W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Warszawska Straż Ogniowa

Ogień towarzyszy ludziom od dawna. Mógł on być pomocny, ale również stanowił dla nich zagrożenie. Powstawanie dużych skupisk ludzkich, zmiana charakteru zabudowy /szczególnie w miastach/ związana była nieodłącznie z możliwością zaistnienia pożaru.

 

Czynnikiem sprzyjającym jego rozwojowi był tu materiał używany do budowy domów, charakter zabudowy i w głównej mierze niski poziom świadomości i nieumiejętne obchodzenie się z ogniem. W miarę rozwoju skupisk ludzkich zakres spustoszeń poczynionych przez ogień wzrastał. Zaczęto organizować się i doskonalić metody i formy walki z pożarami. Na mocy zarządzeń władz miejskich do gaszenia pożarów wyznaczano poszczególne cechy rzemieślnicze. W dawnej Warszawie w 1614 roku obowiązywał szczegółowy podział zadań przy gaszeniu ognia a mianowicie:

  • wożenie wody do pożaru - słodownicy i piekarze
  • do lozaków i drabin - murarze, cieśle i kowale
  • do siekier - stolarze, kołodzieje, stelmachy
  • do kubłów albo sikawek - kramarze, krawcy, szewcy, rymarze.

Pod koniec XVII wieku zakup i utrzymanie sikawek i beczek konnych, jak też i wyznaczanie osób do kierowania działaniami gaśniczymi leżało w gestii miasta.

W 1778 roku uchwalono tzw. "porządki ogniowe". Wynikało z nich, że ówczesne miasto dysponowało sikawkami z wężami, drabinami różnej wysokości, lozakami ze "szprycami". Opiekę na sprzętem sprawował szprycmajster przemianowany później na intendenta ogniowego.

Wraz ze wzrostem uprzemysłowienia, rozwojem licznych manufaktur i fabryk rola cechów rzemieślniczych w gaszeniu pożarów zaczyna maleć.

Decyzję o utworzeniu Warszawskiej Straży Ogniowej podjęła Rada Administracyjna Królestwa Polskiego w grudniu 1834 r.

Warszawska Straż Ogniowa jako pierwsza w Polsce zawodowa organizacja ratownictwa ogniowego rozpoczęła swą działalność z dniem 1 stycznia 1836 roku.

Przejęła ona obowiązki Zgromadzenia Majstrów Kominowych i Magazynu Karowego. Oprócz "wycierania kominów po domach" miała za zadanie "utrzymać czystość w mieście". Później zakres obowiązków rozszerzono o oświetlanie miasta.

Szeregi straży mieli zasilać mieszkańcy miasta Warszawy, a ewentualne braki uzupełniać "spisowi Polscy do służby frontowej mniej zdatni". Powołano 4 jednostki zawodowe o łącznej obsadzie 250 osób, które to w 1851 rozszerzono do 5.

I Oddział - w dawnych koszarach Artylerii Konnej Gwardii na Nalewkach,

II Oddział - przy ulicy Senatorskiej w jednym z budynków Ratusza,

III Oddział - na rogu Aleii Jerozolimskich i Nowego Światu,

IV Oddział - na Pradze przy ulicy Petersburskiej /Jagielońskiej/

V Oddział - w Koszarach Mirowskich przy ulicy Chłodnej

 

Ustawa o Straży Ogniowej w Warszawie z 1867 r. wprowadziła zadania:

  • gaszenia pożarów,
  • wycierania kominów
  • czyszczenia ulic, polewania dróg szosowych i placów miejskich oraz oświetlania ulic.

Z chwilą wejścia w życie w/w ustawy szeregi straży miały być kompletowane wyłącznie z "kontyngentu wojskowego".

Dopiero w 1873 r. Rozkazem Carskim wprowadzono wyłącznie służbę ochotniczą.

