W blisko 500 instytucjach trwa akcja „60+ Kultura”
25.09.2019
Zajęcia taneczne, podróże w świecie wirtualnym, spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, spektakle teatralne i operowe, projekcje filmowe, koncerty i oprowadzanie po muzeach - to niektóre z atrakcji, jakie od dziś czekają na seniorów w ramach akcji „60+ Kultura”. Do niedzieli, 29 września, w 480 instytucjach kulturalnych w 184 miejscowościach w całej Polsce będzie trwał weekend z kulturą dla seniorów.
Akcja „60+ Kultura”, organizowana co roku instytucje kultury w całym kraju na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tradycyjnie odbywa się w pierwszy weekend jesieni. Muzea, teatry, filharmonie, domy kultury, opery, galerie sztuki, biblioteki i inne placówki kulturalne zapraszają seniorów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.za darmo lub w promocyjnej cenie.
Weekend z kulturą dla seniorów to unikalna dla wielu z nich okazja, aby zapoznać się z działalnością instytucji kulturalnych w pobliżu ich miejscu zamieszkania. Specjalnie na tę okazję placówki organizują przeróżne warsztaty, zajęcia, wystawy, spotkania, spektakle i wiele innych rozrywek. Najwięcej instytucji zaangażowało się w akcję w województwie mazowieckim i małopolskim.
Proponowane atrakcje
W ramach akcji „60+ Kultura” seniorzy będą mogli odwiedzić 281 muzeów w całej Polsce, w których – oprócz możliwości zwiedzania wystaw muzealnych – będą mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych lub specjalnie przygotowanych pokazach. W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku 28 września odbędzie się plener malarski „Barwy Wody” na wybrzeżu wyspy Ołowianki, w którym seniorzy będą mogli eksperymentować z nietypowymi formami malarskimi. W Muzeum Narodowym w Warszawie seniorzy będą mog mogli wziąć udział w pokazie malarstwa XX wieku, podczas którego zostaną zaprezentowane 143 obrazy w większości przechowywanych w muzealnych magazynach. W mniejszych miastach również będzie można skorzystać z bogatej oferty muzealnej, jak chociażby w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Solcu Kujawskim, gdzie odbędzie się między innymi spotkanie z poezją - czytanie wierszy przez poetkę Grażynę Rochnę-Woźniak.
W akcji weźmie udział również 30 teatrów, które będą prowadzić sprzedaż biletów w promocyjnych cenach oraz zaproponują udział w warsztatach. Jedną z wielu jest oferta przygotowana przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, w którym seniorzy będą mogli kupić bilet na spektakle „Szkoda, że jest nierządnicą” oraz „Marlena. Ostatni koncert” za 25 zł. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi organizuje warsztaty familijne z zakresu improwizacji teatralnej, skierowane do seniorów z wnukami, mające na celu budowanie wzajemnej relacji między uczestnikami, a Teatr Rozrywki w Chorzowie oferuje bilety w cenie 10 zł na „Księżniczkę na ziarnku grochu”, piosenki Edith Piaf w wykonaniu Elżbiety Okupskiej.
Równie bogata jest oferta bibliotek, które zgłosiły swój udział w akcji. W 48 placówkach seniorzy będą mogli m.in. obejrzeć wystawy, wziąć udział w zajęciach komputerowych i spotkaniach, a także kupić bilety w promocyjnej cenie na spektakle i opery. Szeroki wachlarz zajęć przygotowały także domy kultury i inne ośrodki.
Pełna lista atrakcji została zamieszczona na naszej stronie internetowej