W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp Z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej

Ciepłownia Przyszłości Euros Energy HC Plant

default

 kwadrat z odchodzącymi mackami  Tytuł projektu

Ciepłownia Przyszłości Euros Energy HC Plant

zarys górnej sylwetki człowieka  Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów

Euros Energy Sp. z o.o.

ikona teczki  Nazwa programu

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

ikona gazety  Konkurs

Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE

ikona dwóch kupek monet  Wartość projektu

48 599 521,50 pln brutto

ikona ręki, a nad nią dwa kółka  Wartość dofinansowania

48 599 521,50 pln brutto

ikona zegara  Okres realizacji projektu

od 02.05.2022 r. do 31.10.2023 r.

Poznaj nasz zespół

dr inż. Tomasz Walczak – CTO Euros Energy
dr Kamil Kwiatkowski - Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy
mgr inż. Jakub Garbacik - Inżynier B+R
mgr inż. Jacek Talko - Dyrektor ds. transformacji energetycznej

Zobacz efekt naszej pracy

Oto filmy z budowy Ciepłowni Przyszłości:

Wideo

Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?

Ciepłowni Przyszłości Euros Energy HC Plant jest pełnoskalowym Demonstratorem Technologii zeroemisyjnych technologii produkcji ciepła i sezonowego magazynowania ciepła dla transformacji sektora ciepłowniczego. Technologia Euros Energy ma dużę możliwości skalowania i zastosowania w szybkiej budowie oraz rozbudowie infrastruktury ciepłowniczej – jest to kluczowe w obliczu dramatycznych potrzeb modernizacji i dekarbonizacji ciepłownictwa powiatowego. Rozwiązanie, dzięki swojej elastyczności i skalowalności, może być wdrażana w miastach powiatowych różniej wielkości, zarówno w istniejących systemach ciepłowniczych, jak i w nowych instalacjach. W większych instalacjach elementy systemu mogą zostać wykorzystane dla wsparcia oddalonych fragmentów sieci ciepłowniczej.
Technologia oparta na pompach ciepła, hybrydowych kolektorach słonecznych i i dużych, niedrogich magazynach ciepła typu PTES pozwala na niemal całkowitą dekarbonizację, co jest zgodne z polityką Europejskiego Zielonego Ładu. To elastyczne podejście umożliwia dostosowanie technologii do różnych potrzeb i warunków lokalnych, co przyspiesza proces budowy i rozbudowy infrastruktury ciepłowniczej, wspierając przejście na odnawialne źródła energii. Ciepłowni Przyszłości Euros Energy HC Plant w Lidzbarku Warmińskim powstała w ciągu 18 miesięcy.

Kto skorzysta z wyników projektu?

Pierwsza zeroemisyjna Ciepłownia Przyszłości Euros Energy HC Plant została wdrożona w Lidzbarku Warmińskim i zasila w ciepło i ciepłą wodę użytkową budynki mieszkalne o powierzchni prawie 30000 m2 na osiedlu Astronomów. Z wyników projektu – pełnoskalowego Demonstratora Technologii - może skorzystać cała branża ciepłownicza i samorządy, szczególnie na poziomie miast powiatowych, gdzie systemy ciepłownicze wymagają gruntownej odnowy.

Co było dla nas największym wyzwaniem w realizacji projektu?

Największym wyzwaniem było:

1. Maksymalnym wykorzystaniu lokalnie dostępnych zasobów OZE i pełna autokonsumpcja energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej. Efektem jest pełna dekarbonizacja i zerowa emisja, a więc rzeczywiste osiągnięcie neutralności klimatycznej
2. Instalacja zapewnia 100% OZE w bilansie i temperaturę zasilania na poziomie 80⁰C, spełniając wymagania stawiane współcześnie modernizowanym systemom ciepłowniczym.
3. Wybudowaniu i uruchomieniu, największego w Europie, systemu sezonowego magazynowania ciepła, integrującego sezonowe magazynowanie energii w niskotemperaturowym magazynie gruntowym typu BTES oraz w wysokotemperaturowym magazynie wodnym typu PTES. Wdrożono pierwszy i jedyny w Polsce magazyn sezonowy typu PTES – Pit Thermal Energy Storage.

{"register":{"columns":[]}}