W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński o wystawie „Dzień Zwycięstwa”: „Plakaty mówiące o zbrodniach Rosji i o oporze Ukrainy, powinny znaleźć się w przestrzeni miejskiej”

25.05.2022

„To bardzo ważna wystawa, która mówi o najważniejszym w tej chwili przesłaniu nie tylko dla Polski i Europy, ale także dla współczesnego świata, dla naszej cywilizacji. (…) Bardzo się cieszę, że tutaj, w Zamku Ujazdowskim, możemy oglądać tak wspaniałe plakaty” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński po zwiedzeniu wystawy „Dzień Zwycięstwa” na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Wicepremier Piotr Gliński o wystawie „Dzień Zwycięstwa”: „Plakaty mówiące o zbrodniach Rosji i o oporze Ukrainy, powinny znaleźć się w przestrzeni miejskiej”, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że dwóch artystów z Ukrainy i Polski – Andrij Jermolenko i Wojciech Korkuć – za pomocą artystycznego języka odwołującego się do różnorakiej stylistyki i tradycji estetycznej - pokazuje, jak strasznym zagrożeniem jest wojna.

Plakat to znak, który komunikuje ważną treść, ważne wartości. Bardzo się cieszę, że tutaj w Zamku Ujazdowskim możemy oglądać tak wspaniałe plakaty. Chcielibyśmy, aby znalazły się one w najbliższym czasie w przestrzeni miejskiej. Dlatego podjąłem decyzję, że wesprzemy tego rodzaju akcję plakatową na terenie Warszawy. Zachęcam także włodarzy wszystkich miast w Polsce, aby również skorzystali z możliwości prezentacji tego przesłania. Nie możemy zapomnieć, że wojna trwa, że cały czas z nami jest i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będzie – powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę, że Ukraina w tej chwili walczy nie tylko za siebie, ale także za Polskę, za Europę, a nawet za cały świat. Wskazał, że pokazywanie tego typu plakatów, obcowanie z tym znakiem i komunikacją, jest naszym obowiązkiem.

Wielu chciałoby się przyzwyczaić do wojny, wydać pozwolenie na to, co robi na Ukrainie Federacja Rosyjska. Nie ma na to zgody. Apelujmy do całego świata, żeby to przesłanie było aktualne każdego dnia. Mamy prawo do normalnego życia, ale to życie aktualnie jest naznaczone wojną na Ukrainie – bezkarnym napadem na suwerenne państwo i suwerenną kulturę – podkreślił szef MKiDN.

O wystawie „Dzień Zwycięstwa”

Na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski prezentowanych jest czterdzieści plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermolenki oraz polskiego grafika Wojciecha Korkucia, z których większość powstała po 24 lutego 2022 roku jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy. Tytuł wystawy odnosi się nie tylko do daty jej inauguracji – 9 maja, kiedy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa - ale także do oczekiwania i nadziei na prawdziwy dzień zwycięstwa, który nadejdzie, gdy Ukraina, wspierana przez sojuszników, ostatecznie pokona wroga.

Ekspozycja jest także dowodem na to, że Ukraina w pewnym sensie odniosła już zwycięstwo. Bohaterski opór, jaki stawia naród ukraiński od początku inwazji, a który wspiera swoimi plakatami Andrij Jermolenko, jest zwycięstwem wolności nad imperialnym dyktatem i terrorem.

Wystawa, pod honorowym patronatem Ambasady Ukrainy w Polsce, została zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie. Pokaz został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O artystach

Andrij Jermolenko urodził się w Kijowie w 1974 roku. Ukończył Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki, z zawodu jest chemikiem. Był dyrektorem artystycznym magazynów „Chas.ua”, „Profil”, a obecnie „Tydzień Ukraiński”. Jest autorem projektów animacji dla STB i Channel 5 oraz członkiem grupy artystycznej Związek Wolnych Artystów. Brał udział w licznych wystawach grupowych i indywidualnych.

Wojciech Korkuć urodził się w 1967 roku w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego w 1993 roku. Zajmuje się projektowaniem plakatów, ilustracją prasową, identyfikacją wizualną. W 1996 roku założył KOREKSTUDIO.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}