W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Pałace Wilna XVII–XVIII wieku”

„Pałace Wilna XVII–XVIII wieku”

Instytucja polecająca

Instytut „Polonika”

Opis

Serenissima Res Publica Coronae Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuaniae, jak oficjalnie nazywano połączone Unią Lubelską Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie (Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė), miała dwie polityczne stolice – Kraków i Wilno.

Historyczna – stołeczna funkcja dawnego grodu Gedymina oraz rozwój centralnych urzędów litewskich w sposób oczywisty determinowały wszechstronny rozkwit miasta nad Wilią. Nic dziwnego zatem, że było ono siedzibą rodów szlacheckich i magnackich, wznoszących swoje miejskie pałace. Przebudowane w XIX w., za czasów władztwa komunistów przekształcane i dewastowane, w części przestały istnieć. Ale te ocalałe są widoczne w krajobrazie miasta, a w ostatnich latach trwają prace mające na celu przywrócenie im blasku i nadania nowej funkcji.

„Książka Pałace Wilna XVII–XVIII wieku” jest pierwszą próbą wszechstronnego przedstawienia dziejów magnackich i szlacheckich rezydencji w Wilnie. Autorka w trzech syntetyczno-analitycznych rozdziałach przedstawia historyczne oraz architektoniczno-urbanistyczne uwarunkowania pałacowej architektury Wilna, następnie charakterystykę wileńskiego środowiska architektów i budowniczych XVII–XVIII w., oraz w najważniejsze tendencje i odstępstwa w architektonicznym kształcie wileńskich rezydencji. Esencją publikacji jest katalog 41 pałaców. Tych zachowanych i niezachowanych. Zajmuje on dwie trzecie objętości całej książki. To obszerne kompendium zamyka Słownik architektów i budowniczych czynnych w Wilnie XVII–XVIII w. – wynik żmudnych kwerend i żmudnej pracy redakcyjnej – który sam w sobie mógłby być samodzielnym opracowaniem.

Szczegółowe informacje

Autor: Anna Sylwia Czyż

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 698

Oprawa: twarda

Format: 205 x 255 mm

Zakup

Cena: 120 zł

Pałace Wilna XVII–XVIII wieku Polonika

{"register":{"columns":[]}}