AIRLY
Kompletny system monitoringu i prognozy jakości powietrza Airly jako skuteczne narzędzie wspomagające walkę ze smogiem
Tytuł projektu
Opracowanie i implementacja efektywnej prognozy i monitoringu zanieczyszczeń powietrza, w oparciu o techniki AI przy użyciu danych z rozległej sieci pomiarowej
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Airly Sp. z o.o.
Nazwa programu
PROGRAM OPERACYJNY INTELIGENTNY ROZWÓJ
Konkurs
Szybka Ścieżka
Wartość projektu
4 522 020,00 zł
Wartość dofinansowania
3 399 244,50 zł
Okres realizacji projektu
Od 2018 r. – projekt w toku
Poznaj nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdego z nas. Tymczasem dziewięć na dziesięć osób na świecie oddycha powietrzem bardzo zanieczyszczonym. Uświadomienie sobie tego faktu jest pierwszym krokiem do zmiany na lepsze. Postanowiliśmy dołożyć do tej zmiany naszą cegiełkę i stworzyć sieć sensorów powietrza, aplikację mobilną oraz system analizujący pozyskiwane dane. Stało się to możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez NCBR – ze środków Funduszy Europejskich.
Nasz projekt pozwala nie tylko monitorować bieżący poziom zanieczyszczeń, ale także przewidywać, jak sytuacja będzie wyglądała w danym miejscu w perspektywie kolejnych 24 godzin. Jest to możliwe dzięki analizie danych z użyciem algorytmów i elementów sztucznej inteligencji. Funkcja sprawdzania prognozy jakości powietrza jest niezwykle ważna w szczególności dla osób starszych, cierpiących na choroby układu oddechowego, a także dla osób, które podejmują aktywność na świeżym powietrzu. Ten ostatni przykład dotyczył nas – założycieli Airly. Gdy byliśmy jeszcze studentami Akademii Górniczo-Hutniczej, przygotowywaliśmy się do krakowskiego maratonu. Planując trening danego dnia, nie mogliśmy zdobyć aktualnych danych o smogu – te, które były dostępne, opisywały sytuację sprzed jakiegoś czasu. Postanowiliśmy więc to zmienić. Tak oto narodził się pomysł opracowania inteligentnego systemu monitorowania jakości powietrza, który dostarczałby rzetelnych i aktualnych danych. Opracowany przez AIRLY system składa się z sieci czujników, które mierzą stężenie pyłów zawieszonych, temperaturę i wilgotność (w czasie rzeczywistym), a także platformy internetowej, aplikacji mobilnej, panelu danych oraz prognozy.
Projekt AIRLY pomaga w rozwiązaniu problemu braku odpowiedniej informacji dotyczącej bieżących pomiarów jakości powietrza. Dzięki niemu każdy może sprawdzić, jakim powietrzem aktualnie oddycha oraz zaplanować swoje aktywności na kolejny dzień poprzez monitorowanie innowacyjnej prognozy. To sprawia, że projekt AIRLY jest pozytywnie odbierany i trafnie zaspokaja potrzeby społeczne.
Firma AIRLY ruszała kilka lat temu jako start-up założony przez młodych naukowców-pasjonatów z Krakowa. Dziś zatrudnia już ponad 30 osób i ciągle się rozwija, nieustannie dążąc do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
W całej Polsce rozmieściliśmy już ponad 2 800 czujników AIRLY, a dostępną dla każdego aplikację na urządzenia mobilne pobrano ponad 500 tysięcy razy.
Okazuje się, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy nie tylko dużych miast, lecz także mniejszych miast i miasteczek. Aktualnie smog i zanieczyszczenia powietrza należą do pierwszoplanowych tematów dotyczących ochrony zdrowia Polaków. Jak wynika z badania „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu”, przeprowadzonego w listopadzie 2018 r. przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Aviva, 94% polskiego społeczeństwa zauważa problem smogu, a 65% respondentów nie czuje się dostatecznie poinformowanych o jakości powietrza w swojej miejscowości – to też pokazuje, jak system AIRLY jest potrzebny. W naszych działaniach nieustannie staramy się promować ideę poprawiania jakości powietrza, którym oddychamy, wychodząc z założenia, że wiedza, informacja i świadomość zagrożeń jest pierwszym krokiem do zmiany.
Edukujemy i informujemy ludzi na całym świecie. Nasz system monitorowania jakości powietrza wzbudza zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Z sukcesem przeprowadziliśmy kampanię rozwijającą sieć sensorów w Rumunii. Dzięki naszym działaniom społeczeństwo rumuńskie zaczęło interesować się problemem zanieczyszczenia powietrza. Z powodzeniem współpracujemy także z rumuńską telewizją, która trzy razy dziennie prezentuje w swoich programach informacyjnych dane o bieżącym zanieczyszczeniu powietrza oraz prognozę jakości na kolejne 24 godziny. Obywatele innych państw coraz częściej odwiedzają naszą mapę zanieczyszczeń, sprawdzając stan oraz prognozę jakości powietrza.
Nasze dane mają potężną siłę oddziaływania, a przekazywane w aplikacji, w przejrzysty i intuicyjny sposób docierają codziennie do setek tysięcy osób w całej Polsce. Ponadto aplikacja mobilna AIRLY posiada funkcję powiadomień typu „push”, informujących o przekroczonych normach zanieczyszczeń. Każdy użytkownik aplikacji może pobrać widget, który w prosty sposób informuje o bieżącej jakości powietrza w ulubionych miejscach. Dzięki temu z pomiarów oraz prognozy jakości powietrza AIRLY z chęcią korzysta coraz więcej osób.
Zanieczyszczenie powietrza to niewidzialne zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia nas samych i naszych bliskich, dlatego monitorowanie oraz prognozowanie jego poziomu jest tak ważne.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Ze względu na to, że opracowanie prognozy jakości powietrza jest dużym przedsięwzięciem, w trakcie tego procesu musieliśmy sprostać niejednemu wyzwaniu. Największym i najważniejszym było stworzenie zgranego zespołu składającego się z najlepszych w swojej dziedzinie specjalistów, profesorów oraz pasjonatów nowoczesnych rozwiązań. Z sukcesem udało nam się to zrobić. Kolejnym bardzo ważnym krokiem i wyzwaniem było – przy wykorzystaniu innowacyjnych metod, algorytmów oraz sztucznej inteligencji – opracowanie prognozy, która przewiduje zanieczyszczenie powietrza z odpowiednią dokładnością. Dzięki staraniom oraz determinacji całego zespołu z powodzeniem możemy realizować nowe wyzwania i cele, tworząc tym samym możliwie najdokładniejszą prognozę jakości powietrza w Polsce i na świecie.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Przed przystąpieniem do realizacji projektu każdy z wnioskodawców powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki realny problem chce rozwiązać dzięki swoim działaniom i w jaki sposób jego zaangażowanie wpłynie na lepsze życie ludzi. Jeśli ta kwestia będzie dobrze uargumentowana, a dodatkowo uda się skompletować kompetentny i zaangażowany w misję firmy zespół, rezultaty całego przedsięwzięcia powinny być zadowalające.