Specjalistyczne grupy ratownictwa technicznego
Na terenie województwa śląskiego funkcjonują trzy specjalistyczne grupy ratownictwa technicznego:
• utworzona w 2013 r. „SGRT Dąbrowa Górnicza-Gliwice” została w 2020 r. zreorganizowana, tworząc aktualnie Specjalistyczną Grupa Ratownictwa Technicznego „SGRT Dąbrowa Górnicza” deklarującą poziom gotowości operacyjnej „A” oraz „AB” na bazie sił i środków wydzielonych z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dąbrowie Górniczej,
• „SGRT Bielsko-Biała” utworzona w 2013 r. na bazie sił i środków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr I w Bielsku-Białej deklarująca poziom gotowości operacyjnej „A”,
• „SGRT Szkoła Częstochowa” utworzona na bazie sił i środków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie deklarująca poziom gotowości operacyjnej „A”.
Podstawowym celem powołania grup ratownictwa technicznego jest możliwość szybkiego dysponowania sił i środków do miejscowych zagrożeń, w których występuje konieczność użycia większej liczby specjalistycznego i ciężkiego sprzętu. Wyposażenie grup w ciężkie specjalne samochody techniczne zostało dobrane, w sposób zapewniający możliwość usuwania skutków miejscowych zagrożeń w bardzo szerokim zakresie. Grupy Ratownictwa Technicznego stosują wyspecjalizowane techniki podczas działań ratowniczych, katastrof budowlanych, wypadków komunikacyjnych, awarii infrastruktury technicznej.
Na wyposażeniu SGRT znajdują się samochody pożarnicze takie jak:
• Specjalne Ciężkie Ratownictwa drogowego typu „Mega City”,
• Specjalne Ciężkie Ratownictwa technicznego.
Ponadto na wyposażeniu „SGRT Dąbrowa Górnicza” znajduje się Specjalny Ciężki Samochód Ratownictwa Technicznego, tzw. „Rotator” (jeden z ośmiu w kraju). Jest to najnowocześniejszy tego typu pojazd wykorzystywany w ratownictwie technicznym. Jego uniwersalne wyposażenie m.in. w żuraw o udźwigu ponad 50 ton, umożliwia likwidację skutków zdarzeń w bardzo trudnych warunkach lub z udziałem m.in. samochodów ciężarowych, autobusów czy pojazdów szynowych.
foto: kpt. Piotr Zwarycz