Brussels Talks: Czy Unia Europejska jest gotowa na kolejny kryzys w obszarze zdrowia?
26.04.2022
W czwartek 21 kwietnia 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach organizowanego przez Biuro NCBR w Brukseli cyklu Brussels Talks. Tym razem rozmowa dotyczyła gotowości Unii Europejskiej w przypadku wystąpienia kolejnego kryzysu w obszarze zdrowia.
Gościem, Ewy Kocińskiej - Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli był Wolfgang Philipp, Pełniący Obowiązki Dyrektora Unijnego Urzędu ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA) Komisji Europejskiej.
Tematem przewodnim spotkania była HERA oraz jej misja, cele oraz kluczowe zadania zaplanowane na 2022 r. Rozmawiano także o ogólnym przygotowaniu na kolejne sytuacje kryzysowe dotyczące zdrowia na poziomie EU oraz nt. roli badań i innowacji w zakresie nowych medycznych środków zaradczych.
Zadaniem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) jest zapobieganie sytuacjom zagrożenia zdrowia, wykrywanie ich i szybkie reagowanie na nie. Urząd HERA, utworzony został w trakcie pandemii COVID-19, ma za zadanie przewidywać zagrożenia i potencjalne kryzysy zdrowotne dzięki gromadzeniu informacji i tworzeniu niezbędnych zdolności reagowania.
W momencie wystąpienia stanu zagrożenia, HERA ma za zadanie zapewnić opracowanie, produkcję i dystrybucję leków, szczepionek i innych medycznych środków przeciwdziałania – takich jak rękawice i maski – których często brakowało w pierwszej fazie reakcji na pandemię COVID-19.
Urząd jest kluczowym filarem Europejskiej Unii Zdrowotnej zapowiedzianym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii w 2021 r. i wypełnił lukę w unijnym systemie reagowania i gotowości w stanach zagrożenia zdrowia.
Urząd HERA powstał 16 września 2021 r. i jest jedną z dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej.