W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w inauguracji berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego

17.09.2019

Witold Pilecki jako symbol walki z oboma totalitaryzmami, jako jednostka, człowiek, i jako polski oficer, przedstawiciel Państwa Polskiego i narodu polskiego jest uosobieniem losu Polski w II wojnie światowej i w świecie, który się po wojnie wyłonił - mówił podczas uroczystej inauguracji działalności Instytut Pileckiego w Berlinie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w inauguracji berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, fot Danuta Matloch

"Wojna, w której walczył Pilecki, trwała nie sześć, ale co najmniej dziewięć lat, dla niego dziewięć, dla innych dłużej - od agresji Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku aż do jego śmierci w komunistycznej katowni w 1948 roku, w Polsce zniewolonej przez sowiecki stalinizm, ten sam, który wraz z niemieckim hitlerowskim nazizmem napadł na Polskę we wrześniu 1939 roku" - przypomniał minister kultury. Wskazał, że "Pilecki, będąc Polakiem i mając unikatowe, polskie doświadczenia jest jednocześnie bohaterem uniwersalnym; to oficer polski, ale bohater całej ludzkości, jego słynne raporty dotyczyły Auschwitz, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, którego ofiary pochodziły z całej Europy". "Historia Pileckiego jest zatem tak samo ważna dla Polaków, jak i dla wszystkich narodów zjednoczonej Europy i świata dzielących te same uniwersalne wartości" - ocenił minister kultury.

Przypomniał również, że "raporty Pileckiego kierowane były do rządów i społeczeństw wolnych krajów Zachodu, do nich Pilecki wołał o pomoc, pomoc nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich ofiar niemieckiego ludobójstwa w Auschwitz". "Pomoc ta nie została udzielona, raporty zostały zignorowane. Pileckiemu nie uwierzono, albo wierzyć nie chciano" - powiedział prof. Gliński. - "Dlatego teraz, poprzez tę wystawę, poprzez pokazywaną tu historię Witolda Pileckiego, zwracamy się, także w imieniu Witolda Pileckiego, do całej społeczności międzynarodowej by zobaczyli i uwierzyli. By uwierzyli w to, jak straszliwe było to polskie doświadczenie dwóch totalitaryzmów XX wieku, nazistowskiego i sowieckiego".

Minister kultury wskazał, że "nasze dobrosąsiedzkie relacje możemy budować tylko na fundamencie pamięci i prawdy". Przypomniał słowa niemieckich polityków w Polsce przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, jednak zaznaczył, że "wciąż oprócz słów nawet najważniejszych ważne są też czyny". "Mam nadzieję, że dojdzie więc na przykład w najbliższym czasie do opublikowania wspólnego apelu ministrów kultury Polski i Niemiec ws. polskich dóbr kultury zagrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej" - podkreślił.

W inauguracji działalności  berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego wzięła udział również wiceminister kultury, prof. Magdalena Gawin.

Otwarciu berlińskiego oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego towarzyszył wernisaż wystawy o Witoldzie Pileckim pt. "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}