CALL 2024
Wyniki oceny merytorycznej
Uprzejmie informujemy o wynikach oceny merytorycznej wniosków złożonych w konkursie CALL 2024 w Programie Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Spośród 97 wniosków, które uzyskały pozytywną ocenę formalną 16 zostało rekomendowanych do dofinansowania. 81 wniosków nie zostało rekomendowanych do dofinansowania.
Materiały
Lista wniosków rekomendowanych do dofinansowaniaLista_wniosków_rekomendowanych_do_dofinansowania__SPPW_CALL_2024_publikacja_pl.pdf 0.19MB Lista wniosków nierekomendowanych do dofinansowania
Lista_wniosków_nierekomendowanych_do_dofinansowania_SPPW_CALL_2024_publikacja_pl.pdf 0.29MB
Wyniki oceny formalnej
Uprzejmie informujemy, że zakończył się etap oceny formalnej (administracyjnej) wniosków złożonych w konkursie CALL 2024 w Programie Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane, w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Spośród 99 złożonych wniosków:
97 wniosków spełniło kryteria oceny formalnej i zostaną przekazane do oceny merytorycznej;
1 wniosek nie spełnił wymogów oceny formalnej, co skutkuje odmową wszczęcia postępowania;
1 wniosek nie spełnił wymogów formalnych i zostaje pozostawiony bez rozpoznania.
Materiały
Lista wniosków spełniających kryteria oceny formalnejLista_wniosków_spełniających_kryteria_oceny_formalnej_-_SPPW_CALL_2024_www.pdf 0.26MB Lista wniosków niespełniających kryteriów oceny formalnej - SPPW CALL 2024 www
Lista_wniosków_niespełniających_kryteriów_oceny_formalnej_-_SPPW_CALL_2024_www.pdf 0.15MB
Konkurs CALL 2024 na projekty polsko-szwajcarskie
OPERATOR PROGRAMU BADANIA I INNOWACJE, BADANIA STOSOWANE finansowanego w ramach drugiego szwajcarskiego wkładu na rzecz wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w ramach Unii Europejskiej
OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW w 2024 r. (CALL 2024)
- Cel programu
Program ma na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i długoterminowego wzrostu gospodarczego poprzez rozwój wiedzy oparty na badaniach.
Międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe realizowane w ramach programu powinny prowadzić do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw w zakresie badań stosowanych oraz wspierać młodych naukowców i kobiety w projektach.
- Obszary tematyczne
Call 2024 nie jest ograniczony tematycznie. Badania planowane w ramach projektu muszą koncentrować się wyłącznie na zastosowaniach cywilnych.
- Rodzaje kwalifikujących się partnerów
Projekty muszą być składane przez konsorcja składające się z co najmniej jednego podmiotu polskiego i jednego podmiotu szwajcarskiego. W skład konsorcjum musi wchodzić co najmniej jedno przedsiębiorstwo z siedzibą w Polsce lub Szwajcarii.
Dla każdego wniosku partnerzy wyznaczają Operatora Komponentu Programu (PCO), który ponosi formalną odpowiedzialność administracyjną za projekt i musi złożyć wniosek w imieniu konsorcjum. PCO musi być należycie upoważniony do reprezentowania wszystkich Partnerów Komponentu Programu (PCP), w imieniu których składa wniosek dotyczący projektu.
PCO jest odpowiedzialny za podpisanie umowy partnerskiej z PCP. Umowa partnerska musi być sporządzona w języku angielskim i musi zostać przedłożona Operatorowi Programu PCO przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu.
PCO wyznacza głównego badacza (PI), który jest naukowcem kierującym projektem na co dzień.
PCO może być:
- Organizacja badawcza w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu oraz w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz art. 37 ust. 1 ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, posiadająca siedzibę w Polsce;
- Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, z siedzibą w Polsce.
PCP mogą być:
- Organizacje badawcze w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu oraz w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz art. 37 ust. 1 ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, mające siedzibę jako osoba prawna w Polsce lub w Szwajcarii;
- Przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, mające siedzibę w Polsce lub w Szwajcarii.
Podmioty z krajów innych niż Polska i Szwajcaria mogą uczestniczyć w projekcie z wykorzystaniem własnych środków finansowych.
- Rodzaj badania
Call 2024 ma na celu wsparcie międzynarodowych, polsko-szwajcarskich projektów badań stosowanych. Kwalifikują się następujące rodzaje B+R:
- Badania przemysłowe, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 85 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014,
- Eksperymentalne prace rozwojowe, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 86 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.
- Kwota dofinansowania
Dofinansowanie w Call 2024 może pokryć do 100% kosztów kwalifikowalnych dla organizacji badawczych. W przypadku przedsiębiorstw kwota dofinansowania będzie ustalana indywidualnie w zależności od wielkości firmy, rodzaju badań/rozwoju, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz.U. poz. 1456 z 2020 r.).