Jednostki Warszawskiej Straży można było odróżnić dzięki chorągiewce lub maści koni i tak:

I Oddział - chorągiewka - czerwona koń – kary

II Oddział - - biała - łaciaty, siwy

III Oddział - - niebieska – gniady

IV Oddział - - żółta - szaro gniade

V Oddział - - zielona - kasztanowate.

Komendant Straży posiadał chorągiewkę buraczkową.

Sygnalizowanie i alarmowanie do pożarów odbywało się w następujący sposób:

  • przez obserwatora z wieży lub dostrzegalni
  • za pomocą grzechotek przez dozorców nocnych
  • powiadamianie bezpośrednie przez policję i dozorców
  • z wykorzystaniem dzwonów kościelnych.

Wybuch I wojny światowej był ciosem dla uformowanej i sprawnie działającej straży ogniowej. Duże ilości sprzętu i dobrze wyszkolona kadra wcielona została w szeregi wojsk carskich lub zesłana w głąb Cesarstwa.

Po uzyskaniu niepodległości w 1918 r. braki sprzętowe i niski stan osobowy kompensowano dużym zaangażowaniem i entuzjazmem. A tego nie brakowało nigdy Warszawskiej Straży Ogniowej.

W 1928 r. ze służby w Warszawskiej Straży Ogniowej wycofano całkowicie konie.

Sukcesywnie unowocześniano łączność a tym samym poprawiano metody i formy alarmowania. Zaczęto stosować łączność telefoniczną.

W 1937 roku oddano do użytku Warszawskiej Straży Ogniowej nowy gmach przy ulicy Polnej 1. Mieścił on III Oddział straży przeniesiony z Nowego Światu oraz Komendę i Biura Sztabu Straży z Nalewek.

Do chwili obecnej budynek użytkuje straż. Obecnie mieści się w nim siedziba Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej województwa mazowieckiego, Komenda Powiatowa PSP w Warszawie i Jednostka Ratowniczo Gaśnicza PSP nr 3.

W przeddzień wybuchu II wojny światowej Warszawska Straż Ogniowa została przeorganizowana zgodnie z planem mobilizacyjnym na działania w warunkach wojennych.

Wybuch wojny ściągnął do Warszawy jednostki straży pożarnej z Łodzi i Poznania.

10 września strażaków zmilitaryzowano. Nie szczędzili oni zdrowia i sił broniąc Stolicy przed niemieckim agresorem. 30 strażaków straciło życie, 50 zostało rannych.

W okresie wojennym działał na terenie Warszawy Strażacki Ruch Oporu "Skała". Prowadziła ona liczne akcje sabotażowe. Okupant zdając sobie sprawę z siły jednostek straży w lipcu 1944 r. zaczął likwidować oddziały straży, a członków aresztować.

Nie zniechęciło to strażaków do uczestnictwa w Powstaniu Warszawskim.

W styczniu 1945 roku lewobrzeżna Warszawa zostaje oswobodzona. Ocalałe Koszary Mirowskie zaczynają odżywać. Znów gromadzą się w nich warszawscy strażacy. Jak zawsze nie brak im entuzjazmu i chęci do pracy. Pomagają oni w odgruzowywaniu i odbudowie stolicy.

Kalendarium

1829 - Minister Tadeusz Mostowski z Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego po zapoznaniu się z projektem organizacji zawodowej straży ogniowej w Warszawie, przygotowanym przez Jana Rudnickiego, postanawia wprowadzić go w życie. W związku z wybuchem Powstania Listopadowego projekt upada.

1834 - Rada Administracyjna Królestwa Polskiego podejmuje decyzję o utworzeniu Straży Ogniowej m. st. Warszawy. Car Mikołaj I decyzję zatwierdza. Jako wzór organizacyjny przyjęto Petersburską Straż Ogniową.

