„Piłsudski” – prawdziwa historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano
05.09.2019
Premiera filmu historycznego „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy, z Borysem Szycem w głównej roli, odbyła się 5 września br. Film otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 7 mln 350 tys. oraz 1 mln z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Budżet filmu wyniósł 14 mln 900 tys. Jest to jeden z ok. 40 filmów o tematyce historycznej, które powstają przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Piłsudski” to prawdziwa historia przedstawiająca życie Marszałka oraz jego walkę o niepodległą Polskę na przełomie lat 1901-1914. Józef Piłsudski „Ziuk” (Borys Szyc) po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Film przedstawia jego zmagania na polu bitwy, z Polską Partią Socjalistyczną, jak i w życiu prywatnym, gdzie jest rozdarty między żoną (Magdalena Boczarska), a kochanką (Maria Dębska). Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego – niepodległej Polski.
„Piłsudski”, wyprodukowany przez Studio Filmowe Kadr, został dofinansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 7 mln 350 tys. (w tym 2 mln 350 tys. dotacji dla Studia KADR oraz 5 mln zł za pośrednictwem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) oraz z budżetu PISF (1 mln zł).Jest jednym z ok. 40 filmów o tematyce historycznej, które powstają w wyniku finansowego zaangażowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są wśród nich nie tylko filmy fabularne, ale również dokumentalne i animowane. Dzięki hojnemu wsparciu ministerstwa kultury polscy artyści mają szansę tworzyć produkcje na wysokim poziomie artystycznym i tym samym wypełniać białe plamy polskiej historii, opowiadając ją Polakom za pomocą filmu.