W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu. Muzeum wnętrz, ośrodek edukacji oraz miejsce uroczystości państwowych i międzynarodowych. Zburzony w 1944 r., Zamek od podstaw został odbudowany w latach 1971-1984, głównie ze składek społecznych. Odtworzone wnętrza, nawiązujące do okresu ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta, przypominają ważne dla historii Polski wydarzenia i prezentują dzieła najwyższej klasy artystycznej.

Bogato urządzone wnętrza odwołują się do czasów ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta. Jego Apartament wiernie oddaje tak atmosferę epoki, jak i wyrafinowany gust artystyczny tego władcy. Zwiedzających niewątpliwie zachwyci Sala WielkaRycerskaTronowa, a koneserów malarstwa najwyższej klasy – zatrzyma niezwykła Sala Canaletta oraz Galeria Malarstwa Rzeźby i Sztuki Zdobniczej z perłą naszej kolekcji – obrazami Rembrandta.

Najbogatszych treści historycznych dostarczą sale sejmowe, z Salą Senatorską – miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Burzliwa historia budowli ściśle splata się z tragicznymi losami naszego kraju, ale – jednocześnie obrazuje siłę i niezłomność Polaków, dla których Zamek warszawski zawsze był symbolem suwerenności i niepodległości.

Wielokrotnie w przeszłości rabowany i grabiony – czy to podczas tzw. potopu szwedzkiego, zaborów, czy ostatniej wojny, kiedy to został zamieniony w ruinę, odzyskiwał dawną świetność dzięki szacunkowi do pamięci historycznej, talentowi i pracy wielu osób.

Choć długo zwlekano z powojenną odbudową, ostatecznie podjęta w 1971 roku decyzja powołała do życia na nowo Zamek w 1984 roku, a skalę ludzkiej ofiarności obrazuje fakt wykorzystania do 1980 roku wyłącznie składek społecznych.

W kolejnych latach sukcesywnie przywracano do życia otoczenie rezydencji królewskiej. W 2009 r. po generalnym remoncie udostępniono Arkady Kubickiego, nową przestrzeń kulturalną na mapie Warszawy, w 2011 r. zrekonstruowano Apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, w 2013 – elewacji wschodniej Zamku nadano wygląd znany z obrazów Canaletta, w 2015 – odtworzono Ogród Górny, a w 2019 – Ogród Dolny, którego udostępnienie należy uznać za zakończenie rekonstrukcji zamkowego kompleksu.

Ferie po Królewsku online

www.zamek-krolewski.pl
https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa

Miejsce: Filmy edukacyjne dostępne na kanałach społecznościowych Zamku.
Termin: poniedziałek i czwartek
Opłata: udział bezpłatny

I. Zamek jakiego nie znacie - filmy edukacyjne z quizami. Opowiemy o królewskich zwyczajach i o przedmiotach, z których na pewno korzystali dawni władcy. Filmom towarzyszyć będą quizy, zagadki a czasami nawet warsztaty plastyczne do wykonania wspólnie w rodzinnym gronie.

Tematy filmów:
Złote i srebrne skarby Zamku Królewskiego w Warszawie, Sławomir Szczocki
Białe złoto - o królewskiej porcelanie, herbacie i nie tylko, Agnieszka Lichacz
Duch w Zamku, Tomasz Drapała
Tajemnice królewskich koron, Dominika Jackowiak

II. Zobacz jak tu pięknie – wirtualne zwiedzanie z Adamem Ferency

Znany polski aktor, zaprezentuje w cyklu filmów najważniejsze zabytki Zamku Królewskiego w Warszawie: obrazy, rzeźby, meble, porcelanę. Natomiast przenikliwe oko kamery pokaże więcej niż można dostrzec zwiedzając wnętrza zamkowe.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}