W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brussels Talks: rozmowa z Jean-Eric Paquetem

20.10.2021

BRUSSELS TALKS – European Research Area for industry, society & education – rozmowa z Jean-Eric Paquetem, Dyrektorem Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej.

Brussels Talks: rozmowa z Jean-Eric Paquetem

20 października 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Brussels Talks – są to comiesięczne godzinne spotkania ze znakomitymi gośćmi ze środowiska międzynarodowego. Tym razem tematem spotkania była nowa Europejska Przestrzeń Badawcza – European Research Area for industry, society & education w zakresie badań  naukowych i innowacji, która ma być oparta na doskonałościach, talentach, konkurencyjna i otwarta.

Gospodarzem spotkania była Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura NCBR w Brukseli, a gościem Jean-Eric Paquet, Dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji w Komisji Europejskiej. Jean-Eric Paquet na wstępie swojego wystąpienia odniósł się do słów Marii Gabriel, Komisarz ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, dotyczących konieczności wzmocnienia Europejskiej Przestrzeni Badawczej, ponieważ szeroko rozumiana wiedza nie ma granic i rośnie dzięki współpracy –  żyjemy w czasach, kiedy działalność naukowa wymaga szybszej i efektywniejszej współpracy. Nowa ERA ma szanse na osiągnięcie doskonałości naukowej oraz wspieranie innowacyjnego i podejmującego ryzyko przemysłu w kształtowaniu odpornej, zielonej i cyfrowej przyszłości. Dyrektor podkreślił również duże znaczenie niedawno powołanego ERA Forum na rzecz transformacji – nieformalnej grupy ekspertów Komisji Europejskiej, których zadaniem jest udzielanie porad i wiedzy fachowej Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji w związku z przygotowaniem ram zarządzania ERA we współpracy z krajami UE.

Uruchomiona w 2000 r. Europejska Przestrzeń Badawcza osiągnęła w ciągu ostatnich lat znaczące wyniki, jednak należy nadal wzmacniać jej rolę, lepiej zdefiniować i wdrożyć jej kluczowe cele, a także uczynić ją bardziej atrakcyjną, jako wspólną przestrzeń na tworzenie wartościowych badań i innowacji. Co więcej, Europa stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami społecznymi, ekologicznymi i gospodarczymi, które zostały pogłębione przez pandemię COVID-19. Badania naukowe i innowacje mają zatem kluczowe znaczenie dla sprostania tym wyzwaniom, zapewnienia naprawy gospodarczej Europy i przyspieszenia zielonej i cyfrowej transformacji.

Uczestnicy webinarium mieli okazję zadawania pytań Jean-Eric Paquetowi. Dzięki temu, mogli dowiedzieć się, jakie są cele nowej Europejskiej Przestrzeni Badawczej – powinny być one realizowane w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, aby nadać priorytet inwestycjom i reformom w dziedzinie badań i innowacji, poprawić dostęp naukowców do doskonałości w całej Unii Europejskiej oraz umożliwić wprowadzanie wyników badań na rynek i stanowić wartość dodaną dla gospodarki. Dyskutowano również, w jaki sposób nowa ERA jest powiązana z zieloną i cyfrową transformacją, co nowa ERA oznacza dla przemysłu oraz w jaki sposób będzie wspierać rozwój kariery i mobilność naukowców.

Nasze comiesięczne  spotkania w ramach cyklu Brussels Talks cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – prawie 100 uczestników wzięło aktywny udział w październikowym evencie zadając szereg pytań naszemu gościowi.

{"register":{"columns":[]}}