W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Patrzymy w przyszłość – uczestniczyliśmy w konferencji „Culture: the Compass for Europe’s Future”

05.02.2025

„Jeśli kultura jest kompasem Europy – gdzie nas poprowadzi?” To pytanie towarzyszyło konferencji „Culture: the Compass for Europe’s Future”, która odbyła się 4 lutego br. w Brukseli w Centre for Fine Arts Brussels – Bozar. Podczas paneli dyskusyjnych zarysowane zostały strategiczne i finansowe ramy dla działań kulturalnych Komisji Europejskiej.

Patrzymy w przyszłość – uczestniczyliśmy w konferencji „Culture: the Compass for Europe’s Future”, fot. MKiDN

W panelu „Kultura i bezpieczeństwo” wzięła udział Marta Cienkowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. O roli kultury dla bezpieczeństwa europejskiego rozmawiała z Zoltánem Tarrem, członkiem Komisji Kultury i Edukacji PE oraz Ihorem Poshyvailo, dyrektorem Muzeum Majdanu. Dyskusję prowadziła Sneška Quaedvlieg-Mihailovic, sekretarz generalna Europa Nostra.

Europa potrzebuje strategicznej wizji i kierunku. Jej największą siłą są kultura i dziedzictwo kulturowe. Musimy wykorzystać potencjał jaki ze sobą niosą – tymi słowami organizatorzy przedstawiali główny temat konferencji.  

Wśród 120 gości biorących udział w wydarzeniu byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Stałych Przedstawicielstw Państw Członkowskich UE, Prezydencji Polski w UE, europejskich sieci kulturalnych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, a także artyści i akademicy. Konferencja została zorganizowana w ramach inicjatywy „Cultural Deal for Europe”.

Debata „Kultura i bezpieczeństwo”

Kultura to soft power. Wyraża więcej niż słowa, więcej niż to, co możemy dostrzec w pierwszym spojrzeniu… Dzięki kulturze możemy aktywnie i pokojowo kształtować obraz współczesnego świata – mówiła Marta Cienkowska, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas panelu „Kultura i bezpieczeństwo”. – Dyplomacja kulturalna potrafi budować mosty poprzez uniwersalny język kultury. Właśnie dlatego warto doceniać jej znaczenie, by ją rozwijać potrzebujemy systemowego wsparcia. Dlatego w ramach Polskiej Prezydencji będziemy rozmawiać o rozwijaniu Programu Kreatywna Europa, który będzie realizowany po 2027 roku – dodała.

Podczas konferencji głos zabrali m.in. Glenn Micallef, komisarz ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej, młodzieży, kultury i sportu, Nicolas Schmit, komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych (2019-2024) oraz Georg Haeusler, dyrektor generalny w Dyrekcji ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury. W debacie uczestniczyli również europosłowie, w tym Nela Riehl (przewodnicząca Komisji CULT), Laurence Farreng, Zoltan Tarr, Hannes Heide i Helder Sousa Silva.

Polska prezydencja w Radzie UE w obszarze kultury

W styczniu br. Polska po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przez sześć kolejnych miesięcy będziemy przewodniczyć jej pracom. Hasłem prezydencji, która potrwa do 30 czerwca 2025 roku jest: „Bezpieczeństwo, Europo!”. Przyjmując rolę lidera w obszarze kultury zapraszamy Europę do dialogu opartego na wzajemnym szacunku, stawiając nasze dziedzictwo jako nieodłączny element wspólnoty. 

Priorytetami polskiej prezydencji, które będą przedmiotem prac w obszarze kultury są:

  1. Młodzi twórcy – przyszłość kultury Europy
  2. Nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego

W ramach programu kulturalnego prezydencji Polska będzie budowała sieć współpracy kulturalnej i rozwijała międzynarodowy dialog zarówno na arenie międzynarodowej, jak i poprzez działania krajowe.

W ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej prace prowadzą grupy robocze zajmujące się różnorodną tematyką. Dwie z nich, prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajmują się wypracowaniem rozwiązań systemowych w ramach priorytetów prezydencji w obszarze kultury:

  • sytuacji twórców rozpoczynających karierę
  • nowoczesnych rozwiązań prawnych dla sektora audiowizualnego

Trzecia grupa robocza ds. prawa autorskiego z udziałem przedstawicieli Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu MKiDN prowadzi prace związane z wpływem sztucznej inteligencji na systemy zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Więcej o kampanii „Cultural Deal for Europe”

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}