Finansowane będą wyłącznie badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. Inne rodzaje działań (np. koordynacja, rozpowszechnianie, zarządzanie) nie kwalifikują się do finansowania jako odrębne zadania. Mogą one jednak zostać włączone do odpowiedniej kategorii kosztów w ramach zadań badawczych w poszczególnych WP.
|
Duże przedsiębiorstwa |
Średnie przedsiębiorstwa |
Małe przedsiębiorstwa |
Organizacje badawcze |
Badania przemysłowe |
Do 50+5/15* (maks. 65%) |
Do 50+10+5/15* (maks. 75%) |
Do 50+20+5/15* (maks. 80 %) |
Do 100 % |
Rozwój eksperymentalny |
Do 25+5/15* (maks. 40%) |
Do 25+10+5/15* (maks. 50 %) |
Do 25+20+5/15* (maks. 60 %) |
Do 100 % |
Alokacja finansowa pomiędzy partnerami powinna odzwierciedlać rzeczywisty wkład każdej ze stron i powinna być przedmiotem wspólnych przygotowań pomiędzy PCO i PCP. Koszty kwalifikowalne wnioskowane przez podmioty szwajcarskie uczestniczące w projekcie nie mogą przekroczyć 40% łącznych kosztów kwalifikowalnych podmiotów polskich i szwajcarskich.
W przypadku udziału w konsorcjum podmiotów spoza Polski i Szwajcarii, ich udział w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 10%.
- Budżet Call 2024
Łączna alokacja na Call 2024 wynosi 66 590 563 PLN (sześćdziesiąt sześć milionów pięćset dziewięćdziesiąt tysięcy pięćset sześćdziesiąt trzy PLN) / 15 000 000 CHF (piętnaście milionów CHF).
Minimalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 2 242 400 PLN (dwa miliony dwieście czterdzieści dwa tysiące czterysta PLN) / 500 000 CHF (pięćset tysięcy CHF); maksymalna kwota wynosi 4 484 800 PLN (cztery miliony czterysta osiemdziesiąt cztery tysiące osiemset PLN) / 1 000 000 CHF (jeden milion CHF).
Okres realizacji projektu wynosi od 24 do 36 miesięcy.
Ostateczna data kwalifikowalności kosztów to 31 marca 2029 r.
Wszystkie wydatki i płatności pomiędzy PO, PCO i PCP muszą być rozliczane i raportowane w PLN. Kurs wymiany stosowany do przeliczeń z franków szwajcarskich - CHF na PLN w Call 2024 jest następujący: 1 CHF = 4,4848 PLN. Rezerwa kursowa została ustanowiona w celu pokrycia strat kursowych na transferach z PCO do szwajcarskich PCP.
- Kwalifikowalność wydatków
Opis kategorii kosztów można znaleźć w "Przewodniku kwalifikowalności kosztów".
Pierwsza i końcowa data kwalifikowalności każdego projektu zostanie określona w umowie o dofinansowanie projektu. Wydatki poniesione po 31 marca 2029 r. nie będą kwalifikowalne.
Wydatki poniesione w ramach projektu mogą należeć do jednej z poniższych kategorii:
- Personel
- Podwykonawstwo
- Sprzęt
- Inne koszty bezpośrednie
- Koszty ogólne - koszty pośrednie
- Proces oceny i kryteria wyboru
Ocena wniosków projektowych składa się z oceny formalnej (administracyjnej) i oceny merytorycznej. Tylko wnioski spełniające kryteria formalne zostaną poddane ocenie merytorycznej.
Ocena formalna jest przeprowadzana przez Operatora Programu. Sprawdzane są następujące kryteria:
- Złożenie wniosku w terminie określonym przez Operatora Programu;
- Skład konsorcjum projektowego i kwalifikowalność partnerów projektu;
- Wielkość budżetu projektu;
- Czas trwania projektu;
- Rodzaje działań badawczych;
- Budżet projektu (zastosowana waluta, alokacja do kategorii kosztów, intensywność pomocy państwa);
- Zgodność z wymogami określonymi w cz. 2.1 Przewodnika dla wnioskodawców w zakresie etyki, równowagi płci i środków sankcyjnych;
- Formularz wniosku wypełniony zgodnie z instrukcjami zawartymi w „Proposal manual”;
- Zgodność z zakresem konkursu.
Ocena merytoryczna jest przeprowadzana przez międzynarodowych ekspertów i składa się z 3 etapów:
- Indywidualna ocena
- Ocena konsensusowa
- Spotkanie Selection Committee
Wniosek może otrzymać łącznie 25 punktów w procedurze oceny. Aby wniosek został rekomendowany do dofinansowania, musi uzyskać co najmniej 15 punktów i przekroczyć wszystkie progi zgodnie z wartościami przedstawionymi w poniższej tabeli.
