Porady
-
Aplikacja mobilna Alarm112Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiana Ratunkowego.
-
Aplikacja Regionalny System OstrzeganiaUżytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania. Teraz jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić do osób przebywających na zagrożonym terenie. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.
-
Zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny (AED)W 1961 roku Bernard Lown przedstawił urządzenie, które można było wykorzystać do leczenia śmiertelnych zaburzeń rytmu serca. Defibrylator generował energię elektryczną w postaci prądu stałego i dostarczał ją do mięśnia sercowego, pozwalając przywrócić mu regularny rytm. Metoda była nie tylko skuteczniejsza od dotychczas stosowanej farmakoterapii, lecz także bezpieczna. Przez następne lata technologia ta była rozwijana i defibrylatory zaczęły być powszechnie używane w szpitalach i ambulansach medycznych. Najnowszą odmianą tych urządzeń są zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne, które mogą być obsługiwane przez osoby bez wykształcenia medycznego.
-
Owady BłonkoskrzydłeObowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym także w zakresie zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych spoczywa w myśl prawa budowlanego na właścicielu lub zarządcy budynku.
-
Wypadek samochodowyWypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.
-
Karta ratownicza w pojeździe„Karta ratownicza” to zestandaryzowana informacja, na karcie w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.
-
Jak zgłosić pożar?Jak zgłosić pożar: podaj swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu, adres i nazwę obiektu, co się pali, na którym piętrze, czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, po podaniu tych informacji nie należy odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez dyżurnego stanowiska kierowania.
-
Bezpieczeństwo w domuJak zapewnić bezpieczeństwo pożarowe w budynkach mieszkalnych.
-
Gaz w domuNie ogrzewaj pomieszczeń kuchenką gazową ponieważ długotrwałe spalanie się gazu powoduje znaczny ubytek tlenu w powietrzu. Nadmierna zawartość produktów spalania gazu jest niekorzystna dla ludzi, dodatkowo powstaje bezwonny tlenek węgla (CO), który jest silnie trującym gazem. W przypadku niedrożnych przewodów wentylacyjnych może dojść nawet do zatruć śmiertelnych.
-
Tlenek węgla (CZAD)Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?