Dział Krajowego Punktu Kontaktowego
Dział Krajowego Punktu Kontaktowego (Dział KPK) wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów w Programie Ramowym Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji Horyzont Europa (2021-27).
Zadaniem Działu KPK jest informowanie o konkursach, organizowanie dni informacyjnych, seminariów, konferencji, prowadzenie strony internetowej, przygotowywanie analiz statystycznych, publikacji i biuletynów. Dla bardziej zaawansowanych beneficjentów proponujemy pogłębione usługi konsultacyjne, bezpośrednie doradztwo w zakresie przygotowania wniosków oraz wsparcie na różnych etapach realizacji projektów. Bezpłatną pomocą służy kilkudziesięciu wysokiej klasy ekspertów posiadających wiedzę z zakresu programów sektorowych jak i budowy konsorcjów, prowadzenia negocjacji, lobbingu, koordynacji i rozliczeń formalno-finansowych projektów. Istotne wsparcie świadczymy również w przypadku rozwiązywania problemów prawnych, własności intelektualnej, pozyskania kredytów itp.
Eksperci KPK to osoby oficjalnie mianowane przez Komisję Europejską i pełniące funkcję National Contact Points – oznacza to, że ich obowiązkiem jest nieść zainteresowanym jednostkom pomoc w uczestnictwie w PR UE, ale też gwarantuje dostęp do wiedzy bezpośrednio z Komisji Europejskiej i udział w pracach nad założeniami i zasadami wszelkich inicjatyw w ramach Horyzontu Europa. W ramach NCBR współpracujemy obecnie przy programowaniu działań ze środków europejskich na nową perspektywę finansową oraz działamy na rzecz harmonizacji grantowej oferty krajowej z ofertą programu ramowego.
Od 2022 r. DKPK NCBR finansuje i koordynuje sieć 6 Horyzontalnych Punktów Kontaktowych, które uzupełniają krajowy system wsparcia. Polską społeczność biznesową i naukową wspomaga również od 2019 r. Biuro NCBR w Brukseli – dział NCBR równoległy do DKPK – z którym współpracujemy na bieżąco.
Działania KPK
Dział Krajowego Punktu Kontaktowego realizuje zadanie zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, polegające na działaniach związanych z pełnieniem funkcji koordynatora krajowych punktów kontaktowych programu ramowego UE Horyzont Europa oraz programu Euratom w zakresie Fission, w tym:
- zapewnieniem wsparcia eksperckiego dla właściwego kompetencyjnie Ministerstwa w zakresie negocjacji planu strategicznego programu Horyzont Europa, programów pracy wdrażających plan strategiczny oraz programu pracy Euratom;
- udzielaniem wsparcia polskim wnioskodawcom oraz beneficjentom Horyzontu Europa oraz Euratom na etapie aplikacji, realizacji oraz rozliczania projektów, w tym:
-
informowanie o konkursach, organizowanie dni informacyjnych, seminariów, konferencji,
-
przygotowywanie publikacji i biuletynów,
-
rozpowszechnianie informacji poprzez dedykowaną stronę internetową,
-
usługi konsultacyjne, doradztwo w zakresie przygotowania wniosków projektowych, w tym m.in. w odniesieniu do kwestii prawnych, finansowych, własności intelektualnej itp.
KPK w NCBR
Zadanie prowadzenia Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont Europa zlecił NCBR Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z dniem 1 listopada 2020 r. Krajowy Punkt Kontaktowy działający przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN został przeniesiony do NCBR.
Bazując na dotychczasowym, wieloletnim doświadczeniu ekspertów KPK oraz w związku z rozpoczęciem nowego programu ramowego UE Horyzont Europa, przygotowaliśmy kompleksową, zróżnicowaną i elastyczną ofertę szkoleniową dla polskich wnioskodawców. Naszym celem jest wszechstronne wspieranie udziału polskich podmiotów w tym programie – poprzez szkolenia, warsztaty, konsultacje i skuteczną komunikację. W tej misji współdziała z nami sieć 6 Horyzontalnych Punktów Kontaktowych (w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi i Poznaniu) – wyłonionych, finansowanych i koordynowanych przez DKPK NCBR począwszy od lutego 2022 r.