultury i sztuki. Cieszę się, że uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu zyskali nową, bardziej dostępną siedzibę, której lokalizacja zwiększy dostępność do edukacji artystycznej. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac adaptacyjno-remontowych stanie się ona miejscem, w którym będziemy kształcić na najwyższym poziomie przyszłych artystów i twórców muzyki – powiedział Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w MKiDN. – Nowa siedziba została pozyskana w roku jubileuszu 80-lecia szkół tworzących Zespół Szkół Muzycznych: Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Kurpińskiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina, tym samym rozpocznie nowy etap rozwoju tych szkół – dodał.
O Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu
Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu, prowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, łączy w sobie cztery szkoły muzyczne: Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. K. Kurpińskiego, Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina, Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej, potocznie nazywaną „Poznańską Szkołą Talentów”.
Do szkół połączonych w Zespół uczęszcza łącznie ponad 500 uczniów. Zespół zatrudnia około 180 nauczycieli. Korzenie pierwszych dwóch szkół sięgają dwudziestolecia międzywojennego, zasadniczy kształt zespołowi szkół nadano w 1978 roku, utworzono wtedy również Policealne Studium Piosenki, które kształci w zawodzie aktora scen muzycznych.
W Zespole działają: szkolna orkiestra symfoniczna, orkiestra smyczkowa, big band i zespół instrumentów dętych, chór PSM I i PSM II stopnia, chór kameralny i wiele zespołów kameralnych o różnym składzie.
Do absolwentów Zespołu należą m.in.: dyrygent Grzegorz Nowak (od 2014 r. pełni dożywotnio funkcję dyrygenta Royal Philharmonic Orchestra w Londynie), Agnieszka Duczmal (założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, Bartłomiej Nizioł, światowej sławy skrzypek, Jacek Kortus, pianista chopinista czy Iwona Hossa wybitna śpiewaczka operowa.
W 2023 r. Zespół Szkół Muzycznych musiał opuścić siedzibę zajmowaną od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, mieszczącą się również przy ul. Głogowskiej w Poznaniu. Kierownictwo Zespołu wspólnie z resortem kultury podjęli starania o zapewnienie szkołom muzycznym nowej siedziby, pozwalającej na realizację zadań edukacji artystycznej. Dzięki współpracy z władzami Miasta Poznania oraz spółką Międzynarodowe Targi Poznańskie udało się pozyskać przedwojenny budynek, którego lokalizacja i kubatura odpowiadają potrzebom Zespołu Szkół Muzycznych.
Historyczny budynek w nowej roli
Z końcem 2024 r. została podpisana umowa pomiędzy Zespołem Szkół Muzycznych w Poznaniu a Międzynarodowymi Targami Poznańskim sp. z o. o. w Poznaniu o nabyciu na rzecz Skarbu Państwa historycznego Gmachu Administracji Targów z przeznaczeniem na siedzibę Zespołu Szkół.
Nowa siedziba, mieszcząca się w historycznym budynku z 1925 r., ma szansę stać się sercem kulturalnym miasta, łączącym funkcje edukacyjne z działalnością artystyczną na rzecz lokalnej społeczności. Po przejęciu od Międzynarodowych Targów Poznańskich, budynek o powierzchni użytkowej 3 500 m² zostanie poddany gruntownej rewitalizacji, aby spełniać potrzeby nowoczesnej szkoły artystycznej.
Projekt rewitalizacji zakłada rozdzielenie funkcji różnych przestrzeni w budynku, aby spełniały one wymagania zarówno edukacyjne, jak i kulturalne. W głównej auli powstanie przestronna sala koncertowa, która będzie miejscem dużych wydarzeń – od uroczystych koncertów, przez egzaminy dyplomowe, aż po imprezy środowiskowe z udziałem mieszkańców Poznania. Będzie również służyć jako przestrzeń do współorganizowania wydarzeń z innymi podmiotami. Z kolei mniejsze koncerty, spektakle czy recitale znajdą swoje miejsce w reprezentacyjnej sali kameralnej oraz kilku salach wielofunkcyjnych, które będą służyły również celom dydaktycznym.
W procesie adaptacji budynku, który ma na celu przystosowanie go do potrzeb szkolnictwa artystycznego, szczególną uwagę poświęcono zachowaniu i podkreśleniu historycznego charakteru obiektu. Koncepcja przebudowy, uzgodniona z konserwatorem zabytków, zakłada m.in. odtworzenie pierwotnego wyglądu elewacji i dachu budynku, co pozwoli zachować jego niepowtarzalny urok. Fragment budynku zwany Belwederem po renowacji zyska nową funkcję sali koncertowej o powierzchni 250 m² i wysokości 7 metrów, z pełnym zapleczem obejmującym pomieszczenia techniczne, garderoby oraz foyer z częścią wystawienniczą.
Przygotowania do prac nad dostosowaniem obiektu do potrzeb Zespołu Szkół Muzycznych trwają.