W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Łodzi rozpoczęło się 12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy

20.09.2023

Konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli polskiego rządu, Rady Europy oraz władz miasta Łodzi poprzedziła oficjalne otwarcie 12. Dorocznego Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy. W międzynarodowym wydarzeniu, które jest wyjątkową okazją do spotkania i wymiany doświadczeń, biorą udział przedstawiciele szlaków kulturowych z niemal wszystkich państw europejskich. Tegoroczna edycja wydarzenia pn. „Szlaki Kulturowe: społeczny i kreatywny wymiar dziedzictwa kulturowego w kontekście post-industrialnym” odbywa się w Łodzi i zakończy się 22 września.

W Łodzi rozpoczęło się 12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy, fot. Katarzyna Ulańska

W ramach sesji otwierającej Forum powitane zostały państwa, które w tym roku przystąpiły do porozumienia: Mołdawia, Czechy i Malta. Odbyła się także uroczystość odnowienia certyfikacji szlaków kulturowych. Dla gości Forum zostały przygotowane programy zwiedzania Łodzi, obejmujące tzw. Podziemną Katedrę, Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Fabryki. W drugim i trzecim dniu Forum zaplanowano sesje ogólne i tematyczne, obejmujące prezentacje przedstawicieli poszczególnych szlaków kulturowych. Podczas sesji zamykającej Forum nastąpi prezentacja gospodarza przyszłorocznego spotkania – 13. Dorocznego Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy.

Łódź - gospodarz 12. Dorocznego Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy

Wybór Łodzi na miejsce tegorocznego Forum odwołuje się do znaczenia procesów rewitalizacji dla rozwoju społecznego. Dziedzictwo poprzemysłowe jest świadectwem nie tylko zmian technologicznych, ale i procesów społecznych, jakie dokonywały się w przeszłości. Przypomina o tym, jaki był ich wpływ na życie różnych grup społecznych. Częstokroć inicjatywy jego ocalenia, wobec braku rozwiązań systemowych w wielu krajach, mają korzenie w oddolnych działaniach społecznych. Nie ulega żadnej wątpliwości, że dziedzictwo to miało silny wpływ na kształtowanie się kulturowej tożsamości Europy.

Organizacja Forum w Łodzi służy umocnieniu pozycji Rzeczypospolitej Polskiej jako aktywnego członka Rady Europy, zaangażowanego w debatę na tematy związane z dziedzictwem europejskim. Stanowi okazję do promocji naszego kraju, a także Łodzi jako miasta o bogatym dziedzictwie kulturowym, posiadającego ogromny potencjał turystyczny.

Program „Szlaki Kulturowe Rady Europy”

Program „Szlaki Kulturowe Rady Europy” został uruchomiony w 1987 r., by uświadomić, jak dziedzictwo różnych krajów Europy składa się na jej wspólne dziedzictwo kulturowe. Najstarszym powołanym wtedy szlakiem jest szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Przez 36 lat inicjatywa ta nieustanie rozwijała się i obecnie istnieje 47 szlaków kulturowych, które mogą poszczycić się certyfikatem „Szlak Kulturowy Rady Europy”. Certyfikat jest przyznawany raz w roku ustanowionym prawnie sieciom działającym na rzecz promowania tematyki europejskiej i realizującym działania w co najmniej trzech państwach członkowskich Rady Europy.

Szlaki dotykają szerokiego zakresu tematów istotnych dla historii Europy, łącząc ponad 3 000 członków rozsianych na terytorium 46 państw członkowskich tej organizacji, będąc jednocześnie otwartymi na współpracę z partnerami z innych krajów. Program „Szlaki Kulturowe Rady Europy” ma w założeniu stanowić płaszczyznę dla dialogu międzykulturowego i pomagać w lepszym poznaniu i zrozumieniu europejskiej tożsamości kulturowej oraz ochronie i umacnianiu dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju kulturowego i społecznego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}