Brussels Talks: Jak być innowacyjnym regionem w Europie?
31.10.2022
W poniedziałek 24 października 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach organizowane przez Biuro NCBR w Brukseli cyklu Brussels Talks. Tym razem tematem spotkania było tworzenie innowacyjnych ekosystemów regionalnych oraz rosnąca rola regionów w europejskiej agendzie innowacji.
Gościem Karoliny Dutkiewicz-Garcia oraz Macieja Woszczyka była Pirita Lindholm, Dyrektor Europejskiej Sieci Regionów na rzecz Badań i Innowacji (ERRIN). Sieć ERRIN zrzesza ponad 125 członków (głównie władze regionalne, uniwersytety, organizacje badawcze, izby handlowe i klastry), a jej głównym celem jest wymiana wiedzy na poziomie EU, współpraca międzyregionalna, realizacja wspólnych projektów, jak i wzmacnianie pozycji regionów w tworzeniu polityk w obszarze badań
i innowacji. Od początku swojego istnienia, czyli od ponad dwudziestu lat, ERRIN aktywnie wspiera tworzenie ekosystemów regionalnych, zarówno poprzez realizowane projekty, jak i wpływ na legislację unijną.
W trakcie spotkania Dyrektor ERRIN przybliżyła uczestnikom działalność sieci, jak i najważniejszych działań, które mają na celu zwiększenie potencjału w zakresie badań naukowych i innowacji na poziomie lokalnym i regionalnym. Ponadto w obecnej perspektywie finansowej UE, rozwój ekosystemów wspierają także różnego rodzaju programy i inicjatywy unijne, w tym Horyzont Europa (3. filar - Europejskie ekosystemy innowacji czy Misje UE), Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych w ramach programu Europa Cyfrowa czy inne narzędzia dostępne w ramach polityki spójności w tym m.in. Międzyregionalny Instrument Innowacyjno-Inwestycyjny I3. Podkreślona została także rola Nowej Europejskiej Agendy Innowacji, która ma za zadanie zmniejszenie przepaści innowacyjnej między regionami.
Lindholm zwróciła także uwagę, że do budowy ekosystemu innowacji nie jest potrzebne silne zaplecze naukowe – a przynajmniej nie w danym regionie, bo przecież potrzebne badania naukowe również można podzlecać na zewnątrz; dodała też, że jakkolwiek ERRIN jest platformą współpracy, to jednak czasem dobrze zachować zdrową konkurencję, również na płaszczyźnie regionalnej.