Wybitni twórcy i artyści teatralni odznaczeni Medalami „Gloria Artis” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
27.03.2023
„Życzę, by polski teatr był prawdziwie otwarty na widza, by był czuły wobec każdego, nikogo nie wykluczał, lecz łączył nas wszystkich - aby potrafił porozumieć się z wieloma grupami odbiorców” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, która odbyła się Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Podczas wydarzenia minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył 20 wybitnym twórcom i artystom teatralnym Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość zwieńczyła premiera spektaklu „Zemsta” w reżyserii Michała Chorosińskiego i w wykonaniu aktorów nowej artystycznej instytucji kultury - Teatru Klasyki Polskiej.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego podziękował środowisku teatralnemu za jego wzorową postawę w czasie pandemii oraz wojny na Ukrainie. Wskazał, że okazało wsparcie wielu ukraińskim artystom poprzez m.in. umożliwienie im pracy w naszym kraju.
Składając życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wicepremier zwrócił uwagę na rolę teatru we współczesnym świecie.
Teatr powinien być samodzielny w myśleniu – mniej naśladować to, co modne i ulotne, a bardziej szukać tego, co jest prawdziwą odpowiedzią na wyzwania współczesności. To wszystko mam nadzieję będzie realizował powołany dziś jako instytucja kultury, współprowadzona przez MKiDN, Teatr Klasyki Polskiej. W szerokim i otwartym formacie będzie on praktykował polską klasykę – powiedział prof. Piotr Gliński podczas uroczystości.
Szef resortu kultury podkreślił, że powołanie Teatru Klasyki Polskiej jest jednym z elementów spełniania obowiązków państwa wobec polskiej kultury. Poinformował, że ze względu na obchodzony rok Aleksandra Fredry artyści teatru debiutują inscenizacją „Zemsty” w reż. Michała Chorosińskiego.
Prof. Piotr Gliński złożył podziękowania i gratulacje artystom wyróżnionym najwyższym polskim odznaczeniem w dziedzinie kultury – Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, podkreślając, że to wyróżnienie przyznane w imieniu polskiego państwa.
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Małgorzata Kożuchowska
Aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. W 1994 roku ukończyła PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1994-2005 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od 2005 roku pracuje w Teatrze Narodowym.W latach 2018–2020 była wiceprezesem Związku Artystów Scen Polskich. Wykreowała ponad 100 ról w spektaklach Teatru Polskiego Radia i kilkadziesiąt w przedstawieniach Teatru Telewizji Polskiej. Stworzyła również wiele ról w filmach takich oraz serialach.
Sławomira Łozińska
Aktorka teatralna i filmowa. Jest absolwentką PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1996-2002 pełniła funkcję wiceprezesa ZASP-u, zaś w latach 2003-2005 była członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Występowała w warszawskich teatrach: Nowym oraz Ateneum. Obecnie jest aktorką Teatru Narodowego, w którym pracowała również w latach 1973-1986 oraz 1988-1990. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych oraz telewizyjnych, w tym w: Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.
Piotr Tomaszuk
Reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta, założycielem Towarzystwa Teatralnego Wierszalin. W latach 2000-2003 był dyrektorem Teatru Banialuka w Bielsku-Białej, zaś w latach 2005-2007 - kierownikiem artystycznym w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Wierszalin w Supraślu.
W swoim reżyserskim dorobku ma przeszło 90 spektakli teatralnych oraz przedstawień teatru telewizji. Reżyserowane przez niegospektakle Teatru Wierszalin zdobyły wiele prestiżowych nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej czy Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”.
Jan Szurmiej
Aktor, reżyser, inscenizator i choreograf. Jest absolwentem Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W latach 1990-1994 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznegoOperetki Wrocławskieji Operetki Warszawskiej. Od 1996 do 2000 był dyrektorem generalnym Stowarzyszenia Niezależnych Autorów Radiowych i Telewizyjnych SNART w Warszawie, zaś w latach 2001-2007 - dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Anny German w Zielonej Górze.Od 2020 roku jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Od wielu lat współpracuje z teatrami w Polsce i za granicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich m.in. w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Wystąpił w wielu filmach i serialach takich jak: „Sanatorium pod klepsydrą”, „Dybuk”, „Austeria”, „Królewskie sny” czy „Szuler”.
Włodzimierz Pawlik
Kompozytor, pianista jazzowy, lider zespołu Włodek Pawlik Trio. Jest laureatem nagrody Grammy 2014 za płytę „Night In Calisia” - jedynej w historii nagrody Grammy dla polskiego jazzu.
Cechą charakterystyczną twórczości Włodzimierza Pawlika jest wyjątkowa łatwość i naturalność, z jaką porusza się w swoich aranżacjach, posługując się różnorodnymi technikami w komponowaniu muzyki. Artysta uznawany jest przez krytyków za mistrza muzycznego collage’u. W swoim dorobku twórczym ma 30 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, teatralnej, kompozycji orkiestrowych oraz muzyki do baletu i opery, kantata, dwa koncerty fortepianowe, jak również utwory wokalne.
