Zamek Królewski na Wawelu
Wzgórze wawelskie jest tym dla Krakowa, czym Akropol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu. Skaliste wzniesienie górujące nad zakolem Wisły już od wczesnego średniowiecza stanowiło siedzibę władzy świeckiej i duchownej, a badania archeologiczne dowodzą obecności człowieka na tym obszarze od epoki paleolitu. Mieszko I (pan. 960–992), pierwszy historyczny władca i twórca polskiej państwowości, obrał Wawel za jedną ze swych siedzib. Przyjęcie przezeń chrześcijaństwa wprowadziło Polskę w krąg kultury zachodniej. W roku 1000 ustanowiono w Krakowie biskupstwo, a niedługo potem wzniesiono na Wawelu pierwszy kościół katedralny. Szczególny rozkwit przeżywał Wawel w wiekach XIV–XVI, za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów. Pod rządami królów: Aleksandra (pan. 1501–1506), Zygmunta I (pan. 1506–1548) i Zygmunta Augusta (pan. 1548–1572) przekształcono zbyt ciasny już, gotycki zamek w renesansową siedzibę należącą do najwspanialszych w środkowej Europie. Był to czas niezwykłego rozwoju sztuki i nauk humanistycznych. Po przeniesieniu się króla Zygmunta III Wazy (pan. 1587–1632) wraz z dworem do Warszawy w latach 1609–1611, Zamek wawelski stracił na swym dotychczasowym znaczeniu. Pozostał wszakże jedną z królewskich rezydencji, a w katedrze nadal odbywały się koronacje i pogrzeby polskich monarchów.
Zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony w czasie działań wojennych, m.in. podczas potopu szwedzkiego. W roku 1796 przejęty przez Austriaków po ostatnim zaborze, został zamieniony w koszary armii austriackiej.
Z początkiem XX stulecia podjęto monumentalny program odnowy królewskiej siedziby, zmierzający do przywrócenia jej dawnej świetności, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekształcono ją w muzeum.
Ferie po Królewsku online
www.wawel.krakow.pl
https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu
Miejsce: zajęcia wraz z warsztatem prowadzone online przez platformę Webex/MS Teams
Rezerwacja: tak
Opłata: 10 zł
kontakt: ferie@wawelzamek.pl
- Nie tylko o smoku wawelskim…
Data, godzina: 14 stycznia 2021, godz.10.30
Zajęcia z warsztatem. Jakie wymyślone zwierzęta znasz z legend, baśni, mitów? Co ma wspólnego smok wawelski ze smokiem dalekowschodnim? Jak wygląda pies Foo albo mityczny Qilin? Poznajcie opowieści i ciekawostki o stworzeniach wykreowanych w wyobraźni mieszkańców wschodnich części świata.
- W namiocie wezyra
Data, godzina: 5 stycznia 2021, godz. 10.30, 12 stycznia 2021, godz. 10.30
Zajęcia z warsztatem. Zapraszamy na zajęcia, na których dowiecie się, dlaczego w zbiorach wawelskich znajdują się namioty tureckie. Odpowiemy także na pytania, czy dawne namioty wyglądały jak współczesne, w jaki sposób je wykonywano oraz do czego służyły.
- Z buńczukiem i szablą
Data, godzina: 7 stycznia 2021, godz. 10.30, 13 stycznia 2021, godz. 10.30
Zajęcia z warsztatem. Buńczuk, juszman, kałkan, karacena… Brzmi znajomo, a może wręcz przeciwnie? Ciekawe, jak te przedmioty wyglądają… Poznamy razem broń oraz znaki bojowe wodzów i żołnierzy bliskowschodnich i europejskich, a także zastanowimy się nad różnicami w ich ubiorze i sposobach walki.
- Z darem u Sułtana
Data, godzina: 8 stycznia 2021, godz. 10.30, 15 stycznia 2021, godz. 10.30
Zajęcia z warsztatem. Na zajęciach przeniesiemy się w orientalny świat Imperium Osmańskiego i odtworzymy jak przebiegała wizyta na dworze Sułtana. Dowiemy się na czym polegała wymiana podarunków, jak przyjmowani byli polscy posłowie oraz jak wyglądali tureccy dworzanie.