W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XXI edycja programu stypendialnego „Gaude Polonia” rozstrzygnięta!

25.07.2022

„To już dwudziesta pierwsza edycja programu dla naszych przyjaciół z Europy Środkowo-Wschodniej. W tym czasie przyznano łącznie 864 stypendiów twórczych, z czego 656 trafiło do artystów z Ukrainy” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas gali podsumowującej XXI edycję programu stypendialnego „Gaude Polonia”, która odbyła się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. W tegorocznej edycji stypendia przyznano 48 twórcom. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, do tej pory do Polski nie dotarło pięciu stypendystów.

XXI edycja programu stypendialnego „Gaude Polonia” rozstrzygnięta!

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że program „Gaude Polonia” obejmuje artystów podejmujących różnorodne zawody związane z kulturą. Wskazał, że tegoroczną edycję zdominował kontekst wojny - nieuzasadnionej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także cały cywilizowany świat.

Jesteśmy razem z Ukrainą od samego początku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucje kultury podejmują liczne działania pomocowe. Już w tym tygodniu odbędzie się inauguracja międzynarodowej trasy koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra, zorganizowanej dzięki współpracy Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Koncerty ukraińskich muzyków mają nieść określone przesłanie – być sprzeciwem wobec straszliwej agresji i popełnianym zbrodniom oraz apelem o to, aby świat zachodni  nie pozostawał obojętny – przekazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę, że to właśnie ludzie związani z kulturą powinni wpływać na elity zachodniego świata. Wskazał, iż program „Gaude Polonia” jest jedną z form współpracy i pomocy nie tylko dla obywateli Ukrainy, ale także Białorusi, którzy w innym kontekście podejmują walkę o swoją niepodległość i suwerenność.

Bardzo się cieszymy, że polskie państwo może realizować ten wspaniały program. W tym roku przyznano 48 stypendiów. Niektóre już się kończą, inne zostaną zrealizowane do końca roku. We wszystkich edycjach „Gaude Polonia” stypendia otrzymali twórcy z aż 14 krajów. To program przyjaźni, z niektórymi stypendystami zrealizowaliśmy w Polsce wiele niezwykle ważnych wydarzeń kulturalnych –mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wymieniając liczne działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz pomocy Ukrainie, m.in. działalność Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, współpracę w ramach Trójkąta Lubelskiego czy fundusz na rzecz digitalizacji dziedzictwa kulturowego, wicepremier podkreślił, że państwo to broni suwerenności kultury całego cywilizowanego świata.

Musimy być razem, ponieważ kultura w Europie ma bardzo dużo do powiedzenia. Dziękuję stypendystom za ich zaangażowanie i za to, że ich talent służy temu, by przeciwstawiać się złu – podsumował szef MKiDN.

Podczas gali w Łazienkach Królewskich prof. Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Rafał Wiśniewski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury – instytucji zarządzającej programem i odpowiedzialnej za organizację gali, wręczyli dyplomy dla młodych twórców oraz artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Estonii i Czech. Gościem honorowym uroczystości był Ambasador Ukrainy w Polsce - Wasyl Zwarycz, który zwrócił uwagę, że jego utalentowani rodacy są przyszłością Ukrainy.

To, że spotykamy się w tak szczególnym momencie, napawa nas z jednej strony smutkiem, a z drugiej optymizmem - ponieważ kultura łączy nasze narody. Jestem pewien, że ci stypendyści będą tworzyli nową przyszłość europejską, nową przyszłość relacji polsko-ukraińskich, ponieważ każdy w swoim sercu zachowa część solidarności polskiej, która jest wyjątkowa szczególnie w czasach wojny – powiedział ambasador Zwarycz.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski podkreślił, że stypendium „Gaude Polonia” to program o charakterze elitarnym, który stanowi przepustkę do dalszej kariery artystycznej stypendystów.

„Gaude Polonia 2022”

W dwudziestej pierwszej edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” dyplomy przyznano 48 młodym twórcom i artystom z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Estonii i Czech. Ze względu na wojnę toczącą się na Ukrainie realizacja stypendium była możliwa w kilku terminach: 1 luty – 31 lipca, 1 marca – 31 sierpnia, 15 marca – 15 września ,1 kwietnia – 30 września, 1 czerwca – 30 listopada oraz 1 lipca – 31 grudnia.

Tegoroczni stypendyści pochodzą z 5 państw regionu: Ukrainy (26 osób, z tego 21 osób realizujących stypendia), Białorusi (19 osób), Litwy (1 osoba), Estonii (1 osoba) i Czech (1 osoba). Reprezentują sztuki wizualne, muzykę, muzykologię, literaturę/przekład, konserwację dzieł sztuki,  film, fotografię, teatr oraz muzealnictwo. Projekty stypendialne były realizowane w 17 uczelniach i instytucjach kultury w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie oraz Łodzi pod opieką 40 tutorów – ekspertów z różnych dziedzin kultury i sztuki. Wartość tegorocznego budżetu stypendialnego „Gaude Polonia” wyniosła ponad 2,4 mln zł.

O programie „Gaude Polonia”

Program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” powstał w 2003 roku. Jest adresowany do mło­dych (do 40. roku życia, w wyjątkowych wypadkach do 45. roku życia) twór­ców, artystów, tłu­ma­czy i naukowców zajmujących się kulturą z kra­jów Eu­ro­py Środ­ko­wo ­Wschod­niej, służy budowaniu dobrych relacji Polski z jej sąsiadami (w pierwszej kolejności z Ukrainą i Białorusią), promocji kultury polskiej oraz współpracy między środowiskami artystycznymi Polski oraz krajów naszego regionu Europy. 

Z programu „Gaude Polonia” korzystają twórcy posiadający znaczący, udokumentowany dorobek w danej dziedzinie twórczości. Warunkami otrzymania sześciomiesięcznego stypendiów są: interesująca koncepcja projektu stypendialnego oraz przynajmniej komunikatywna znajomość języka polskiego. Pobyt w Polsce umożliwia zagranicznym twórcom poznanie polskiej kultury, realizację własnych projektów oraz doskonalenie warsztatu twórczego w znaczących instytucjach kultury i placówkach naukowych, pod opieką uznanych polskich artystów, twórców czy naukowców. W ramach stypendium „Gaude Polonia” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowany jest zakup materiałów do pracy twórczej, opieka indywidualnego tutora oraz zakwaterowanie.

We wszystkich dotychczasowych edycjach „Gaude Polonia” przyznano 864 stypendiów dla twórców z 14 państw: Albanii, Armenii, Białorusi, Bułgarii, Gruzji, Kazachstanu, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Serbii, Ukrainy, Litwy, Estonii i Czech. W programie wzięli udział wybitni przedstawiciele różnych dziedzin kultury, o wysokiej pozycji zawodowej w swoich krajach. Wśród ukraińskich stypendystów znaleźli się m.in.: literaci Serhij Żadan, Natałka Śniadanko, Tania Malarczuk (wszyscy nominowani do Literackiej Nagrody Europy Środkowo-Wschodniej Angelus w 2020 r.), Marianna Kijowanowska – poetka i tłumaczka, Hanna Ochrimczuk – ekspertka w dziedzinie muzyki tradycyjnej, Mykyta Kadan – artysta sztuk wizualnych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}