Specjalistyczne grupy ratownictwa wysokościowego
Obecnie na terenie województwa śląskiego działają dwie specjalistyczne grupy ratownictwa wysokościowego. W Radzionkowie SGRW została utworzona na bazie JRG PSP Radzionków, i na dzień dzisiejszy w jej skład wchodzi 30 ratowników. Druga SGRW została utworzona na bazie JRG Jastrzębie Zdrój. Na dzień dzisiejszy grupa ta liczy 30 ratowników.
Zarówno SGRW „RADZIONKÓW”, jak i „JASTRZĘBIE-ZDRÓJ” biorą czynny udział w licznych ćwiczeniach oraz manewrach ratowniczych wspólnie z innymi służbami. W ciągu roku biorą udział w średnio od kilku do kilkudziesięciu akcjach ratowniczych z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Są to w większości akcje związane z likwidacją miejscowego zagrożenia na wysokości.
SGRW „RADZIONKÓW” zgodnie z „Zasadami Organizacji Ratownictwa Wysokościowego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym” spełnia standard gotowości operacyjnej poziomu „A” i „B”. Posiada na swoim wyposażeniu m.in. samochód SRt. na podwoziu Renault-Midlum 280 DX z napędem 4x4 oraz SLRWys Ford Ranger. Sprzęt ten służy do działań w akcjach ratownictwa technicznego i wysokościowego. Poza sprzętem do ratownictwa wysokościowego pojazdy te posiadają specjalistyczne wyposażenie techniczne, w skład którego wchodzą m.in. hydrauliczny zestaw ratowniczy, poduszki pneumatyczne nisko i wysokociśnieniowe, piły łańcuchowe do drewna oraz piły tarczowe do stali i betonu. Ponadto samochód jest wyposażony w kamerę wziernikową oraz zestaw geofonów do poszukiwań w trudnodostępnych miejscach np. podczas katastrof budowlanych.
SGRW „JASTRZĘBIE-ZDRÓJ” zgodnie z „Zasadami Organizacji Ratownictwa Wysokościowego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym” spełnia standard gotowości operacyjnej poziomu „A”. Posiada na swoim wyposażeniu m.in. samochód SLGRat Toyota Hilux. Poza sprzętem do ratownictwa wysokościowego samochód jest wyposażony w kamerę wziernikową oraz zestaw geofonów do poszukiwań w trudnodostępnych miejscach np. podczas katastrof budowlanych.
Ratownictwo wysokościowe to specjalizacja, której celem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym i zagrożonym, znajdującym się poza zasięgiem i możliwościami użycia standardowego sprzętu i technik wykorzystywanych w PSP oraz w innych służbach i podmiotach ratowniczych. Dotyczy to m.in. akcji na obiektach wysokich i wysokościowych, które są poza zasięgiem drabin i podnośników, akcji na obiektach przyrody (jak drzewa, ściany skalne, rozpadliska, wąwozy, jaskinie), a także akcji na konstrukcjach i instalacjach przemysłowych (kominy, maszty, wieże, studnie, szyby). Ratownictwo wysokościowe realizowane jest przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, śmigłowca i innego sprzętu.
foto: kpt. Piotr Zwarycz