Jest laureatem wielu nagród m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (Francja 1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jerzy Kalina
Twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych. W 1971 r. ukończył Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych.
Od 1989 roku prowadził na ASP pracownię gościnną, na której wykładał w latach 1990-1991. Następnie skupił się na multimedialnych akcjach plastycznych, do których czerpał inspiracje zarówno z happeningu jak i z performansu. Dla swoich działań przestrzennych wykształcił swoisty niepowtarzalny język wypowiedzi artystycznej, który obejmuje zarówno tworzywo/materiały, jak również zakres tematyczny.
Artysta tworzy także instalacje. Wśród nich znalazły się takie realizacje jak: „Dyplom Anonima”- determinaż na dziedzińcu ASP, „Skrepowanie” - determinaż polityczny na pl. Zwycięstwa w Warszawie, „Co trzeba, a czego nie należy wyrzucać na śmietnik” - akcja na Rynku Starego Miasta czy „Biblia czytana od końca” – instalacja w Galerii 10 na Woli.
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
dr hab. Jagoda Hernik Spalińska
Teatrolog i historyk teatru. W 2003 roku została adiunktem w Pracowni Historii Teatru i Dziale Dokumentacji Teatralnej Instytutu Sztuki PAN, gdzie od 2015 roku pracuje jako profesor nadzwyczajny.
Dr hab. Jagoda Hernik Spalińska jest autorką takich książek jak: „Wileńskie Środy Literackie 1927-1939”, „Życie teatralne w Wilnie podczas II wojny światowej” i „Anty-Ifigenia”. Publikowała swoje teksty w licznych polskich czasopismachm.in. „Notatniku Teatralnym”, „Dialogu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, jak również pismach litewskich, takich jak: „Menotyra” i „Teatras”. Uczestniczyła w wielu polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, przeprowadziła liczne wykłady i warsztaty. Obecnie jest opiekunem kierunku teatrologia w Instytucie Sztuki PAN.
Rafał Węgrzyniak
Historyk i krytyk teatralny. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Od stycznia 2020 roku pracuje w dziale naukowo-wydawniczym w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.W latach 1991-1998 pracował w Instytucie Sztuki PAN redagując jedno z największych pism branżowych pt. „Pamiętnik teatralny”.Napisał 700 studiów, esejów i recenzji, a ponadto czekającą na wydanie książkę „Polski teatr 1989-2019”.
Marcel Szytenchelm
Aktor, reżyser i animator kultury związany z Łodzią. Jest twórcą Studia Teatralnego „Słup”, w którym pełni funkcję reżysera i dyrektora artystycznego. Zainicjował obchody Dnia Tuwima oraz Dnia Reymonta.Jako aktor jest znany przede wszystkim z roli Mariana Koniuszki w serialu Stanisława Barei „Zmiennicy”. Od 2014 roku nagrywa autorskie teledyski, nawiązujące do serialu.
prof. Jarosław Gajewski
Aktor, reżyser oraz profesor sztuki teatralnej i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 27 marca 2023 roku pełni obowiązki dyrektora Teatru Klasyki Polskiej.
Wieloletni prorektor PWST w Warszawie.Współtworzył oraz kierował Teatrem Collegium Nobilium – zespołem scen Akademii Teatralnej w Warszawie. Był jednym z inicjatorów Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych. Od 2011 do 2016 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora naczelnego – dyrektora artystycznego w Teatrze im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.Od 2016 roku jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Wcześniej pracował w teatrach: Dramatycznym i Polskim, a także współpracował ze stołecznymi teatrami: na Woli, Powszechnym, Ateneum, Studio, Laboratorium Dramatu, Le Madame, Gudejko oraz Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, jak również z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.
prof. Jarosław Kilian
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i PWST w Warszawie. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Lalka w Warszawie.W latach 1999-2010 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie. Aktualnie jest profesorem sztuki teatralnej i wykładowcą Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Wykłada również w Collegium Civitas oraz w Pontificia Universita San Tommasod’ Aquino – Angelicum w Rzymie.
Jest autorem ponad 70 inscenizacji teatralnych. Reżyseruje przede wszystkim europejską i polską klasykę teatralną (Słowacki, Fredro, Moliere, Shakespeare), opery (Mozart, Haendel, Kurpiński, Moniuszko), spektakle dla dzieci, widowiska plenerowe.
Wojciech Tomczyk
Dramatopisarz, scenarzysta teatralny oraz filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy.
