Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo
Przedsięwzięcie „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” to jedno z działań NCBR realizowanych w formule PCP. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie wykonawców, którzy opracują technologie projektowania oraz budowania tanich w utrzymaniu, prefabrykowanych (2D) lub modułowych (3D) budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.
Aktualności Szczegóły przedsięwzięcia
Planuje się, że opracowane technologie, które zostaną wykorzystane w budynkach demonstracyjnych umożliwią m.in:
- niskie koszty budowy oraz eksploatacji w cyklu życia planowanym na co najmniej 30 lat,
- generowanie optymalnie zerowego lub pozytywnego rocznego bilansu zużycia energii,
- zagospodarowanie wody deszczowej i wody szarej wpływając na oszczędność wody i ograniczenie jej poboru z sieci,
- wykorzystanie do budowy materiałów budowlanych pochodzących w jak największym stopniu z recyklingu oraz posiadających możliwie niski ślad węglowy,
- wysoki stopień replikowalności na szeroką skalę w Polsce i za granicą.
Technologie te zostaną wykorzystane przy realizacji w ramach Przedsięwzięcia 4 budynków demonstracyjnych: wielorodzinnego budynku społecznego, wielorodzinnego budynku senioralnego ora 2 budynków jednorodzinnych.
Korzyści z przedsięwzięcia
Finansowanie programu
Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków projektu pozakonkursowego w poddziałaniu 4.1.3 PO IR pn. „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu wsparcia realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu”, numer POIR.04.01.03-00-0001/20.