W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętniliśmy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

01.09.2024

Punktualnie o 4:45 dźwiękiem syren alarmowych rozpoczęły się uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. O tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, znajdującą się na gdańskim półwyspie.

Upamiętniliśmy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska uczestniczyła w uroczystych obchodach, upamiętniających 85. rocznicę wybuchu II wojny, które odbyły się z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli rządu i parlamentu, żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów i harcerzy.

Wybuch II wojny światowej

1 września 1939 r. wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej Polskiej, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. O godzinie 4:35 przeprowadzono bombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy. Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2 000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.

Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie miało szans skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i inwazji przeprowadzonej później (17 września) przez Związek Radziecki.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}