W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Ireny Strzałkowskiej

04.06.2024

Irena Strzałkowska, producentka filmowa zasłużona dla promocji polskiego filmu na świecie, została dziś uhonorowana przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość wręczenia najwyższego odznaczenia resortu kultury odbyła się w siedzibie MKiDN.

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Ireny Strzałkowskiej, fot. Jakub Sadurski

Irena Strzałkowska

Urodziła się 20 kwietnia 1946 r. w Lublinie. Jest absolwentką ekonomii w SGPiS w Warszawie. W latach 1974-1981 pracowała w Paryżu jako attaché w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UNESCO, a następnie w Biurze Komitetu Kinematografii jako wicedyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego, gdzie była odpowiedzialna za promocję filmu polskiego za granicą.

Od początku lat 90. była zastępcą dyrektora w Studiu Filmowym TOR. Od 1991 roku przez 30 lat reprezentowała Polskę w ramach funduszu Rady Europy Eurimages, dofinansowującego europejskie koprodukcje. Od 2019 była wiceprezesem Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA), od 2022 – prezesem Zarządu KIPA. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Współpracowała z wieloma wielkimi postaciami polskiego kina: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Magdaleną Piekorz, Wojciechem Marczewski oraz przy wielu koprodukcjach międzynarodowych.

Dzięki pozyskanemu przez nią europejskiemu wsparciu finansowemu powstały m.in. tak znakomite filmy, jak „Ida” i „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Essential Killing” i „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Pokot” Agnieszki Holland, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak czy „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej.

W ostatnich latach swoją działalność skupia na silnej integracji polskiego środowiska producentów audiowizualnych, dbaniu o interesy szkół filmowych oraz budowaniu struktur edukacji profesjonalnej (Branżowe Centrum Umiejętności dla sektora animacji, postprodukcji i efektów specjalnych w Łodzi), budowaniu wiedzy o rynku filmowym poprzez realizację badań sektorowych, zbliżenia sektora filmowego z sektorem bankowym, kształtowania ładu produkcji filmowej w ramach negocjacji zasad realizacji produkcji audiowizualnych ze związkami zawodowymi sektora filmowego.

W 2021 roku została odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury – wyróżnieniem, które otrzymują osoby zasłużone dla współpracy kulturalnej Francji z innymi krajami.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}