W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Program Termo

Podstawowe założenia

Program Termo składa się z kilku form wsparcia remontów i modernizacji budynków, dzięki którym Twoje mieszkanie lub dom będzie cieplejsze, a więc i tańsze w użytkowaniu. 
Źródłem finansowania są środki pochodzące z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Fundusz jest zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i zasilany z budżetu państwa przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Premia termomodernizacyjna

O premię termomodernizacyjną, udzielaną w formie spłaty części kredytu, mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy:

  • budynków mieszkalnych;
  • budynków zbiorowego zamieszkania;
  • budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych;
  • lokalnych sieci ciepłowniczych;
  • lokalnych źródeł ciepła.

Premia remontowa

O premię remontową, udzielaną w formie spłaty części kredytu, mogą ubiegać się właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto:

  • co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową do banku kredytującego lub
  • co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową do banku kredytującego*.

*Dodatkowe wymagania:

  • budynek należy do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego;
  • budynek został wybudowany ze wsparciem z kredytu udzielonego przez BGK na podstawie wniosków o kredyt złożonych do 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.

Premia MZG – premia na poprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gmin

Premia jest udzielana w formie grantu, który pokrywa część kosztów inwestycji termomodernizacyjnej lub remontowej. Mogą ubiegać się o nią gminy lub spółki gminne, które posiadają lub zarządzają budynkami mieszkalnymi, w których wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Program Termo obejmuje kilka finansowych form wsparcia remontów i termomodernizacji budynków wielorodzinnych. W jego ramach można uzyskać premię/grant termomodernizacyjny, premię remontową, premię/grant MZG (na poprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gmin) oraz grant OZE. Premie są udzielane ze środków budżetowych, zaś granty (powiększające wysokość przyznanej premii) - ze środków zaplanowanych w KPO.

Premia/grant termomodernizacyjny:

  • premia i grant przeznaczona dla właścicieli lub zarządców budynków mieszkalnych, zaś premia dodatkowo również dla budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków użyteczności publicznej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, lokalnych sieci ciepłowniczych, lokalnych źródeł ciepła;
  • wynosi od 26% do 41% kosztów przedsięwzięcia;
  • udzielane w formie spłaty części kredytu.

Premia remontowa:    

  • przeznaczona dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto co najmniej 40 lat (a przypadku budynku należącego do SIM (TBS) – co najmniej 20 lat) przed dniem złożenia wniosku o premię remontową do banku kredytującego;
  • wynosi 25% kosztów przedsięwzięcia;
  • udzielane w formie spłaty części kredytu.

Premia/grant MZG:

  • przeznaczone dla gmin lub spółek gminnych, które posiadają lub zarządzają budynkami mieszkalnymi, w których wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gmin;
  • wynosi od 50% do 90% kosztów przedsięwzięcia;
  • udzielane w formie bezzwrotnego wsparcia, które pokrywa część kosztów inwestycji termomodernizacyjnej lub remontowej.

Grant OZE:

  • przeznaczony dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych na instalację odnawialnego źródła energii;
  • wynosi 50% kosztów inwestycji;
  • udzielany w formie bezzwrotnego wsparcia pokrywającego część kosztów zakupu, budowy, montażu lub modernizacji instalacji OZE.

 

grafika przedstawia korzyści z programu termomodernizacja na trzech ikonkach: pierwsza - tańsze w użytkowaniu i cieplejsze mieszkania, druga - ochrona środowiska, trzecia - większy komfort życia

Dla kogo

Premia termomodernizacyjna

Z premii mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:

  • osoby prawne (m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego);
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • wspólnoty mieszkaniowe;
  • towarzystwa budownictwa społecznego/społeczne inicjatywy mieszkaniowe;
  • osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych).

Premia remontowa

Z premii mogą korzystać inwestorzy, czyli właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, np.:

  • osoby prawne (m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego);
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • wspólnoty mieszkaniowe;
  • towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe;
  • osoby fizyczne.

Premia MZG

Z premii może korzystać inwestor, będący gminą lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółką akcyjną, w której gmina albo gmina wraz z innymi gminami, powiatami lub Skarbem Państwa dysponują ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu.

Krok po kroku – jak skorzystać z programu

Korzyści

Co do zasady wymagane jest, aby w wyniku przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych zapotrzebowanie na energię zmalało o przynajmniej 25%, a w przypadku remontu wymagane jest 10% oszczędności energii. Dzięki przeprowadzeniu audytu inwestor dowiaduje się, jaką może uzyskać oszczędność energii i jakie jest przewidywane obniżenie kosztów energii. Po przeprowadzeniu termomodernizacji inwestor może się spodziewać efektów takich jak:

  • tańsze w użytkowaniu mieszkania;
  • cieplejsze mieszkania;
  • ochronę środowiska;
  • większy komfort życia. 

Premia termomodernizacyjna

Wysokość premii termomodernizacyjnej wynosi:

  • 26 proc. kosztów przedsięwzięcia, 
  • 31 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i projektu polegającym na zakupie, montażu, budowie albo modernizacji instalacji OZE (koszty instalacji OZE muszą stanowić przynajmniej 10 proc. łącznych kosztów termomodernizacji i instalacji OZE).

Dodatkowe wsparcie przysługuje w przypadku termomodernizacji budynków z tzw. „wielkiej płyty” – inwestor może ubiegać się o powiększenie premii o wartość 50 proc. kosztu wzmocnienia połączeń w płytach ścian zewnętrznych. 

