W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamek Królewski na Wawelu - Darmowy Listopad

Zamek Królewski na Wawelu
  • Wirtualny spacer 16 listopada, godz. 18.00 FB

Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem

Początek eksploracji nawarstwień Wawelskiego Wzgórza sięga XIX wieku, a ich kontynuacja do dnia dzisiejszego wciąż dostarcza nowych odkryć.

Dr Beata Kopka – Kwiatkowska z Działu Archeologii i Rezerwatów ZKnW oprowadza gościa specjalnego Małgorzatę Kożuchowską, pokazując rezerwat archeologiczno - architektoniczny kościoła św. Gereona oraz ekspozycję Wawel Zaginiony.

https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu

https://wawel.krakow.pl/wydarzenie/wirtualny-spacer

  • Webinaria

Tu dzieje się historia – 26 listopada, godz. 18.00

Początki kolekcji malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu sięgają okresu przed drugą wojną światową. Stworzyły ją między innymi dary prywatnych kolekcjonerów: zapis testamentowy Jerzego Mycielskiego, zrealizowany w roku 1929, Fundacja Wawelska im. Leona hr. Pinińskiego, utworzona aktem notarialnym w roku 1931, zapis Antoniny i Dawida Abrahamowiczów z roku 1927– by wymienić tylko dary liczebnie największe. W roku 1933 trafiły na Wawel także obrazy z dawnej lwowskiej galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich oraz dwa cenne obrazy zakupione w roku 1938 od Szymona Szwarca z Wiednia.

Dr Joanna Winiewicz – Wolska, kustosz Działu Malarstwa, Grafiki i Rzeźby opowie o malarstwie flamandzkim i holenderskim.

https://wawel.krakow.pl/wydarzenie/tu-dzieje-sie-historia

  • Debata – 20 listopada, godz. 18.00, transmisja FB

Oficjalne i letnie rezydencje Królewskie

W debacie udział biorą dyrektorzy królewskich rezydencji, w tym dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Członek Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Historyków Sztuki (w latach 2003-2008 członek Zarządu Głównego), Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Od 2012 roku jest członkiem-ekspertem Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk. W latach 2015-2018 członek Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN oraz członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (kadencja 2015-2019). Przewodniczący Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (w kadencji 2019-2022) oraz Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki (2019-2022).

  • Zagadki historii – propozycja dla dzieci – 11, 18 i 25 listopada

Orzeł w śmietniku, blat Mussoliniego i kamień gotycki.

Śledźcie nas na naszym profilu na FB, a poznacie nieoczywistą historię Zamku Królewskiego na Wawelu.

https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu

  • Zdalne z Wawelem, czyli lekcje historii dla szkół on-line

Od 6 do 30 listopada Zamek Królewski na Wawelu przeprowadzi 120 lekcji muzealnych na platformie Webex. Wystarczy, że zgłosicie chęć udziału.   

Lekcje tworzone są dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej z całej Polski. Z bogatej oferty tematów inspirowanych historią i historią sztuki, obyczajami, architekturą i innymi interesującymi kontekstami każdy znajdzie coś dla siebie.

https://wawel.krakow.pl/cykl/zdalne-z-wawelem

Wideo

{"register":{"columns":[]}}