W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uzyskanie (wydobycie) zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo, na potrzeby małżeństwa w państwie trzecim

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

W przypadku zamiaru zawarcia małżeństwa w państwie trzecim sugerujemy skorzystanie z możliwości wydobycia (a nie wydania przez konsula) zaświadczenia z polskiego urzędu stanu cywilnego. Zaświadczenia wystawionego przez konsula nie można legalizować. Natomiast zaświadczenie wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego może zostać opatrzona apostille, która legalizuje dokument do obrotu za granicą. Dlatego jeżeli urzędnik w kraju, w którym ma zostać zawarty związek małżeński, będzie wymagał zalegalizowanego zaświadczenia, to powinno być ono wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego, a nie przez konsula.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, dokumenty musisz złożyć osobiście.

Jak umówisz się na spotkanie?

Zapraszamy do kontaktu mailowego na cons.mex@msz.gov.pl w celu uzgodnienia terminu spotkania.

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. ważny polski paszport lub dowód osobisty,
  2. wniosek o wydanie zaświadczenia,
  3. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,​​​​​​
  4. dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka (w przypadku dokumentów obcojęzycznych wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula oraz legalizacją, o ile nic innego nie wynika z odrębnych przepisów).

Jeżeli wnioskodawca pozostawał wcześniej w związku małżeńskim, w uzasadnionych przypadkach, konsul może poprosić o odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie.

Rekomendowane jest także przedstawienie odpisów skróconych lub zupełnych aktów urodzenia obojga przyszłych małżonków z uwagi na fakt, że ww. akty mogą nie widnieć w centralnej bazie danych.

Ile zapłacisz?

Opłata wynosi 52 USD.

Jaki jest termin realizacji?

Konsul niezwłocznie przekaże Twój wniosek do wskazanego przez Ciebie kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jak odbierzesz dokumenty?

Zaświadczenie odbierzesz osobiście albo może zostać wysłane pocztą.
Pamiętaj! Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo jest ważne sześć miesięcy od daty jego wystawienia

Najczęściej zadawane pytania

Uwaga: Na podstawie wieloletniej obserwacji praktyk w Meksyku i Kostaryce, rekomendujemy osobom zainteresowanym zawarciem związku małżeńskiego:

1.            uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym bezpośrednio w USC właściwym dla miejsca urodzenia

2.            opatrzenie tego zaświadczenia tzw. apostille, którą wydaje MSZ RP. Nie jest możliwe uzyskanie apostille za pośrednictwem ambasady RP w Meksyku. Więcej informacji

3.            Przetłumaczenie zaświadczenia z apostille przez tłumacza z uprawnieniami w Meksyku lub Kostaryce

Należy postąpić analogicznie z aktem urodzenia, który jest na ogół wymagany do ślubu w Meksyku i Kostaryce.

Tylko zaświadczenie o stanie cywilnym i akt urodzenia z apostille i tłumaczeniami sporządzonymi przez oficjalnych miejscowych tłumaczy dają gwarancję, że dokumenty zostaną przyjęte do ślubu w Meksyku lub Kostaryce.

W związku z powyższym, ambasada RP w Meksyku rekomenduje osobom zainteresowanym małżeństwem w Meksyku lub Kostaryce uzyskanie i przygotowanie właściwych dokumentów z wystarczającym wyprzedzeniem.

 

Czy przyszły małżonek musi być obecny w czasie wizyty związanej ze złożeniem wniosku o wydanie zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim możemy zawrzeć związek małżeński?

Nie ma takiej potrzeby, ale treść dokumentu potwierdzającego  stan cywilny przyszłego małżonka nie powinna budzić wątpliwości i pozwalać na uzupełnienie wszystkich danych, które powinny się znaleźć na zaświadczeniu, że zgodnie z prawem polskim możecie zawrzeć związek małżeński. Dokument powinien np. pozwalać zidentyfikować płeć przyszłego małżonka.

Czy konsul wyda mi zaświadczenie, że zgodnie z prawem polskim mogę zawrzeć związek małżeński na potrzeby małżeństwa jednopłciowego, zawieranego zgodnie z prawem Meksyku?

Nie, ponieważ takie zaświadczenie zawiera dane na temat przyszłego współmałżonka, a w obowiązującym stanie prawnym polski ustawodawca nie przewiduje możliwości zawierania lub uznawania związków jednopłciowych zawieranych za granicą. 

{"register":{"columns":[]}}