Bezprzewodowy sensor i system telemedyczny do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu
Tytuł projektu
Bezprzewodowy sensor i system telemedyczny do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
CLEBRE SPÓŁKA AKCYJNA
Nazwa programu
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Konkurs
Szybka Ścieżka
Wartość projektu
5 217 864,99 zł
Wartość dofinansowania
4 021 637,88 zł
Okres realizacji projektu
od 02.09.2019 r. do 31.03.2023 r.
Poznaj nasz zespół
Zobacz efekt naszej pracy
Wideo
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
Problemy z oddychaniem w czasie snu są powszechne. U dzieci prowadzą do zaburzeń w prawidłowym rozwoju fizycznym i intelektualnym. W przypadku dorosłych z kolei, długotrwały stres i niedotlenienie spowodowane bezdechami mogą być przyczyną nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń rytmu serca, a także zawałów i udarów.
Duże zróżnicowanie osób cierpiących z powodu zaburzeń oddychania w czasie snu, oraz złożoność problemu powodują, że nie ma jednej, właściwej ścieżki leczenia. Co więcej, leczenie to musi być długofalowe. I tutaj zaczyna się problem, ponieważ nie ma dobrych narzędzi, które umożliwiłyby ciągłe monitorowanie postępów leczenia. Obecnie, cały czas obowiązującym „złotym standardem” jest polisomnografia. To na ogół duża i mało komfortowa aparatura, której używa się w szpitalach. Dostęp do niej jest, dochodzi kwestia logistyki, bo musimy gdzieś iść, przespać się. Przekłada się to na krótki czas obserwacji, co prowadzi do pewnego paradoksu - mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, a standardem jej obserwacji jest względnie krótki, jednorazowy pomiar. Aby zmienić sposób leczenia zaburzeń oddychania, konieczna jest zmiana metody ich obserwacji. Właśnie z takiego założenia wyszliśmy w pracy nad Clebre. Wraz ze wsparciem NCBR stworzyliśmy system diagnostyczny, dzięki któremu możliwa jest fundamentalna zmiana w leczeniu zaburzeń oddychania. Za pomocą czujnika przyklejonego na szyję zbieramy dane o tym jak oddychamy oraz jak zachowujemy się, gdy śpimy. Takie obserwacje rozciągnięte na wiele nocy pozwalają zbudować pełny, obiektywny obraz kondycji oraz monitorować jej zmiany. Dzięki temu pomagamy chorym i lekarzom nawigować w leczeniu.
Kto skorzysta z wyników projektu?
Z wyników projektu, czyli systemu diagnostycznego Clebre skorzystają zarówno chorzy cierpiący z powodu zaburzeń oddychania w czasie snu oraz lekarze, którzy zajmują się ich leczeniem. Dla specjalistów Clebre to przede wszystkim zmiana w procesie leczenia dzięki precyzyjnej, długofalowej obserwacji pacjenta. Dla pacjentów to wygoda badania w domu, możliwość obserwacji siebie i praca nad stylem życia, który ma ogromny wpływ na leczenie chorób przewlekłych, jak bezdech senny.
Clebre to nie tylko system diagnostyczny, ale również poprawienie komunikacji pomiędzy chorym i lekarzami.
Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?
Czas realizacji projektu trafił na trudny czas pandemii. Podwyższone standardy bezpieczeństwa, ograniczony dostęp do placówek medycznych utrudniały prowadzenia badań. Odczuwalne było również zaburzenie globalnych łańcuchów dostaw elektroniki z powodu pandemii. Dodatkowym problem okazała się również zmiana w procesie certyfikacji wyrobów medycznych wprowadzona wraz z Medical Device Directive.