W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pielgrzymnka strażaków do relikwii św. Floriana

Z okazji "Dnia Strażaka", w dniu 4 maja, na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP nr 5 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy przy ul. Marcinkowskiego 2, we wczesnych godzinach rannych, spotykają się uczestnicy pielgrzymki strażaków do relikwii św. Floriana.

Strażacy, poczty sztandarowe, kompania honorowa i zaproszeni goście przechodzą ulicami warszawskiej Pragi, z ulicy Marcinkowskiego, ulicami Jagiellońską i Kłopotowskiego, a następnie ulicą Sierakowskiego do Bazyliki Katedralnej Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie znajdują się relikwie patrona strażaków świętego Floriana.

Po mszy świętej strażacy składają wieńce kwiatów przy tablicy upamiętniającej strażaków poległych w walkach o niepodległość Ojczyzny oraz tych, którzy zginęli w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

W 2004 roku z Krakowa do Bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze, w uroczysty sposób, przeniesiono część relikwii świętego Floriana. Pierwsza pielgrzymka strażaków do relikwii św. Floriana miała miejsce 4 maja 2015 roku.  

Przeniesienie relikwii św. Floriana z Krakowa do Warszawy.

4 maja 2004 roku, w godzinach przedpołudniowych, drogą z Krakowa w kierunku Warszawy zmierzała nietypowa kolumna strażacka. Mazowieccy strażacy z komendantami, prezesem ZOSP RP i strażackim kapelanem wieźli relikwie św. Floriana otrzymane od metropolity krakowskiego jako dar Krakowa dla Warszawy. Przekazane do bazyliki katedralnej  pod wezwaniem św. Floriana i św. Michała Archanioła miały już na zawsze uświetniać sanktuarium strażackie, miejsce corocznych inauguracji obchodów Dnia Strażaka w Polsce.

Strażacy mazowieccy zdążający z relikwiami świętego Floriana odczuwali dużą odpowiedzialność oraz dumę, że to właśnie im przypadł zaszczyt eskortowania tego wyjątkowego daru.

Ceremonia przekazania relikwii rozpoczęła się poranną mszą świętą w katedrze królewskiej
na Wawelu, którą sprawował ks. Franciszek kardynał Macharski. Przy głównym ołtarzu zwanym Ołtarzem Ojczyzny znajdowała się przygotowana dla Warszawy cząstka relikwii patrona strażaków. Następnie wyniesiono z katedry relikwie  umieszczone w okazałej drewnianej figurze gdzie nastąpił moment pożegnania się na dziedzińcu wawelskim.

Przekazanie relikwii z dobrej woli nie jest rzeczą zwyczajną. Zwykle otrzymują je kościoły nowo wybudowane, by umieścić je w głównym ołtarzu. Z inspiracji warszawskich pożarników i kapelanów pożarniczych  powstała inicjatywa przeniesienia relikwii św. Floriana z Krakowa do Warszawy. Wówczas nie wszyscy strażacy wierzyli, że może się to udać. A jednak prośba została uwzględniona.

Po drodze do Warszawy mazowieccy strażacy pokłonili się Matce Boskiej Ostrobramskiej
w sanktuarium w Skarżysku Kamiennej. Następnie kontynuowali swoją niezwykłą podróż o czym świadczyły powitania strażackie – posterunki czterdziestu mazowieckich straży. Przejeżdżającą kolumnę witały pododdziały ze swoimi kapelanami, sztandarami i wozami bojowymi pozdrawiając się wzajemnie włączając sygnały.

Kiedy kolumna dotarła do Warszawy, przed oddziałem V na Pradze powitały ją rzesze strażaków z komendantem głównym PSP, prezesem ZG ZOSP RP, senatorowie i posłowie oraz władze stolicy.

Po uroczystym powitaniu ruszyła procesja do Świątyni Mazowieckich Strażaków z udziałem orkiestry strażackiej, sztandarów i kompanii honorowych. Za nimi szła kapituła katedralna i delegacje strażaków z rodzinami. Gdy pochód ukazał się u wlotu ulicy prowadzącej do świątyni rozdzwoniły się wszystkie dzwony katedralne. Przybywające relikwie przywitał na progu bazyliki katedralnej ks. biskup Kazimierz Romaniuk ordynariusz Diecezji Warszawsko- Praskiej.

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie.

Źródło części historycznej: Wojciech Jabłonowski „O świętym Florianie... i nie tylko.”
Warszawa 2007.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}