W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w Skopje

04.03.2020

Udzielenie zdecydowanego poparcia dla europejskich aspiracji Macedonii Północnej i szybkiego rozpoczęcia przez ten kraj negocjacji akcesyjnych z UE było głównym celem wspólnej wizyty w Skopje szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza i ministrów spraw zagranicznych Litwy - Linasa Linkevičiusa, Łotwy - Edgarsa Rinkēvičsa oraz wiceministra spraw zagranicznych Estonii - Märta Volmera.

wizyta

W ramach dwudniowej (3-4 marca) wizyty ministrowie spotkali się z najwyższymi władzami Macedonii Północnej: prezydentem Stevo Pendarovskim, premierem Oliverem Spasovskim oraz ministrem spraw zagranicznych Nikolą Dimitrovem. Rozmowy służyły omówieniu stanu zaawansowania Macedonii Północnej na jej ścieżce integracji europejskiej, w szczególności w kontekście opublikowanego na początku lutego br. komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie metodologii polityki rozszerzenia UE.  – Doceniamy intensywne wysiłki reformatorskie władz macedońskich, a także zawarte przez Macedonię Północną i Grecję historyczne porozumienie ws. nazwy państwa – podkreślał w trakcie spotkań minister Jacek Czaputowicz. Wyraził także oczekiwanie na jak najszybsze podjęcie decyzji dotyczącej rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną, a także z Albanią.

 Ważnym tematem rozmów były także przygotowania do szczytu UE-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w Zagrzebiu w maju br. W tym kontekście szef polskiej dyplomacji przypomniał, że zorganizowany w ubiegłum roku w Poznaniu szczyt Bałkanów Zachodnich, w ramach polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim, był jasnym sygnałem wsparcia europejskiej perspektywy regionu. W tym roku to Macedonia Północna wspólnie z Bułgarią przewodniczy działaniom w ramach Procesu Berlińskiego. 

Minister podkreślił, że Polska popiera europejskie ambicje państw Bałkanów  Zachodnich nie tyko z poczucia etycznego obowiązku, wynikającego z naszych własnych doświadczeń z procesu wstępowania do UE, lecz również z głębokiego przekonania, że polityka rozszerzenia UE jest najlepszym instrumentem służącym zapewnieniu stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu zarówno w regionie Bałkanów Zachodnich, jak i całej UE.

Wobec finalizowanej aktualnie procedury akcesji Macedonii Północnej do NATO, rozmowy potwierdziły kluczowe znaczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla architektury bezpieczeństwa w Europie, w tym w odniesieniu do regionu Bałkanów Zachodnich.

Uczestnicy wizyty uczestniczyli również w zorganizowanej na Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego debaty ze studentami na temat przyszłości integracji europejskiej i polityki rozszerzenia UE. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Biuro Rzecznika Prasowego 

Fot. Tymon Markowski / MSZ 

Materiały

Galeria zdjęć
{"register":{"columns":[]}}