W latach 1990-1991 należał do zespołu redakcyjnego „Tygodnika Literackiego”. Od 1990 roku współpracował z Telewizją Polską - początkowo jako krytyk filmowy, a później jako autor i producent programów telewizyjnych. W 2000 roku był współautorem scenariusza ekspozycji w Polskim Pawilonie Narodowym na Wystawie Światowej EXPO w Hanowerze. Jako dramatopisarz zadebiutował w 2002 roku sztuką „Wampir”. W latach 2007-2011 pracował w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera w Warszawie jako konsultant literacki.
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Bartłomiej Ostapczuk
Aktor i reżyser teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego oraz nauczyciel pantomimy. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, realizowanego od 2000 roku. Bartłomiej Ostapczuk jest pomysłodawcą i założycielem Warszawskiego Centrum Pantomimy (2005) oraz Teatru Pantomimy Mimo.Przez lata występował na deskach teatrów, takich jak: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Och-Teatr, Teatr Powszechny, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Teatr Królewski w Wilanowie, Teatr Na Woli oraz w teatrze Sceny Plastycznej KUL.
Michał Chorosiński
Aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny. Obecnie pełni obowiązki dyrektora Teatru im. S. Jaracza w Łodzi oraz współpracuje z Teatrem Klasyki Polskiej.
Od 2004 roku jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ma w swoim dorobku role filmowe w takich produkcjach jak: „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń”, „Smoleńsk” czy „Gierek”. Stworzył także liczne role w serialach m.in.: „Klan”, „M jak miłość”, „Lombard. Życie pod zastaw”, „Singielka”, „Artyści” czy „Korona królów. Jagiellonowie”.
Arkadiusz Janiczek
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W 1998 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie i rozpoczął pracę w Teatrze Narodowym w Warszawie. Obecnie współpracuje również z Teatrem Klasyki Polskiej.Debiutował rolą Hermesa w przedstawieniu „Noc listopadowa. Sceny dramatyczne wg Wyspiańskiego” w reż. Jerzego Grzegorzewskiego. Zagrał w takich filmach jak: „Autoportret z kochanką”, „Wiedźmin”, „Plac Zbawiciela”, „Róża”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Bogowie”. Wykreował wiele ról serialowych, m.in. w takich produkcjach jak: „Ekstradycja 2”, „Boża podszewka”, „Złotopolscy”, „Na wspólnej” czy „Stulecie winnych”. Występował również w spektaklach Teatru Telewizji oraz w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.
Łukasz Lewandowski
Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy, radiowy oraz dubbingowy. Jest wykładowcą na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie. Obecnie współpracuje z Teatrem Klasyki Polskiej.
W latach 1998-2005 był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Następnie występował na innych stołecznych scenach takich jak: Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Teatr Dramatyczny czy Studio Teatralne Koło. Od 2012 do 2016 roku należał do zespołu Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. W 2016 roku został aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Zagrał w takich produkcjach jak m.in.: „Pieniądze to nie wszystko”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Rojst’97”, „Wielka woda”, „Orlęta. Grodno’39” oraz w serialach: „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i na złe” czy „Boża podszewka”. Stworzył także liczne kreacje aktorskie w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, a także blisko 20 ról w Teatrze Telewizji.
Zbigniew Lesień
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1971). Na scenie zadebiutował w 1970 roku. W latach 1970–1973 występował na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie później, w latach 1991-94, pełnił funkcję dyrektora. Występował również na scenach teatrów wrocławskich: Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego(1973–1975), w którym sprawował funkcję dyrektora oraz Teatru Polskiego (1975–1987 i 1999-2012). W latach 1987–1991 kierował Teatrem Rozrywki. Jest autorem wielu kreacji w spektaklach Teatru Telewizji Polskiej.
Jerzy Mazur
Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Debiutował w 1980 roku na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego, gdzie występował w latach 1980-1981.Pracował w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, a także w teatrach stołecznych: Rozmaitości i Komedia. Współpracował również ze stołecznym Teatrem Wielkim oraz Teatrem Arkadia, a także z Teatrem Małym w Tychach. Stworzył również wiele ról w filmach i serialach dubbingowanych.
Małgorzata Rożniatowska
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWST w Warszawie. Od 2018 roku jest aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie.Występowała na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (1974-1976), Teatrze na Targówku (1985-1987) oraz Zespole Jana Wiśniewskiego (1992-1994). Grała w wielu filmach m.in.: „Cześć, Tereska”, „Dług”, „Pieniądze to nie wszystko”, a także w serialach. Jest laureatką nagrody Grand Prix 46. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
Marek Chowaniec
Scenograf teatralny, telewizyjny oraz filmowy. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako scenograf zrealizował ponad 100 przedstawień teatralnych oraz spektakli teatru telewizji. W 2010 roku był twórcą scenografii do widowiska baletowego „Let’s dance, Chopin” w reż. Marii Stokłosy na otwarcie dnia polskiego EXPO w Szanghaju.W 2005 roku otrzymał nagrodę za scenografię do przedstawienia „Książe nocy” podczas V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – Dwa Teatry w Sopocie.