1836 - (1 stycznia) - uformowana i wyćwiczona Straż Ogniowa miasta Warszawy rozpoczyna służbę. Do jej obowiązków należy gaszenie pożarów, czyszczenie kominów oraz sprzątanie ulic w mieście. Po ukończeniu zaciągu dokonano podziału na cztery oddziały, z których każdy otrzymał swoją barwę i konie jednej maści:

  • Sztab i I Oddział umieszczono w byłych koszarach Artylerii Konnej Gwardii przy ul. Nalewki 3 - barwa czerwona oraz konie maści karej.
  • II Oddział umieszczono w tylnym gmachu Ratusza przy ul. Senatorskiej 16 – barwa biała oraz konie łaciate, siwe.
  • III Oddział otrzymał siedzibę przy ul. Nowy Świat 14 - barwa niebieska oraz konie gniade.
  • IV oddział ulokowano w drewnianych zabudowaniach przy ul. Petersburskiej - barwa pomarańczowa oraz konie skarogniade.

Straż Ogniowa w chwili powstania posiadała:

  • 413 pracowników.
  • 96 koni.
  • 20 sikawek różnych mniejszych i większych, w tym 10 czterokołowych.
  • 21 wojłoków do pokrywania dachów.
  • 74 topory.
  • 4 drabiny o dwóch i trzech kołach.
  • 96 wiader blaszanych do nalewania wody w beczki.
  • 33 beczki czterokołowe.
  • 30 beczek dwukołowych.
  • 4 omnibusy do przewożenia ludzi.
  • 5 wozów rekwizytowych.

1841 - Rozszerzenie zakresu obowiązku o obsługę 800 latarń ulicznych. Zmiana nazwy na Warszawską Straż Ogniową (WSO).

1851 – Oddział praski oznaczono numerem V, natomiast numer IV nadano nowoutworzonemu oddziałowi przy ul. Chłodnej 3 i 4 w byłych budynkach koszar Mirowskich (lokalizacja zachowana do dziś). Oddział otrzymuje barwę zieloną, a konie kasztanowate.

1864 – Zakup pierwszej maszyny parowej (sikawki) londyńskiej firmy F. Shand, Mason and Co. Rok później zostają zakupione kolejne dwie maszyny.

1887 – Przy WSO powstaje pierwsza orkiestra strażacka. W jej skład wchodzi 1 kapelmistrz i 26 muzyków.

1878 - Oddział V na warszawskiej Pradze przeniesiony zostaje do specjalnie na ten cel wzniesionych budynków przy ul. Sprzecznej 2 (obecnie Marcinkowskiego 2).

1905 - Ustanowienie Matki Boskiej Częstochowskiej patronką WSO.

1907 – W Wielkiej Sali Oddziału I-ego powstaje Muzeum Pożarnictwa.

1909 - Obsługa fotograficzna większych pożarów, do celów szkoleniowych realizowana przez etatowego fotografa.

1914 - Pierwszy samochód w WSO, z braku funduszy wypożyczony na kilka miesięcy.

1915 – Ewakuujące się wojska rosyjskie dezorganizują warszawską straż wywożąc ponad trzystu strażaków i większość taboru. Pod koniec roku Komitet Obywatelski m. Warszawy organizuje od podstaw Warszawską Straż Ogniową.

1916 – Zakup samochodu pożarniczego z autopompą marki Hans Lloyd.

1928 - Zakończono motoryzację warszawskiej straży tym samym wycofując ostatnie konie ze służby.

1936 - Oddanie do użytku nowoczesnych koszar i siedziby komendy przy ul. Polnej 1.

1939 – Warszawska Straż Ogniowa wkracza w okres działań wojennych. Oddziały zostają przeorganizowane i jako niezbędne pozostawione do obrony stolicy. W oddziale II WSO podczas zebrania organizacyjnego zostaje powołany Strażacki Ruch Oporu „SKAŁA” obejmujący swoim działaniem teren Generalnego Gubernatorstwa. Pomimo ostrych restrykcji warszawscy strażacy podejmują konspiracyjną walkę z okupantem. Prowadzą szkolenia wojskowe, korzystając z pojazdów strażackich przerzucają broń i materiały wybuchowe, niosą systematyczną pomoc społeczności żydowskiej izolowanej za murami getta.

