„Pałace Wilna XVII–XVIII wieku”
Instytucja polecająca
Instytut „Polonika”
Opis
Serenissima Res Publica Coronae Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuaniae, jak oficjalnie nazywano połączone Unią Lubelską Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie (Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė), miała dwie polityczne stolice – Kraków i Wilno.
Historyczna – stołeczna funkcja dawnego grodu Gedymina oraz rozwój centralnych urzędów litewskich w sposób oczywisty determinowały wszechstronny rozkwit miasta nad Wilią. Nic dziwnego zatem, że było ono siedzibą rodów szlacheckich i magnackich, wznoszących swoje miejskie pałace. Przebudowane w XIX w., za czasów władztwa komunistów przekształcane i dewastowane, w części przestały istnieć. Ale te ocalałe są widoczne w krajobrazie miasta, a w ostatnich latach trwają prace mające na celu przywrócenie im blasku i nadania nowej funkcji.
„Książka Pałace Wilna XVII–XVIII wieku” jest pierwszą próbą wszechstronnego przedstawienia dziejów magnackich i szlacheckich rezydencji w Wilnie. Autorka w trzech syntetyczno-analitycznych rozdziałach przedstawia historyczne oraz architektoniczno-urbanistyczne uwarunkowania pałacowej architektury Wilna, następnie charakterystykę wileńskiego środowiska architektów i budowniczych XVII–XVIII w., oraz w najważniejsze tendencje i odstępstwa w architektonicznym kształcie wileńskich rezydencji. Esencją publikacji jest katalog 41 pałaców. Tych zachowanych i niezachowanych. Zajmuje on dwie trzecie objętości całej książki. To obszerne kompendium zamyka Słownik architektów i budowniczych czynnych w Wilnie XVII–XVIII w. – wynik żmudnych kwerend i żmudnej pracy redakcyjnej – który sam w sobie mógłby być samodzielnym opracowaniem.
Szczegółowe informacje
Autor: Anna Sylwia Czyż
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 698
Oprawa: twarda
Format: 205 x 255 mm
Zakup
Cena: 120 zł