Jeśli w budynku znajdują się powierzchnie służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, inaczej oblicza się wysokość premii. Stanowi ona iloczyn kwoty tej premii i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.

Premia remontowa

Wysokość premii remontowej wynosi 25 proc. kosztów przedsięwzięcia remontowego.

Premia remontowa przysługuje inwestorowi z tytułu realizacji przedsięwzięcia remontowego i stanowi spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora. Kwota kredytu musi stanowić co najmniej 50 proc. kosztów przedsięwzięcia remontowego i być wysokości nie mniejszej niż wysokość premii.

Premia udzielana jest jako pomoc de minimis, jeśli inwestor prowadzi w danym budynku działalność gospodarczą.

Jeśli w budynku znajdują się powierzchnie służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, inaczej oblicza się wysokość premii. Stanowi ona iloczyn kwoty tej premii i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.

Premia MZG

Wysokość premii MZG wynosi 50 proc. kosztów przedsięwzięcia, jeżeli:

  • przedmiotem projektu termomodernizacyjnego lub remontowego jest budynek mieszkalny, w którym wszystkie lokale mieszkalne wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy;
  • budynek znajduje się na obszarze, na którym obowiązują przepisy „uchwały antysmogowej”[1];
  • z audytu energetycznego lub remontowego wynika, że po zrealizowaniu przedsięwzięcia przegrody oraz wyposażenie techniczne budynku będą spełniały wymagania minimalne dla budynków w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Wysokość premii MZG wynosi 60 proc. kosztów przedsięwzięcia, jeżeli dodatkowo spełniony jest jeden z warunków:
  1. budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków,
  2. projekt wpisuje się w gminny program  rewitalizacji. 

Dla budynków, którym przysługuje premia w wysokości 60 proc., nie stosuje się warunku dotyczącego wymagań minimalnych w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej, jeśli z audytu energetycznego lub remontowego wynika, że nie jest możliwe jego spełnienie. Jeśli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego znajdują się powierzchnie służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, inaczej oblicza się wysokość premii. Stanowi ona iloczyn kwoty tej premii i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.

[1] „Uchwała antysmogowa” to akt prawa miejscowego przyjmowany przez sejmik województwa na podstawie art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska. Wprowadza ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub na środowisko.

Terminy

Pytania i odpowiedzi

Jakie wsparcie może otrzymać wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa (i inni właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych) ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów?

W przypadku przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wsparcie wynosi 26% poniesionych kosztów (w formie spłaty części kredytu = premia termomodernizacyjna). Przedsięwzięcie powinno zapewnić zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania. Jeżeli jednocześnie z termomodernizacją wykonywana jest instalacja OZE, wówczas wsparcie wynosi 31% kosztów inwestycji.
W przypadku przedsięwzięcia remontowego wsparcie wynosi 25% poniesionych kosztów (w formie spłaty części kredytu = premia remontowa). W ramach przedsięwzięcia można wykonać:

  • remont budynków wielorodzinnych,
  • wymianę okien lub remont balkonów,
  • przebudowę budynków wielorodzinnych,
  • wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi.
Jakie wsparcie może otrzymać gmina?

Gmina może otrzymać wsparcie w wysokości 50% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego realizowanego w budynku wielorodzinnym (w formie bezpośredniego dofinansowania = premia MZG). 

W przypadku, gdy przedsięwzięciu termomodernizacyjnemu lub remontowemu poddawany jest budynek wpisany do rejestru zabytków lub znajdujący się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub przedsięwzięcie to stanowi przedsięwzięcie opisane w gminnym programie rewitalizacji, wysokość wsparcia wynosi 60% kosztów tego przedsięwzięcia.

 

Przykład

Po lewej rysunek mężczyzny, nad nim napis: Krzysztof planuje termomodernizację. Po prawej ikony: lupa nad kartką papieru i podpis: zlecenie audytu energetycznego, banknoty w rękach i podpis: kredyt na realizację inwestycji (przypis: w banku współpracującym z BGK, przynajmniej 50% kosztów przedsięwzięcia pokryte z kredytu), kartka z procentem i podpis: podpisanie umowy kredytowej, monety i podpis: wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej, monety na zielonym tle i podpis: premia termomodernizacyjna wypłacana po zakończeniu prac termomodernizacyjnych

Inwestor, który planuje przeprowadzenie termomodernizacji z wykorzystaniem premii termomodernizacyjnej zgłasza się do banku współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w którym zaciągnie kredyt na realizację inwestycji (istnieje wymóg, by przynajmniej 50% kosztów przedsięwzięcia pokrywane było z kredytu).

Lista banków współpracujących znajduje się na stronie BGK

Przed złożeniem wniosku inwestor musi zlecić przygotowanie audytu energetycznego, w którym zostanie wskazany najbardziej optymalny zakres prac dostosowany do możliwości finansowych inwestora i zapewniający optymalne obniżenie zapotrzebowania na energię i kosztów utrzymania budynku. 

Wniosek o przyznanie premii wraz z audytem bank kredytujący przekazuje do BGK. BGK rozpatruje wniosek i w przypadku decyzji pozytywnej informuje bank kredytujący o przyznaniu premii termomodernizacyjnej i możliwości podpisania umowy kredytowej przez inwestora. Premia termomodernizacyjna jest wypłacana jako spłata części kredytu po udokumentowanym zakończeniu prac termomodernizacyjnych.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

{"register":{"columns":[]}}