W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa platformy do prowadzenia testów, eksperymentów procesowych oraz neutralizacji materiałów i urządzeń wybuchowych

baner sukcesy

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Budowa platformy do prowadzenia testów, eksperymentów procesowych oraz neutralizacji materiałów i urządzeń wybuchowych

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Politechnika Poznańska; Instytut Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe; M.M.-TRANS Sp. Jawna

ikona teczki  Nazwa programu

Projekty na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa

ikona gazety  Konkurs

Konkurs 10/2019

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

9 993 991,11 PLN

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

9 753 991,11 PLN

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 25.11.2019 r. do 24.11.2023 r.

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Projekt rozwiązuje zagadnienie bezpieczeństwa obiektów oraz ludzi w zurbanizowanej przestrzeni publicznej polskich miast. Bezpieczeństwo jest zdefiniowane przez odporność infrastruktury narażonej na występowanie zagrożeń związanych z urządzeniami wybuchowymi. Podstawowy zakres prac był związany z oceną zagrożeń oraz metodami neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych a także ich testowania w warunkach rzeczywistych w ramach przygotowanych demonstratorów technologii do prowadzenia testów kluczowych elementów konstrukcyjnych wykonanych w pełnej skali. Ponadto, zaprogramowana platforma w postaci systemu komputerowego (poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną) przewiduje skutecznie występowanie ww. zagrożeń w przestrzeni publicznej, umożliwiając testowanie rzeczywistych zagrożeń, opracowanie metod neutralizacji oraz tworzenie bazy danych wspierającej działania służb zajmujących się bezpieczeństwem kraju w tym zakresie. Dzięki platformie, oszacowanie stref bezpieczeństwa w wypadku zdarzenia wybuchowego trwa do kilku minut i uwzględnia rzeczywiste urządzenia wybuchowe, a także rzeczywistą infrastrukturę największych polskich, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań itp.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Służby państwowo we odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, takie jak jednostki specjalne policji, służby celne, służba ochrony państwa itp.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Projekt był realizowany w okresie intensywnego rozwoju pandemii Covid-19 a także działań wojennych przy wschodniej granicy kraju. Tym samym dostęp do wybranych zagadnień był silnie ograniczony ze względu na zmniejszoną możliwość kontaktu ze specjalistycznym personelem. Cześć zadań musiała być realizowana w formie spotkań zdalnych co skutecznie utrudniało szybkie wypracowywanie optymalnych rozwiązań. Dostosowanie zespołów do pracy w nowym środowisku było możliwe poprzez zmianę organizacji pracy i zarządzania projektem oraz intensyfikację działań skoncentrowanych na krokach milowych oraz incydentalnych zdarzeniach, które miały miejsce podczas prac przy projekcie. Mimo tych trudności przeprowadzono kilkadziesiąt unikatowych testów improwizowanych urządzeń wybuchowych z rejestracją kluczowych danych w kontekście bezpieczeństwa ludzi i infrastruktury.

Nasza rada dla innych Wnioskodawców

Współpraca interdyscyplinarnych zespołów, podległych różnym ministerstwom daje niespotykane efekty synergii. Otrzymywane wyniki realizacji projektu pozwalają konkurować z najlepszymi zespołami międzynarodowymi. Skuteczne zarządzanie zespołami z różnych środowisk jest możliwe wyłącznie wówczas gdy zespoły uczą się wzajemnie od siebie, w pełnym zaufaniu łącząc pasję do zadań, które wykonują.