W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego w ramach budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo

screen

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego w ramach budownictwa efektywnego energetycznie i procesowo

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Beneficjent: Gmina Miasto Włocławek

Wykonawca: 21Stopni ADD Sp. z o.o.

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu, który jest realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zgodnie z umową z dnia 3 lipca 2020 r. numer POIR.04.01.03-00-0001/20-00.

ikona gazety  Konkurs

Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo, Strumień III – Budownictwo jednorodzinne

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

4 048 909,40 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

4 048 909,40 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 21.05.2021 r. do 27.12.2023 r.

Poznaj nasz zespół

Ludomir Duda i Jan Duda - założyciele stratupu, pomysłodawcy idei ADD autonomicznych domów dostępnych.

1

 

Jacek Kostrzewa - Prezes Zarządu

2

 

Marek Kamieński - Członek Zarządu

3

 

Jakub Leonarski - Członek Zarządu

4

 

Aleksandra Aniszewska - Koordynatorka projektów

5

Zobacz efekt naszej pracy

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Przedmiotem przedsięwzięcia jest opracowanie innowacyjnej technologii 3D (modułowej) w konstrukcji budynku jednorodzinnego i wielorodzinnego o możliwie najlepszym parametrach Ekologicznych i ekonomicznych.

  • Niskie zapotrzebowanie na energię.  Całkowite pokrycie w bilansie rocznym z energii fotowoltaicznej. Uzyskaliśmy to dzięki wysokiej szczelności i doskonałej izolacji domu.
  • Niskie zużycie wody - potrzebujemy maksymalnie 12% wody czystej do działania domu. Uzyskaliśmy to dzięki połączeniu retencji wody deszczowej z oczyszczalnią trzcinową i systemem sterylizacji wody.
  • Doskonały klimat wewnątrz budynku. Dzięki zastosowaniu rekuperacji z wysokosprawnym wymiennikiem entalpicznym, dbamy o odpowiednie stężenie wilgotności w powietrzu i doskonałe oczyszczenie powietrza.  To rozwiązanie dba o zdrowie mieszkańców.
  • Zastosowanie mat kapilarnych - dba o doskonałą temperaturę zarówno ogrzewania jak i chłodzenia.
  • Aby kontrolować i osiągnąć wszystkie parametry energooszczędne  stosujemy zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS.
  • Proces budowy prowadzony w fabryce pozwala na zmniejszenie ilości roboczogodzin w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Prowadzi to do oszczędności czasu jak i pieniędzy.
  • Mimo zaawansowanych technologii i wysokich standardów, nasze domy są dostępne w atrakcyjnej cenie. Dzięki optymalizacji procesów produkcyjnych i eliminacji wielu czynników kosztotwórczych, opracowaliśmy  dom który jest optymalny pod względem kosztów inwestycyjnych i kosztów eksploatacji
  • W budynku korzystamy z materiałów recyklingowanych oraz o najniższym śladzie węglowym. Zależało nam na zaprojektowaniu budynku w standardzie Europy 2050 w dostępnej cenie już dzisiaj. Nasz projekt udowadnia, że budownictwo ekologiczne może być opłacalne finansowo i dostępne dla każdego.
  •  Wierzymy, że ekologia jedynie w formie dostępnej ekonomicznie ma wpływ na zmianę środowiska.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Projekt został zrealizowany we współpracy z Partnerem Strategicznym – Gminą Miasto Włocławek, który to przeznacza budynek na cele socjalne. Rodzina, która w nim zamieszka skorzysta z projektu oczywiście najbardziej, lecz uważamy, że projekt niesie ze sobą wartość dodaną dla zdecydowanie większego grona. Projekt pozwolił zaprezentować, jak może wyglądać przyszłość budownictwa. Ekologiczne, dostępne, autonomiczne, tanie w eksploatacji i niezależne energetycznie to kluczowe hasła, które przedstawia nasz budynek.

Dodatkowo, projekt prezentuje na rynku budownictwa, że budownictwo ekologiczne może być dostępne ekonomicznie. Jest to też swego rodzaju przewaga rynkowa.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

 Wyzwaniem było podejście od nowa do koncepcji budynku i zaprojektowanie go według zupełnie innych standardów, niż znane do tej pory. Przez pozbycie się problemów ognioodporności, akustyki czy izolacji budynków z Lekkiego Szkieletu Stalowego, aż do optymalizacji urządzeń w nim zainstalowanych (optymalizacji pod względem efektywności energetycznej o każdej porze roku). Zmieniliśmy też nasze podejście do projektowania, zaprojektowaliśmy ten dom w rozliczeniu dziennym energii a nie rocznym.

{"register":{"columns":[]}}