Program Kreatywna Europa 2021-2027
Kreatywna Europa 2021-2027 jest programem Unii Europejskiej, który oferuje dofinansowanie na działania międzynarodowe realizowane w ramach sektorów: kultury, kreatywnego i audiowizualnego. Budżet programu zaplanowany na okres siedmiu lat wynosi 2,4 mld EUR.
Głównymi celami programu są: wsparcie ponadnarodowego obiegu europejskich dzieł i twórców, promowanie i ochrona różnorodności kulturowej oraz językowej, a także europejskiego dziedzictwa kulturowego. Program ma przyczyniać się również do podnoszenia kompetencji profesjonalistów, rozwoju publiczności, włączania społecznego poprzez kulturę i sztukę, zielonej transformacji sektorów oraz wykorzystania technologii i innowacji w celu dostosowania sektorów do zmian w świecie cyfrowym.
Program jest zarządzany przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury, która działa pod nadzorem Komisji Europejskiej. W programie biorą udział wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej oraz kraje nienależące do UE, które znajdują się na aktualnej liście opublikowanej przez EACEA.
Program składa się z trzech komponentów: MEDIA, Kultura oraz komponentu międzysektorowego.
Komponent MEDIA skierowany jest do producentów filmów i gier komputerowych, dystrybutorów, agentów sprzedaży, organizatorów szkoleń i warsztatów, festiwali filmowych, targów branżowych, wydarzeń budujących i rozwijających widownię filmów europejskich oraz inicjatyw edukacyjnych, twórców innowacyjnych narzędzi przeznaczonych dla profesjonalistów branży audiowizualnej oraz kin promujących europejski repertuar.
Głównymi celami komponentu MEDIA są:
- wzmacnianie zdolności sektora audiowizualnego;
- promowanie transnarodowego obiegu europejskich dzieł audiowizualnych;
- promowanie europejskiej kultury audiowizualnej;
- profesjonalizacja sektora audiowizualnego.
Komponent Kultura wspiera międzynarodowe działania instytucji i organizacji z sektora kultury i kreatywnego, których celem jest:
- promowanie europejskiej kultury i sztuki oraz zwiększanie dostępu do dóbr kultury;
- zwiększanie mobilności artystów i dzieł europejskich;
- budowanie współpracy kulturalnej na poziomie ponadnarodowym;
- rozwijanie europejskiej publiczności, w tym zwiększanie uczestnictwa w kulturze;
- dostosowywanie sektorów kultury i kreatywnych do nowych technologii cyfrowych oraz wdrażania innowacji.
W ramach komponentu wspierane są ponadto europejskie inicjatywy kulturalne takie jak: Europejska Stolica Kultury, Znak Dziedzictwa Europejskiego, Europejskie Dni Dziedzictwa, a także nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie literatury, dziedzictwa kulturowego, architektury oraz muzyki.
Komponent międzysektorowy
Służy wspieraniu i promowaniu działań będących na pograniczu sektorów kultury, kreatywnego i audiowizualnego. Obejmuje:
- wsparcie eksperymentalnych podejść, a także wdrażanie innowacyjnych technologii i rozwiązań w tworzeniu, udostępnianiu, dystrybuowaniu i promowaniu treści kultury;
- działania mające na celu dostosowanie się mediów i środowiska dziennikarskiego do zmian strukturalnych i technologicznych;
- propagowanie nowych form twórczości na styku różnych sektorów.
Więcej informacji na stronie Creative Europe Desk Polska: www.kreatywna-europa.eu