Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności
31.08.2019
Dziedzictwo narodowe to pamięć o najważniejszych wydarzeniach w naszych dziejach. Obowiązkiem Państwa Polskiego jest przypominanie dziedzictwa Solidarności, bo to jest bardzo ważna część naszego narodowego dziedzictwa – powiedział dziś wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas uroczystości podpisania umowy o utworzeniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
Powołanie nowej instytucji kultury, współprowadzonej przez MKiDN i NSZZ „Solidarność”, miało miejsce w legendarnej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej w trakcie obchodów z okazji 39. rocznicy strajków i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 31. rocznicy strajków z 1988 r.
Wiceminister Sellin podkreślił, że nazwa Instytutu Dziedzictwa Solidarności nie jest przypadkowa.
- O dziedzictwo Solidarności trzeba dbać i mamy poczucie, że czeka nas dużo pracy, aby przypomnieć światu prawdziwą historię Solidarności – powiedział minister.
Jarosław Sellin zaznaczył także, że poważną politykę historyczną, do czego zobowiązane jest każde państwo, trzeba prowadzić poprzez trwałe instytucje.
- Systematyczna praca instytucjonalna przynosi efekty. Wierzę głęboko, że również działania Instytutu Dziedzictwa Solidarności takie efekty przyniosą dzięki systemowej i systematyczną pracy, która opowie światu o dziedzictwie Solidarności.
Sekretarz Stanu w MKiDN przypomniał także wartości, którymi kierowała się Solidarność i o które walczyła, takie jak: wolność obywatelska i niepodległość państwa, patriotyzm, zasada non violence, respektowanie autentycznego pluralizmu światopoglądowego, wynikające z wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji polskiej tolerancji, solidaryzm społeczny i sprawiedliwość oraz fundament etyczny życia społecznego oparty na Dekalogu i tradycji moralnej cywilizacji chrześcijańskiej, o której wielokrotnie mówił i pisał do ludzi Solidarności papież – Święty Jan Paweł II, przypominając podstawową zasadę solidaryzmu: „jeden drugiego brzemiona noście”.
Uroczyste podpisanie umowy przez Sekretarza Stanu w MKiDN Jarosława Sellina oraz Przewodniczącego NSZZ „Solidarmość” Piotra Dudę, powołującej Instytut Dziedzictwa Solidarności, odbyło się w obecności Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy.
Misja i cele Instytutu Dziedzictwa Solidarności
Misją nowej państwowej instytucji kultury będzie popularyzacja fenomenu i znaczenia „Solidarności” oraz badanie i zabezpieczanie jej historii i autentycznego dziedzictwa. Żywa tradycja narodowa, do której niezmiennie odwołuje się NSZZ „Solidarność”, może i powinna stanowić motywację intelektualną oraz wzorzec etyczny dla młodych pokoleń szukających inspiracji dla własnej drogi życiowej.
Cele Instytutu Dziedzictwa Solidarnośći:
- Upamiętnianie i promowanie w kraju i za granicą dziedzictwa historycznego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, ruchu społecznego oraz antykomunistycznej opozycji demokratycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego zrywu obywatelskiego w sierpniu 1980’ roku.
- Upamiętnianie pluralizmu wewnątrzzwiązkowego, nurtów opozycji demokratycznej i oporu społeczeństwa polskiego wobec systemu komunistycznego w latach 1956 – 1989.
- Upamiętnianie postaw i aktywności przedstawicieli Kościoła katolickiego względem NSZZ „Solidarność” i opozycji demokratycznej.
- Inicjowanie przedsięwzięć kulturalnych, społecznych i naukowych nawiązujących do tradycji ruchu „Solidarności”.
- Badania naukowe w zakresie historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
- Edukacja i wychowanie młodego pokolenia Polaków w duchu wartości i tradycji ruchu „Solidarności”.
- Upowszechnianie w świadomości międzynarodowej polskiego wkładu w obalenie systemu komunistycznego.
- Inicjowanie i wspieranie – w oparciu o dziedzictwo i wartości ruchu „Solidarności” – nowych przedsięwzięć poruszających problematykę wolności, suwerenności Polski, demokracji, praw człowieka i innych wyzwań współczesnej Polski, Europy i Świata.