W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Aktywizacja intelektualna i społeczna Seniorów - Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej

baner sukcesy

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Aktywizacja intelektualna i społeczna Seniorów - Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Politechnika Warszawska

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Trzecia Misja Uczelni

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

889 950,00 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

863 250,00 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 1.03.2019 r. do 28.02.2022 r.

Zobacz efekt naszej pracy

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Osoby w wieku poprodukcyjnym tracą kontakt ze swoim otoczeniem zawodowym i prowadzi to często do spadku ich aktywności, zarówno intelektualnej jak i społecznej. Ograniczone kontakty, brak wyzwań wymagających wysiłku i zaangażowania, prowadzą do szybszego starzenia się i pogorszenie komfortu życia. Jedną ze skutecznych form zaradzenia temu są zajęcia organizowane dla seniorów, a jedną z takich form są uniwersytety trzeciego wieku. Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej oferuje swoim słuchaczom wiele rodzajów zajęć, ale wobec tego że jest jednostką uczelni państwowej jest odcięty od bogatego źródła finansowania adresowanego do jednostek samorządu i NGS i wobec tego słuchacze muszą sami pokrywać koszt zajęć. Prezentowany projekt pozwolił na prowadzenie większości zajęć jako bezpłatnych dla uczestników, co pozwoliło na udział w nich znacznej liczby nowych osób. Nadto przygotowano i umieszczono na stronie programy zajęć w jednolitej formie, wzbogacone dla niektórych ich rodzajów odpowiednimi prezentacjami.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Przyniósł korzyści przede wszystkim jego uczestnikom. Wzrosła liczba i liczebność grup językowych, Realizowano nową tematykę kursów komputerowych i pracowni technicznych, będących specjalnością tego UTW. Wymuszone warunkami przejście na zdalną realizację zajęć nauczyło stosowania tej metody nauczania zarówno instruktorów jak i uczestników kursów. Fakt że w tym trudnym okresie zajęcia były bezpłatne niewątpliwie pozwolił na utrzymanie grup w niemal niezmienionej liczebności. Również dla Uczelni zebrane doświadczenie i opracowane programy stanowią wartość dodaną. 

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Dwa z trzech lat realizacji projektu zbiegły się z okresem ograniczeń pandemicznych. Byliśmy zmuszeni do przejścia w większości zajęć na formę zdalną i ograniczyć realizację pracowni technicznych, które ze swej istoty musiały się odbywać w laboratoriach uczelni.   

{"register":{"columns":[]}}