W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tegoroczny „Weekend seniora z kulturą” z rekordową frekwencją!

07.10.2022

Prawie 30 tys. osób wzięło udział w 9. edycji akcji „Weekend seniora z kulturą”. Od 30 września do 2 października 590 instytucji kultury w 190 miejscowościach na terenie całego kraju oferowało udział – bezpłatnie lub za symboliczną opłatą – w spektaklach, koncertach, warsztatach, zwiedzaniu muzeów i innych wyjątkowych wydarzeniach. Najwięcej instytucji włączyło się do akcji w województwie małopolskim, gdzie na zainteresowanych czekało aż 113 miejsc, oraz w województwach mazowieckim i śląskim. Wśród miast największy wybór atrakcji oferował Kraków, Warszawa i Lublin.

Tegoroczny „Weekend seniora z kulturą” z rekordową frekwencją!

Muzea

Wśród muzeów największą frekwencją cieszyło się Muzeum Narodowe w Krakowie, które w ramach akcji w czasie weekendu odwiedziło prawie 900 osób. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum – Zamek w Łańcucie z liczbą ponad 500 odwiedzających. Wielu seniorów skorzystało z oferty przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi, a także z oprowadzania po ruinach Zamku w Janowcu i innych oddziałach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszyli się edukatorzy z Muzeum – Łazienki Królewskie. Chętnie odwiedzano też Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, które zaprezentowało nową ekspozycję czasową „Majster i uczniowie”.

Dużą frekwencję odnotowało Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku, w którego ofercie obok zwiedzania Muzeum i podziwiania wystawy Ratusza, znalazły się zajęcia gimnastyczne oraz spacer z przewodnikiem po mieście. Wśród licznie odwiedzanych było również Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Mimo że „Weekend seniora z kulturą” już za nami, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie postanowiło przedłużyć akcję na cały miesiąc i w ramach przygotowanych dla seniorów propozycji zaprasza m.in. na bezpłatne zwiedzanie wystawy „Królestwo żelaza”, po której w kolejne wtorki (11, 18 i 25 października) o godz. 10.00 oprowadzać będzie dr Jacek Kurek. Wystawa została wyróżniona w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe” w 42. edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla”.


Instytucje artystyczne

Wśród instytucji artystycznych rekordową frekwencję odnotował Bałtycki Teatr Dramatyczny, do którego na spektakl „Kora. Falowanie i spadanie” wybrało się aż 400 seniorów . Z kolei w koncercie Orkiestry Sinfonia Iuventus, zorganizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, wzięło udział 300 osób, zaś spektakl pt. „Kolacja dla głupca” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie obejrzało prawie 250 widzów.

Wielu melomanów uczestniczyło w wydarzeniach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, jak również w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, które przygotowało koncert „Sinatra. Największe przeboje”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania zorganizowane przez Teatr Wielki w Łodzi, podczas których uczestnicy mogli m.in. zasiąść w sali prób orkiestry, stanąć na scenie, na widowni, a także zwiedzić magazyny dekoracji i malarnię.

Teatr Polski we Wrocławiu ufundował seniorom bezpłatne wejściówki na spektakle oraz spotkania z aktorami. W szczecińskim Teatrze Polskim widzowie obejrzeli spektakl „Musical Show”, zaś w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze im. Bogdana Nauki – spektakl „Kto się boi Pani Eś” oraz zostali oprowadzeni po teatrze. Natomiast w Teatrze Muzycznym w Lublinie można było zobaczyć próbę pokazową operetki I. Kalmana „Księżniczka czardasza”.


Domy kultury i biblioteki

Seniorzy chętnie brali udział także w wydarzeniach przygotowanych przez biblioteki, domy i centra kultury, takich jak koncerty, prelekcje, warsztaty, potańcówki czy wystawy.

Aż 300 osób skorzystało z oferty Libiąskiego Centrum Kultury, które zorganizowało wernisaż wystawy poplenerowej „Nadwiślańskie Impresje Gminy Libiąż”, recital Klaudii Olek „Nad wszystko uśmiech Twój… piosenki Zbigniewa Wodeckiego”, a także w retransmisję koncertu „Pavarotti w Hyde Parku. Koncert w kinie”. W Toruniu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury ugościł na swoich wydarzeniach 220 seniorów, którzy wzięli udział m.in. w aukcji dzieł sztuki czy w spacerze interaktywnym.

Wiele osób przyszło na zajęcia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sierpcu, podczas których dowiedzieli się, jak korzystać z audiobooków, bibliotecznego katalogu online oraz bibliotek cyfrowych (Academica, Polona), ale także czytali poezję, dyskutowali nad propozycjami książkowymi na długie jesienne wieczory oraz pobudzali swoją kreatywność, tworząc kolaże.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia Łódzkiego Domu Kultury, które przygotowało oprowadzania po wystawach, potańcówkę, inaugurację projektu „Podróżujący Wojewódzki Uniwersytet III Wieku” – spotkanie z przedstawicielem SeniorApp oraz warsztaty: wokalny, aktorski i teatralny. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie widzowie mieli okazję wysłuchać recitalu Wojciecha Waleczaka oraz obejrzeć film „Johnny”, natomiast w Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy świętowali z Ferajną Bydgoską.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}