W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Twarze Powstania Styczniowego” – wystawa inaugurująca działalność galerii „Okno na kulturę”

02.02.2023

„Ta wystawa przedstawia Powstanie Styczniowe poprzez indywidualne losy. Dzięki temu przybliża nas do tego, co w pamięci jest najważniejsze. Pamiętamy o tych trudnych wyborach, o tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życia dla wspólnoty. Współcześnie takich wyborów chcemy unikać. Jednak życie, zwłaszcza w ostatnim roku, zmusza nas, aby wracać do tego, co jest podstawowe dla funkcjonowania wspólnot narodowych” - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Twarze Powstania Styczniowego”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Polski inauguruje działalność galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Okno na Kulturę” przy Krakowskim Przedmieściu 17 w Warszawie.

„Twarze Powstania Styczniowego” – wystawa inaugurująca działalność galerii „Okno na kulturę”, fot. Danuta Matloch

Powstanie Styczniowe było szczególne, z jednej strony tragiczne, a z drugiej – takie, które budowało polską tożsamość. Bez niego nie byłoby 1918 roku, nie byłoby odzyskania niepodległości, nie byłoby etosu wspólnoty II Rzeczypospolitej, która tożsamość wielokulturowej Rzeczypospolitej budowała na tradycji i pamięci m.in. o polskich powstaniach – wskazał minister kultury.

Szef resortu kultury zaznaczył, że Powstanie Styczniowe było pierwszym powstaniem o tak dużym zasięgu, ponieważ brali w nim udział reprezentanci różnych grup społecznych, narodowych i kulturowych.

Ta wystawa przedstawia większą całość poprzez indywidualne losy. Dzięki temu przybliża nas do tego, co w pamięci jest najważniejsze. Pamiętamy o tych trudnych wyborach, o tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życia dla wspólnoty. Współcześnie takich wyborów chcemy unikać. Jednak życie, zwłaszcza w ostatnim roku, zmusza nas, aby wracać do tego, co jest podstawowe dla funkcjonowania wspólnot narodowych. Wojna na Ukrainie przypomina nam, że to jest coś, co decyduje o losach świata, losach wspólnot lokalnych i naszych rodzin – podkreślił wicepremier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że to właśnie Powstanie Styczniowe było najlepszym przykładem trudnych, tragicznych i dramatycznych wyborów, bez których nie istnielibyśmy jako Polska i nie mielibyśmy szans rozwojowych dla kolejnych pokoleń.

Pamiętajmy o tym zagłębiając się w indywidualne losy osób przedstawionych na tej wystawie. To poprzez indywidualizowanie, poprzez podejście bardziej intymne, możemy lepiej utożsamiać się z tymi trudnymi wyborami, od których wszyscy zależymy – podsumował prof. Piotr Gliński.

Powstanie Styczniowe to takie wydarzenie narodowych dziejów, którego konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, znamy zdumiewająco słabo. Czas to zmienić – powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro – Nie skupiamy się tym razem na przyczynach, przebiegu i konsekwencjach powstania, lecz pokazujemy ludzi, bez których zryw nigdy by nie zaistniał  – dodał Wojciech Kalwat z MHP, kurator wystawy i Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 160. rocznicy powstania. – Przez „Okno na Kulturę” będzie można spojrzeć z bliska na postaci Powstania Styczniowego, a także zobaczyć, jak wyglądało samo powstanie – uzupełnia Kalwat.

Podczas wernisażu minister kultury przybliżył również działalność nowej galerii „Okno na Kulturę”. Podkreślił, że pierwszy od czasów powojennej odbudowy generalny remont Kamienicy Lanciego, w której znajdują się biura Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umożliwił stworzenie zupełnie nowej przestrzeni, w której będzie prezentowana działalność polskich instytucji kultury. „Ta przestrzeń będzie otwarta dla przechodniów - dla warszawiaków i turystów, którzy przyjdą tutaj, aby zapoznać się z tym, co do zaprezentowania ma polska kultura” – mówił prof. Gliński.

Obok będzie z kolei miejsce na kontakt z naszymi produkcjami filmowymi VR. Korzystający z tego miejsca za pomocą odpowiedniej aparatury będą mogli zapoznać się z tym, co powstało w ostatnim czasie. Chcemy, aby było to miejsce otwarte. Jego nazwa - „Okno Na Kulturę” - nie jest przypadkowa, ponieważ mamy tutaj piękne, duże okna, które zachęcają do tego, by zajrzeć do świata polskiej kultury – dodał.

O wystawie

Sylwetki ikonicznych postaci Powstania Styczniowego stanowią punkt wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w ten narodowy zryw. Zwiedzający mogą zobaczyć sylwetki przywódców insurekcji: Traugutta, Langiewicza, Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Filip Sanbra-Kahane reprezentuje zaangażowanych w powstanie Polaków pochodzenia żydowskiego, ks. Stanisław Brzóska – duchowieństwo, a François Rochebrune – cudzoziemskich ochotników. Od Anny Pustowójtówny rozpoczyna się moduł poświęcony roli kobiet, które – poza opieką nad rannymi czy zaopatrzeniem oddziałów – nie tylko służyły jako kurierki, lecz walczyły z bronią w ręku. Wystawę uzupełniają repliki strojów z epoki.


„Okno na Kulturę” – nowa galeria i przestrzeń wystawiennicza w sercu Warszawy

Galeria „Okno na Kulturę” powstała w nowo wyremontowanej Kamienicy Lanciego, która jest częścią siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Krakowskie Przedmieście 17. Uzupełnieniem przestrzeni wystawienniczej galerii będzie sala interakcyjna służąca prezentacji oferty instytucji kultury z całego kraju, realizacji warsztatów i spotkań z kulturą, znajdą się w niej również stanowiska do projekcji filmów VR.

{"register":{"columns":[]}}