Policjanci uhonorowani przez Generalnego Konserwatora Zabytków
02.12.2021
- Dzięki Państwa zaangażowaniu codziennie udaje się zapobiegać zniszczeniu lub kradzieży wielu cennych zabytków, a także zatrzymać sprawców takich przestępstw. Wykonując swoje obowiązki zawodowe, dowodzicie Państwo, że troska o dobro polskiego dziedzictwa kulturowego to nie tylko ciężka praca, ale także powołanie – powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków dr hab. Katarzyna Zalasińska, wręczając w imieniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków prof. IH PAN Magdaleny Gawin listy gratulacyjne policjantom szczególnie zasłużonym w wykrywaniu i ściganiu przestępstw przeciwko zabytkom
Skuteczne przeciwdziałanie przestępczości przeciwko dziedzictwu kulturowemu wymaga od funkcjonariuszy Policji, którzy jako pierwsi znajdują się na miejscu zdarzenia, szerokiej wiedzy i natychmiastowej reakcji w sytuacji stwierdzenia zagrożenia dla zabytków. Składam w imieniu Generalnego Konserwatora Zabytków wszystkim obecnym wyrazy najwyższego uznania za zaangażowanie w ciężką i często niebezpieczną pracę na rzecz ochrony zabytków – powiedziała dyrektor Zalasińska.
Uroczystość, podczas której uhonorowano zasłużonych policjantów, została uświetniona wystąpieniami specjalistów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego w ramach szkolenia „Przestępczość przeciwko zabytkom”, skierowanego do służb mundurowych.
Szkolenie, przeprowadzone w związku z realizacją zapisów Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022, obejmowało prelekcje dotyczące zagadnień związanych ze zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom oraz współpracy pomiędzy organami ścigania a instytucjami zaangażowanymi w ochronę zabytków.
Ochrona zabytków przed zagrożeniami – współpraca kluczem do sukcesu
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – a w jego imieniu Generalny Konserwator Zabytków – jest zobowiązany między innymi do zapobiegania zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków, udaremniania niszczenia i niewłaściwego korzystania z zabytków czy przeciwdziałania ich kradzieży, zaginięciu lub nielegalnemu wywozowi za granicę.
Powyższe działania są realizowane m.in. poprzez ścisłą współpracę służb konserwatorskich z organami ściągania, w szczególności z Policją. Współpraca odbywa się na podstawie porozumienie Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Komendanta Głównego Policji w sprawie współdziałania w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom oraz innym dobrom kultury, podpisanego w 2018 r. Porozumienie systematyzuje i precyzuje zakres współpracy, dając równocześnie podstawę do działania.