W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy wyniki konkursu na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu

20.12.2024

Prof. dr hab. Andrzej Betlej został wskazany przez komisję konkursową na kandydata na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zaakceptowała wskazanie komisji.

Ogłoszenie

Do udziału w konkursie zgłosiło się dwóch kandydatów: prof. dr hab. Andrzej Betlej i dr Maciej Kossowski. Prof. dr hab. Andrzej Betlej w tajnym głosowaniu komisji konkursowej uzyskał bezwzględną większość głosów.

Prof. dr hab. Andrzej Betlej

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2019 r. uzyskał tytuł profesora UJ, a w lipcu 2024 r. - profesora. Pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UJ. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Od 2012 r. pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki”. W latach 2012-2016 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, następnie w latach 2016-2019 – dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Funkcję dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu sprawuje od 3 stycznia 2020 roku.

Twórca i redaktor serii „Materiały do dziejów sztuki i kultury XVII i XVIII wieku”. Współredaktor serii wydawniczej „Sztuka kresów wschodnich” (t. 4-7; Kraków 1994-2012) oraz książek: „Praxis atque theoria. Studia ofiarowane profesorowi Adamowi Małkiewiczowi” (Kraków 2006), „Fides Ars Scientia. Studia dedykowane pamięci Księdza Kanonika Augustyna Mednisa” (Tarnów 2008), „Między Wrocławiem a Lwowem. Sztuka na Śląsku, w Małopolsce i na Rusi Koronnej w czasach nowożytnych” (Wrocław 2011).

W 2015 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za zasługi w dziedzinie historii sztuki.

Przebieg konkursu 

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie BIP MKiDN

{"register":{"columns":[]}}