W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Bezprzewodowy sensor i system telemedyczny do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu

3

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Bezprzewodowy sensor i system telemedyczny do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

CLEBRE SPÓŁKA AKCYJNA

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Szybka Ścieżka

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

5 217 864,99 zł

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

4 021 637,88 zł

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 02.09.2019 r. do 31.03.2023 r.

Poznaj nasz zespół

Maciej Migacz, Prezes zarządu, założyciel
Maciej Migacz, Prezes zarządu, założyciel

 

Wojciech Kukwa, dr hab. Nauk Medycznych, otorynolaryngolog, Kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Czerniakowskim przy ulicy Stępińskiej w Warszawie. Założyciel Clebre, Wiceprezes Zarządu
Wojciech Kukwa, dr hab. Nauk Medycznych, otorynolaryngolog, Kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Czerniakowskim przy ulicy Stępińskiej w Warszawie.
Założyciel Clebre, Wiceprezes Zarządu

 

Zobacz efekt naszej pracy

3

4

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Problemy z oddychaniem w czasie snu są powszechne. U dzieci prowadzą do zaburzeń w prawidłowym rozwoju fizycznym i intelektualnym. W przypadku dorosłych z kolei, długotrwały stres i niedotlenienie spowodowane bezdechami mogą być przyczyną nadciśnienia, cukrzycy, zaburzeń rytmu serca, a także zawałów i udarów.

Duże zróżnicowanie osób cierpiących z powodu zaburzeń oddychania w czasie snu, oraz złożoność problemu powodują, że nie ma jednej, właściwej ścieżki leczenia. Co więcej, leczenie to musi być długofalowe. I tutaj zaczyna się problem, ponieważ nie ma dobrych narzędzi, które umożliwiłyby ciągłe monitorowanie postępów leczenia. Obecnie, cały czas obowiązującym „złotym standardem” jest polisomnografia. To na ogół duża i mało komfortowa aparatura, której używa się w szpitalach. Dostęp do niej jest, dochodzi kwestia logistyki, bo musimy gdzieś iść, przespać się. Przekłada się to na krótki czas obserwacji, co prowadzi do pewnego paradoksu - mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, a standardem jej obserwacji jest względnie krótki, jednorazowy pomiar. Aby zmienić sposób leczenia zaburzeń oddychania, konieczna jest zmiana metody ich obserwacji. Właśnie z takiego założenia wyszliśmy w pracy nad Clebre. Wraz ze wsparciem NCBR stworzyliśmy system diagnostyczny, dzięki któremu możliwa jest fundamentalna zmiana w leczeniu zaburzeń oddychania. Za pomocą czujnika przyklejonego na szyję zbieramy dane o tym jak oddychamy oraz jak zachowujemy się, gdy śpimy. Takie obserwacje rozciągnięte na wiele nocy pozwalają zbudować pełny, obiektywny obraz kondycji oraz monitorować jej zmiany. Dzięki temu pomagamy chorym i lekarzom nawigować w leczeniu.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Z wyników projektu, czyli systemu diagnostycznego Clebre skorzystają zarówno chorzy cierpiący z powodu zaburzeń oddychania w czasie snu oraz lekarze, którzy zajmują się ich leczeniem. Dla specjalistów Clebre to przede wszystkim zmiana w procesie leczenia dzięki precyzyjnej, długofalowej obserwacji pacjenta. Dla pacjentów to wygoda badania w domu, możliwość obserwacji siebie i praca nad stylem życia, który ma ogromny wpływ na leczenie chorób przewlekłych, jak bezdech senny.

Clebre to nie tylko system diagnostyczny, ale również poprawienie komunikacji pomiędzy chorym i lekarzami.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Czas realizacji projektu trafił na trudny czas pandemii. Podwyższone standardy bezpieczeństwa, ograniczony dostęp do placówek medycznych utrudniały prowadzenia badań. Odczuwalne było również zaburzenie globalnych łańcuchów dostaw elektroniki z powodu pandemii. Dodatkowym problem okazała się również zmiana w procesie certyfikacji wyrobów medycznych wprowadzona wraz z Medical Device Directive.

{"register":{"columns":[]}}