W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspaniała przeszłość i wielkie wyzwania – jubileusz 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie

11.10.2019

Budowa oddziału poświęconego twórczości Stanisława Wyspiańskiego i adaptacja budynku dawnego hotelu Cracovia oraz przystosowanie go do eksponowania tam zbiorów polskiego wzornictwa przemysłowego – to tylko niektóre wyzwania, które stoją przed obchodzącym właśnie swoje 140-lecie Muzeum Narodowym w Krakowie.

Gala 140-lecia MNK. fot. MNK

"Najważniejszym z wyzwań, w moim przekonaniu, jest jednak otwarcie po długotrwałym remoncie Muzeum XX. Czartoryskich. Będzie tam eksponowana, będąca od lipca 2017 r. już własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, kolekcja Czartoryskich" – napisał w liście z okazji jubileuszu Muzeum minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. List odczytano podczas gali, która stanowiła kulminację obchodów jubileuszu najstarszej polskiej muzeum instytucji muzealnej określanej przymiotnikiem „narodowe”.

Minister kultury podkreślał, że dzisiejsze Muzeum Narodowe w Krakowie to "instytucja otwarta, przyjazna dla zwiedzających, korzystająca z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, wsłuchująca się w oczekiwania społeczne". Dziękował również pracownikom MNK za ich codzienną żmudną pracę.

Podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego Muzeum zostało uhonorowane Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Srebrne medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali pracownicy MNK: Magdalena Czubińska, Dorota Dec, Waldemar Komorowski, Janusz Nowak, a brązowe: Magdalena Laskowska i Elżbieta Zygier. Pracownicy otrzymali także honorowe odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, medale za długoletnią służbę oraz nagrody województwa małopolskiego.

Podczas gali ogłoszono również zwycięzców zorganizowanego we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkursu na najlepsze rozwiązanie architektoniczno-urbanistyczne budynku Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

O Muzeum Narodowym w Krakowie

Krakowskie muzeum jest najstarszą – założoną w 1879 r. – instytucją w Polsce, noszącą nazwę "Narodowe", i największą pod względem liczby oddziałów i zbiorów, którymi się opiekuje. Jego pierwszą siedzibą były Sukiennice, a początkiem zbiorów - dar malarza Henryka Siemiradzkiego, jego własny obraz "Pochodnie Nerona". Idąc za jego przykładem, kilkudziesięciu polskich artystów przekazało swoje dzieła na rzecz nowo powstającego muzeum.

Dziś MNK to dwanaście oddziałów, w których prezentowane są wystawy stałe i czasowe oraz blisko 900 tys. eksponatów. Od 2017 r. liczba zwiedzających MNK przekracza milion osób rocznie: w 2017 roku było to 1,27 mln, w 2018 roku – 1,15 mln, a w 2019 roku, tylko do końca września, ponad 947 tys. osób. W 2019 roku zespół MNK przygotował 28 wystaw i pokazów, m.in. wystawę "Wajda", "Idzie młodość! I Grupa Krakowska", "Moc natury. Henry Moore w Polsce", "Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych" oraz cztery wystawy poświęcone twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów będzie otwarcie w grudniu nowego Muzeum Książąt Czartoryskich.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}