W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wmurowano kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte
01.09.2019
Dziękuję z całego serca tym, którzy przyczynili się do tego dzieła i wypełnili swój obowiązek wobec obrońców Westerplatte i Polski. To było i jest nasze Westerplatte! Niech ta instytucja służy wszystkim ludziom i kolejnym pokoleniom - napisał w księdze pamiątkowej Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte wicepremier podkreślał, że oto symbolicznie dopełnia się pierścień instytucjonalnej pamięci, który powstaje w Polsce - aby polska wspólnota narodowa była strażnikiem swojej pamięci. „Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w tym dziele. Budowanie mądrych instytucji pamięci to przekuwanie w czyn pięknych słów o pokoju, których dziś tak wiele słyszymy” - mówił prof. Gliński.
„Rozpoczynajac budowę Muzeum Westerplatte, realizujemy marzenie o godne umiętnienie tego szczególnego, ważnego dla wszystkich Polaków miejsca” - zaznaczył wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Rano wicepremier Piotr Gliński i wiceminister Jarosław Sellin wzięli udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Wiceminister Sellin złożył też kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.