Kryteria |
Progi |
Waga |
1. Znaczenie |
TAK |
NIE DOTYCZY |
2. Doskonałość naukowa i/lub techniczna |
3/5 |
x3 |
3. Jakość i skuteczność wdrażania i zarządzania |
3/5 |
x1 |
4. Wpływ projektu |
3/5 |
x1 |
Bardziej szczegółowe informacje na temat procedury oceny przedstawiono w dokumencie "Przewodnik dla recenzentów ".
- System płatności
Płatności na rzecz PCOrealizowane są w formie zaliczek oraz, w uzasadnionych przypadkach, w formie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych. Zaliczka może być uzależniona od ustanowienia zabezpieczenia w jednej lub kilku formach, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 21 września 2022 r. w sprawie zaliczek w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 2055).
Pierwsza zaliczka jest przekazywana do PCO na podstawie podpisanej umowie o dofinansowanie projektu. Maksymalna wartość pierwszej zaliczki dla PCO wynosi do 30% całkowitego dofinansowania. Kolejne płatności zaliczkowe będą wypłacane zgodnie z harmonogramem finansowym PCO, po przedstawieniu wniosku o płatność rozliczającego co najmniej 70% środków ze wszystkich wcześniej przekazanych zaliczek.
W ramach systemu rozliczania płatności na rzecz PCO, PCO składa do OP wnioski o płatność przed terminem określonym w umowie o dofinansowanie projektu. Wnioski o płatność podlegają weryfikacji na podstawie listy sprawdzającej.
- Składanie wniosków
PCO składa wniosek o dofinansowanie w ramach Call 2024 do OP.
PCO musi być należycie upoważniony do reprezentowania wszystkich PCP, w imieniu których składa wniosek (należy podpisać co najmniej list intencyjny).
Wnioski należy składać elektronicznie w języku angielskim za pośrednictwem systemu składania wniosków on-line OP, dostępnego pod następującym adresem: https://lsi.ncbr.gov.pl/. PCO może edytować i zatwierdzać wnioski do daty zamknięcia naboru.
Można składać wyłącznie wnioski, które zostały w pełni i poprawnie wypełnione.
Tylko PCO (identyfikowany przez identyfikator użytkownika i hasło) jest upoważniony do złożenia wniosku w imieniu konsorcjum.
Szczegółowy opis formularza wniosku oraz instrukcja składania wniosku znajdują się w "Proposal Manual".
- Czas trwania Call 2024
Nabór zostanie otwarty 22 kwietnia 2024 r.
Termin składania wniosków upływa 1 lipca 2024 r. o godz. 16:00 czasu środkowoeuropejskiego.
- Dokumentacja Call 2024
- Guide for Applicants Call 2024
- Annex 1 to the Guide for Applicant List of necessary documents
- Annex 1. Declaration will template_pl_eng
- Annex 2a. Evaluation survey template research organisation_pl_eng
- Annex 2b. Evaluation survey template enterprise pl_eng
- Annex 3. Declaration of no obligation to draw up financial statements_pl_eng
- Annex 4. Form of information to be provided when applying for other forms of aid_pl_eng
- Annex 5. Analysis of the financial capacity to implement the project_POLAND
- Annex 5. Analysis of the financial capacity to implement the project_POLAND
- Annex 6. Analysis of the financial capacity to implement the project _SWITZERLAND
- Annex 7. Sanction declaration_pl_eng
- Annex 8. Bioethical or ethical consents_pl_eng
- Annex 9. Statement by a spouse of a natural person_pl_eng
- Annex 10. Declaration of non-marriage or separation of property_pl_eng
- Annex 2 to the Guide for Applicant Rules on InfoPromo
- Annex 1 to the Guide for Applicant List of necessary documents
- Cost Eligibility Guide for Enterprises Call 2024
- Cost Eligibility Guide for Research Organisation Call 2024
- Guide for Evaluators Call 2024
- Proposal Manual
- Project Contract template_eng
- Project Contract template_pl
- Akty prawne
- Rozporządzenia w sprawie realizacji drugiego szwajcarskiego wkładu na rzecz wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych w Unii Europejskiej, zwanego dalej Rozporządzeniem
- Umowa ramowa między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie realizacji drugiego szwajcarskiego wkładu na rzecz wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej w celu zmniejszenia różnic ekonomicznych i społecznych w Unii Europejskiej (Dziennik Urzędowy "Monitor Polski" poz. 255,2023)
- Umowa pomiędzy Szwajcarską Agencją Rozwoju i Współpracy a Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. poz. 2279, 2022)
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 743, 2023 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz.U. Nr 178, poz. 1200)
- Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (Dz. U. poz. 1456, 2020)
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz.U. L 187 z 26.6.2014, s. 1).
- Pytania do Operatora Programu
Dni informacyjne dotyczące naboru 2024 są planowane dla wszystkich zainteresowanych stron w dniach:
- 24 kwietnia 2024 r. (w języku polskim)
- 25 kwietnia 2024 r. (w języku angielskim).
W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
- Agnieszka Bulska tel. +48 519 683 891
- Anita Lasocka tel. +48 519 683 802
W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: sppw@ncbr.gov.pl