1944 – W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego gestapowcy podstępem ściągają na Al. Szucha wozy pożarnicze. Strażacy zostają aresztowani i wraz ze sprzętem wywiezieni do Niemiec.

1944 – 13 września na wieży praskiego V Oddziału zawisła biało-czerwona flaga, zwiastując podjęcie przez warszawskich strażaków służby dla wolnej Polski.

1945 – Do wyzwolonej lewobrzeżnej Warszawy powracają pierwsi strażacy, gdzie w ruinach IV oddziału podejmują służbę. Do pierwszych pożarów udają się pieszo, w cywilnych ubraniach ciągnąc za sobą dwukołowy wózek z bardzo skromnym wyposażeniem.

1950 - Uchwalona przez Sejm ustawa o ochronie przeciwpożarowej zmienia strukturę organizacyjną WSO. Komenda Warszawskiej Straży Pożarnej zostaje podporządkowana prezydium Stołecznej Rady Narodowej, a pod względem fachowym Komendzie Głównej Straży Pożarnych. Od tego roku używana jest już oficjalna nazwa: Warszawska Straż Pożarna (WSP).

1952 - Oddział VI na Bielanach rozpoczyna służbę.

1957 - WSP otrzymuje sztandar. Oddział VII rozpoczyna służbę na Woli.

1958 - Oddział VIII rozpoczyna służbę na Grochowie.

1961 - Warszawski Komendant Straży Pożarnych rozkazem potwierdza obowiązujące od 124 lat barwy poszczególnych oddziałów. Nowo utworzonym oddziałom przydziela następujące barwy: VI Oddział – różowy, VII Oddział – fioletowy, VIII Oddział – brązowy.

1969 - Oddział IX na Służewcu rozpoczyna służbę.

1977 – Powołanie zarządzeniem Stołecznego Komendanta Straży Pożarnych oddziałów ratownictwa wodnego (oddz. I) oraz ratownictwa technicznego i chemicznego (oddz. VI).

1983 – Utworzenie pododdziału ratownictwa wysokościowego na oddziale VII.

1992 - Po utworzeniu Państwowej Straży Pożarnej zmiana nazewnictwa na: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze.

2000 – W strukturach Komendy Powiatowej PSP powołane zostają kolejne dwie specjalizacje: Grupa Ratownictwa Medycznego oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

2002- W związku ze zmianą ustroju Warszawy w stolicy utworzono Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy.

2004 – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 przenosi się do nowo wybudowanych koszar przy ul. Chrościckiego 76.

2005 – Na Ursynowie rozpoczyna służbę kolejna jednostka Komendy Miejskiej PSP, otrzymuje nr 17.

2009 – Strażacy z Białołęki przenoszą się do nowych koszar JRG nr 10.

2010 – Zostaje zmodernizowana kolejna jednostka warszawskiej straży, od tej pory JRG nr 15 stacjonuje w nowoczesnych koszarach na Targówku.

2012 – W wyniku stale narastających obowiązków warszawskiej Straży Pożarnej koniecznym staje się rozdzielenie specjalizacji ratownictwa techniczno-chemicznego na dwie niezależnie stacjonujące grupy specjalistyczne ratownictwa chemiczno-ekologicznego (JRG nr 6) i technicznego (JRG nr 10).

2018 - Otwarcie Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej w zrewitalizowanym Praskim Oddziale Warszawskiej Straży Ogniowej.

Obecnie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy składa się z 17 Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych oraz 7 wydziałów, zatrudniającłącznie 1080 pracowników dbających o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.

{"register":{"columns":[]}}