W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja dokumentacji I konkurs Programu rządowego NUTRITECH

20.05.2024

Uprzejmie informujemy o zmianach w dokumentacji konkursowej I konkursu Programu rządowego NUTRITECH.

nutritech

Zgodnie z treścią rozporządzenia MFiPR zmianie ulegają przepisy dot. udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Powyższe wpływa na zmianę Regulaminu konkursu, Załącznika nr 1 tj. Wzór wniosku o dofinansowanie oraz Załącznika: Instrukcja wypełniania wniosku.
Ponadto, do dokumentacji dodaje się nowy załącznik – Załącznik nr 5.1. Przewodnik kwalifikowalności kosztów (dla umów o dofinansowanie zawieranych po 31 grudnia 2023 r.).
Zmiana przepisów dot. udzielania pomocy publicznej oznacza w szczególności:

  • konieczność złożenia „Oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie z tytułu sankcji”, bowiem pomoc publiczna po 31 grudnia 2023 r. nie może zostać udzielona przedsiębiorcy, o którym mowa w § 1 pkt 4 rozporządzenia MFiPR;
  • że, na podstawie § 1 pkt 7 rozporządzenia MFiPR, w ślad za znowelizowanym art. 25 ust. 3 lit. e rozporządzenia nr 651/2014, koszty pośrednie (O) podmiotu, któremu udzielana jest pomoc publiczna po 31 grudnia 2023 r. mogą być rozliczane stawką ryczałtową w wysokości do 20% wszystkich kosztów bezpośrednich (ponoszonych w ramach badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych oraz studium wykonalności) włączając w to koszty podwykonawstwa;
  • wyłączenie kosztów „Inne koszty operacyjne” z katalogu Pozostałych kosztów bezpośrednich (Op) dla podmiotów, którym udzielana jest pomoc publiczna po 31 grudnia 2023 r. (w związku z czym koszty materiałów, środków eksploatacyjnych i podobnych produktów ponoszonych bezpośrednio w związku z realizacją merytorycznego celu projektu objętego pomocą publiczną kwalifikowalne będą w ramach kosztów pośrednich).

Zarówno dla organizacji badawczych/innych podmiotów, których dofinansowanie na realizację projektu nie stanowi pomocy publicznej, jak również dla przedsiębiorstw w ramach prac przedwdrożeniowych – pomoc de minimis, wartość kosztów pośrednich wskazanych we wniosku o dofinansowanie, jak również katalog kosztów kwalifikowalnych, nie ulega zmianie.

Jednocześnie informujemy, że wnioski o  dofinansowania, które są na etapie oceny merytorycznej, a które wymagają uzupełnienia lub poprawy w zakresie wynikającym z przepisów rozporządzenia zmieniającego, zostaną skierowane do uzupełnienia lub poprawy w zakresie informacji weryfikowanych w ramach kryterium Kwalifikowalność i adekwatność wydatków. Szczegółowe informacje w powyższym zakresie znajdują się w Rozdziale XV. Regulaminu konkursu, tj. Postępowanie po zmianie zasad udzielania pomocy publicznej określonych w rozporządzeniu MNiSW ws. pomocy publicznej.

Zachęcamy do zapoznania się z nową treścią dokumentów.

{"register":{"columns":[]}}