Powołanie p.o. dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych
28.03.2023
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał Mateusza Dzieduszyckiego na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Akt powołania wręczył sekretarz stanu w MKiDN Szymon Giżyński. Mateusz Dzieduszycki zacznie pełnić obowiązki dyrektora Centrum od 1 kwietnia.
Mateusz Dzieduszycki
Producent, reżyser, scenarzysta, dziennikarz prasowy i telewizyjny. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. W 1999 roku ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jako reporter współpracował z zagranicznymi stacjami telewizyjnymi z Francji i Niemiec, a jako autor reportaży prasowych – z tygodnikiem „Spotkania”, z „Rzeczpospolitą”, „Obserwatorem” i „Tygodnikiem Literackim”.
W ramach wieloletniej współpracy z Telewizją Polską był reporterem i producentem Wiadomości TVP1, a następnie jako producent, reżyser i scenarzysta brał udział w produkcji różnorodnych programów kulturalnych, m.in. tygodnika kulturalnego „Goniec” czy Festiwalu Piosenki im. Marka Grechuty, oraz dokumentalnych i zaangażowanych społecznie.
Jako producent zrealizował szereg filmów, m.in. „Śladami Josepha Conrada” (2017), „Pod Platanem” (2019), „Leopold Tyrmand – życie bez kompromisów” (2020), „Ten cmentarz musi żyć” (2020).
Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych
Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zostało powołane 1 czerwca 2022 r. Jego utworzenie jest kontynuacją i rozwinięciem polityki wsparcia polskich przemysłów kreatywnych realizowanej od 2016 r., która wynika z potrzeb i postulatów polskich twórców i przedsiębiorców. Centrum ma za zadanie ich wspierać i stwarzać im jak najlepsze warunki do tego, aby mogli godnie zarabiać na swojej pracy i swoich talentach.
Potencjał rozwojowy przemysłów kreatywnych dostrzega nie tylko Polska – wiele państw intensywnie inwestuje w rozwój swoich krajowych przemysłów kreatywnych. Obszar ten stanowi współcześnie pole gospodarczo-kulturowej konkurencji międzynarodowej.
Działalność bieżąca Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych koncentruje się na kilku obszarach kluczowych dla rozwoju polskich przemysłów kreatywnych, do których należy:
- animowanie współpracy na linii kultura-biznes-nauka-technologia;
- inwestowanie w rozwój polskich przemysłów kreatywnych – w szczególnie rokujące, prorozwojowe i atrakcyjne kulturowo projekty oraz w wybitnie utalentowanych twórców;
- realizowanie innowacyjnych, łączących potencjał i zasoby wielu różnych branż kreatywnych projekty, promujących polską kulturę oraz budujących pozytywny wizerunek Polski w oparciu o przemysły kreatywne;
- edukacja i profilaktyka.