„APIKUBOT” – prace badawczo rozwojowe służące opracowaniu rozwiązań zwiększających efektywność i automatyzujących pracę w zakresie komercyjnego zapylania roślin
Tytuł projektu
„APIKUBOT” – prace badawczo rozwojowe służące opracowaniu rozwiązań zwiększających efektywność i automatyzujących pracę w zakresie komercyjnego zapylania roślin
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
Osmia Future Sp. z o. o.
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
BRIdge Alfa
Wartość projektu
1 200 000,00 PLN
Wartość dofinansowania
960 000,00 PLN
Okres realizacji projektu
od 15.07.2021 r. do 30.04.2023 r.
Poznaj nasz zespół
Przemysław Kapka – CEO, CO - founder
rozwój produktu, sprzedaż
Wykształcenie SGGW w Warszawie - ogrodnictwo oraz administracja publiczna
10 lat doświadczenia w zarządzaniu firmą
Pozyskał prawie 2,1 miliony złotych na rozwój firmy
15 lat doświadczenia w hodowli murarki ogrodowej
13 lat doświadczenia w administracji publicznej z zakresu ochrony środowiska
Damian Kapka – COO, CO - founder
finanse, aplikacja
23 lata doświadczenia w sadownictwie
15 lat doświadczenia w hodowli murarki ogrodowej
Wykształcenie SGGW w Warszawie - ekonomia
Szkolenia z zakresu programowania
Monika Kapka – specjalista ds. marketingu
marketing, administracja
Wykształcenie UKSW w Warszawie - ochrona środowiska
Osmia Future jest rodzinną firmą, która istnieje na rynku od 2020 roku. Posiada rzeszę zadowolonych klientów, którzy mogą cieszyć się z najbardziej profesjonalnego na świecie systemu do zapylania upraw sadowniczych. Stworzyliśmy innowacyjny ul do hodowli pszczół samotnic, aplikację mobilną do zarządzania zapylaniem oraz urządzenie do serwisu uli po sezonie.
Prywatnie posiadamy swoje gospodarstwa sadownicze i od 2008 roku zajmujemy się hodowlą murarki ogrodowej. W tym czasie poznaliśmy bardzo dobrze te pszczoły i propagujemy je jako niezwykłe owady. Nasza działalność to nie tylko biznes, to Nasza pasja i misja. Zależy nam na pszczołach, środowisku, naszych partnerach biznesowych oraz zadowoleniu naszych klientów. W codziennych działaniach zwracamy szczególną uwagę na ochronę zapylaczy. Pszczoły giną z różnych powodów i są miejsca, że jest ich zbyt mało aby uprawy wydały obfite plony.
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Osmia 4.0 to kompleksowe rozwiązanie związane z zapylaniem upraw sadowniczych. Wspomaganie naturalnego zapylanie roślin uprawnych to nie tylko wymierne korzyści dla plantatora ( wzrost plonu i jakości od 10 do 30 %) ale również dla środowiska. Rolnicy, którzy wprowadzają pszczoły na swoje plantacje nie tylko zwracają większą uwagę na dobrostan pszczół w swoich gospodarstwach ale również dbają by inne osoby w odpowiednich terminach wykonywali zabiegi ochrony roślin.
Osmia 4.0 to kompleksowe rozwiązanie związane z zapylaniem upraw sadowniczych.
Wspomaganie naturalnego zapylanie roślin uprawnych to nie tylko wymierne korzyści dla plantatora ( wzrost plonu i jakości od 10 do 30 %) ale również dla środowiska. Rolnicy, którzy wprowadzają pszczoły na swoje plantacje nie tylko zwracają większą uwagę na dobrostan pszczół w swoich gospodarstwach ale również dbają by inne osoby w odpowiednich terminach wykonywali zabiegi ochrony roślin.
Osmia 4.0 to połączenie przyrody i nowoczesnych technologii, które razem dają wymierne efekty w optymalizacji zapylenia roślin uprawnych.
Projekt ten otrzymał wyróżnienie podczas gali wręczenia nagród konkursu Polski Produkt Przyszłości.
Na Osmia 4.0 składają się:
Innowacyjne rozwiązanie zbudowane z modułowych elementów. Dzięki swojej budowie zapewnia optymalne warunki zarówno temperaturowe jak i wilgotnościowe do rozwoju nowego pokolenia pszczół.
Charakterystyczną cechą naszego ula jest zróżnicowana wielkość otworów lęgowych. Pomaga to w odnajdywaniu poszczególnych otworów przez pszczoły. Istnieje możliwość zastosowania przesłony, która odbija nadmiar promieni słonecznych oraz można ją pomalować dowolnie na różne kolory zwiększając dzięki temu szybkość pracy pszczół.
Ul OsmiaBox zdobył główną nagrodę na międzynarodowych Targach Sadownictwa i Warzywnictwa w 2023 roku.
Aplikacja mobilna BeeGrow
Nieocenione narzędzie do planowania zapylenia. Dokładnie podpowie Ci w jakiej ilości i rozstawie rozmieścić pszczoły na danej kwaterze. Jest to niezwykle ważne aby pszczół, które są niezbędne do odpowiedniego zapylenia była odpowiednia ilość. Aplikacja otrzymując dane z urządzenia serwisowego będzie uczyć się i dostosowywać ilość pszczół według indywidualnych potrzeb i specyficznych warunków klimatycznych.
Mechaniczny serwis
Po sezonie nowe pokolenie należy wyjąć z środka ula, przeprowadzić selekcję, dezynfekcję i popakować w pudełka. System należy również wyczyścić, zdezynfekować, wymienić membranę i złożyć aby móc użyć w kolejnym sezonie.
Wszystkie te czynności przeprowadzane są automatycznie dzięki urządzeniu specjalnie do tego celu stworzonemu. Dzięki automatyzacji najbardziej pracochłonnych procesów w hodowli pszczół samotnic zapylanie staje się tak proste jak w zastosowaniu trzmieli lecz dużo tańsze.
Dzięki w 100% mechanicznemu serwisowi uli OsmiaBox po sezonie możliwe jest pobieranie danych o zapyleniu w danym sezonie. Urządzenie stwarza możliwość dalszego rozwoju optymalizacji zapylania dzięki możliwości selekcji kokonów pszczół ze względu na płeć. To samice pszczół murarki są głównymi zapylaczami dlatego ważne jest jak duża ich ilość trafia do sadu.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Odbiorcami rozwiązania jest branża agro ( sadownicy uprawiający owoce ). Dzięki wprowadzaniu owadów zapylających an swoje plantacje mogą zwiększyć plony od 10 do 30 % oraz jakość owoców. Dzięki automatyzacji doradztwa w zakresie zapylania za pomocą aplikacji mobilnej sadownicy mogą dokładnie określić swoje potrzeby w zakresie ilości uli niezależnie od kształtu swoich działek , ich wielkości , uprawianego gatunku, ilości drzew/krzewów na ha oraz sposobu zbiorów ( mechaniczny , ręczny). Nasza firma pozyskuje partnerów biznesowych na rynkach europejskich w celu szybkiej internacjonalizacji produktu oraz łatwiejszego dotarcia do klienta docelowego. W ciągu najbliższych kilku lat firma planuje zaistnieć na minimum 12 rynkach europejskich oraz wejść ze swoim produktem na rynek Stanów Zjednoczonych.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
W trakcie realizacji projektu pojawiło się wiele nieprzewidzianych sytuacji związanych z zmiennością warunków atmosferycznych oraz pracą z żywymi organizmami. Są to aspekty, które są trudne do przewidzenia oraz często poza możliwością prognozowania w długim czasie.