Kierownik Placówki
Mariusz Brymora
Mariusz M. Brymora - filolog i zawodowy dyplomata. Absolwent Liceum im. Dra T. Chałubińskiego w Radomiu - najstarszej polskiej szkoły średniej (zał. w 1905 r.). Współzałożyciel Fundacji „Chałubińszczaków”.
W 1983 r. uzyskał tytuł magistra filologii angielskiej w Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W czasie studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a podczas strajków studenckich jesienią 1981 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Strajkowego na Wydziale Humanistycznym UMCS. Po studiach wrócił do rodzinnego Radomia, gdzie pracował jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Inżynierskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny) oraz Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Radomiu.
W latach 1993-1995 odbył studia podyplomowe z zakresu historii i kultury brytyjskiej w Uniwersytecie Warszawskim oraz Ruskin College w Oxfordzie, uzyskując dyplomy obu tych uczelni.
Pracował również jako tłumacz przysięgły języka angielskiego, a także był współwłaścicielem i wykładowcą w prywatnej Szkole Języków Obcych „Lingualink” w Radomiu w latach 1992-1998.
W roku 1994 został wybrany do Rady Miejskiej Radomia, w której pełnił funkcję przewodniczącego klubu radnych sprawującego władzę w mieście, a przez ostatni rok kadencji wiceprezydenta miasta.
Od 1999 r. pracuje w służbie zagranicznej. Pełnił funkcje: zastępcy konsula generalnego w Chicago (1999-2003), radcy - kierownika wydziału ds. dyplomacji publicznej i informacji Ambasady RP w Waszyngtonie (2005-2009) i konsula generalnego w Los Angeles (2013-2017). W czasie pobytu w Warszawie pracował m.in. jako naczelnik wydziału mediów w Departamencie Systemu Informacji, naczelnik wydziału ds. kontaktów z placówkami w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, a także z-ca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, gdzie nadzorował działalność promocyjną polskich placówek, w szczególności Instytutów Polskich. W tym czasie prowadził z ramienia MSZ prace nad powstaniem i realizacją filmu Polska? Tak! – krótkiego dokumentu, w którym swoimi skojarzeniami z Polską dzielą się najwięksi celebryci świata kultury.
Jest autorem następujących publikacji:
- The Use of Language and the Problem of Communication in Harold Pinter’s Selected Plays, Lubelskie Materiały Neofilologiczne, 1986.
- Żydoptak – tłumaczenie dwóch opowiadań Bernarda Malamuda, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1989.
- 400 Years of Polish Immigrants in America, Warszawa, Wydawnictwo Ex Libris Galeria Polskiej Książki, 2008.
- Embassy of the Republic of Poland in Washington D. C., Washington: Embassy of Poland, 2009.
- One Hundred Years of Polish Diplomatic Presence in the United States: 1919–2019, Olszanica, Wydawnictwo Bosz, 2019.
- Historia polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych 1919-2019, Warszawa, Wydawnictwo Ex Libris, 2020.
- Romuald Spasowski. Spowiedź ambasadora, opracowanie i redakcja Mariusz Brymora, Kraków, Wydawnictwo Universitas, 2022.
Od 1981 roku pozostaje w związku małżeńskim z żoną Grażyną, z którą ma dwoje dorosłych dzieci – Filipa i Annę.
W listopadzie 2024 r. desygnowany na stanowisko ambasadora RP w Republice Macedonii Północnej.