Otwarto zmodernizowaną Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Kielcach
16.10.2019
Po blisko dwuletniej modernizacji w kieleckim Muzeum Narodowym, instytucji współprowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otwarto Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. W 17 salach, na powierzchni 700 m kw. eksponowanych jest ponad 300 obrazów i ok. 600 dzieł rzemiosła artystycznego.
Remont głównej siedziby kieleckiego Muzeum Narodowego, dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, rozpoczął się pod koniec 2017 roku. Projekt zakładał m.in. modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej. We wtorek została ona uroczyście otwarta.
Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to ok. 18 mln zł. Realizacja inwestycji potrwa do końca 2020 roku.
Do uczestników uroczystości list skierował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, w którym zaznaczył, że zakończone prace „są doskonałym przykładem umiejętnego korzystania z unijnych środków finansowych przez instytucję kultury”.
„Prace modernizacyjne miały na celu przede wszystkim jeszcze lepsze, odpowiadające najnowszym trendom w muzealnictwie światowym wyeksponowanie bezcennych dla polskiej kultury dzieł sztuki” – napisał wicepremier Piotr Gliński.
Minister kultury ocenił, że „zadanie to zostało wykonane z największą pieczołowitością”. Zapewnił że „nowa – stara galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej zostanie entuzjastycznie przyjęta nie tylko przez wierną Muzeum kielecką publiczność, ale także stanie się obowiązkowym miejscem odwiedzin turystów z całej Polski i zagranicy”.
Wicepremier Piotr Gliński pogratulował dyrektorowi muzeum Robertowi Kotowskiemu oraz wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się do realizacji „tego ważnego dla polskiego dziedzictwa narodowego projektu”.
Galeria mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. „Chcemy zaprezentować historię malarstwa od portretu sarmackiego po awangardę lat 70-tych XX wieku. Przechodzimy przez cały okres rozwoju polskiego malarstwa - przez portrecistów, symbolistów, monachijczyków, przedstawicieli Młodej Polski. To syntetyczne spojrzenie na historię malarstwa ostatnich 250 lat” – powiedział dyrektor muzeum Robert Kotowski.
Poszczególne sale galerii przypisane zostały artystom, z reguły związanych z regionem świętokrzyskim. „Bądź artystom, którzy na to zasługują. Tak jest w przypadku np. Stanisława Wyspiańskiego, mimo że nie mamy zbyt dużej liczby jego dzieł. Z kolei sala Jacka Malczewskiego jest dedykowana wyłącznie jego malarstwu. Obok jest sala Józefa Pankiewicza, w której znajduje się kilka obrazów, z tym najbardziej znanym i najcenniejszym w naszych zbiorach Portretem dziewczynki w czerwonej sukience” – wyjaśnił Kotowski.
W innych salach prezentowana jest twórczość m.in. Józefa Szermentowskiego, Józefa Brandta, Maurycego Gottlieba i Aleksandra Gierymskiego. Wśród dzieł rzemiosła artystycznego znajdują się m.in. porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują także szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok.
Obecnie trwają prace konserwacyjne malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej, tkanin i stropu w II Pokoju Senatorskim wraz z pięcioma obrazami: „Pożar Ławry Troickiej” i przedstawień personifikacji żywiołów - Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia. „Od kilku miesięcy trwają również prace przy elewacji pałacu, która zostanie odrestaurowana i odnowiona. Zakończyliśmy natomiast instalację systemów przeciwpożarowych i antywłamaniowych” – poinformował dyrektor Kotowski. Po zakończeniu remontu nad wejściem do pałacu znów pojawią się odtworzone figury posłów rosyjskich i szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku.
Źródło: MKiDN, PAP