W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BRUSSELS TALKS: Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) – kluczowe wyzwania przed nami

02.12.2022

17 Listopada 2022 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Brussels Talks, zorganizowane w partnerstwie z Business & Science Poland ( comiesięczne godzinne spotkania ze znakomitymi gośćmi ze środowiska międzynarodowego). Tematem spotkania tym razem był Europejski Instytut Innowacji i Technologii oraz kluczowe wyzwania przed którymi stoi obecnie.

Brussels Talks: Europejski Instytut Innowacji i Technologii

Gospodarzem spotkania była  Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli, a gościem Prof. Nektarios Tavernarakis, Przewodniczący Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. 

Prof. Nektarios Tavernarakis na wstępie swojego wystąpienia opowiedział o czym się zajmuje instytut, jaka idea przyświecała jego powołaniu i co do tej pory zostało zrobione oraz jaki jest jego wpływ na politykę innowacji w Europie. Podkreślił również ogromne znaczenie jaką jest współpraca przedsiębiorstw, sektora szkolnictwa wyższego i ośrodków badawczych, która  stanowi  element rozwoju środowiska sprzyjającego innowacyjności i przedsiębiorczości w Europie. EIT działa właśnie na rzecz zwiększenia konkurencyjności, przedsiębiorczości oraz  innowacyjności Europy i jego  celem przede wszystkim jest wzmacnianie współpracy pomiędzy biznesem, edukacją oraz nauką. Zaznaczył również rolę  innowacji w kształtowaniu zmian w krajobrazie edukacji. 

W lipcu 2022 roku Komisja Europejska ogłosiła nową Europejską Agendę Innowacji. Zgodnie z jej założeniami kraje Unii Europejskiej posiadają ogromny potencjał do rozwoju innowacji w obszarze deep-tech, którego celem ma być wzmocnienie gospodarki i zapewnienie przewagi krajom UE oraz krajom stowarzyszonym na świecie.

Agenda Innowacji zakłada pięć głównych filarów/priorytetów. EIT pełni dużą rolę w nowej  Europejskiej Agendzie Innowacji jako realizator inicjatyw flagowych m.in przyciągnięcia miliona talentów w dziedzinie technologii. Instytut ma zadanie przeszkolić 1 mln osób w obszarach: cyberbezpieczeństwa, data science, sztucznej inteligencji. Dodatkowo wesprze kobiety – innowatorki, wesprze rozwój tzw. dolin innowacji oraz projektów międzynarodowych.

Nasze comiesięczne  spotkania w ramach cyklu Brussels Taks cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Prawie 100 uczestników wzięło aktywny udział  w naszym listopadowym evencie zadając szereg pytań naszemu gościowi.

{"register":{"columns":[]}}