CoMobility
CoMobility to międzynarodowy projekt badawczy, w którym chcemy dowiedzieć się, co zrobić, żeby mieszkańcy miast wybierali alternatywne środki transportu zamiast samochodu
Tytuł projektu
CoMobility
Co-Designing Inclusive Mobility
Nazwa Beneficjenta/Beneficjentów
- Uniwersytet Warszawski
- Szkoła Główna Handlowa
- Politechnika Warszawska
- Norwegian Institute for Air Research (NILU)
- Fundacja “Na miejscu”
- The Fridtjof Nansen Foundation at Polhøgda (FNI)
- Miasto Lublin
Nazwa programu
Programy międzynarodowe
Konkurs
IdeaLab Call for Full Proposals
Wartość projektu
8 868 049,58 zł
Wartość dofinansowania
8 868 049,58 zł
Okres realizacji projektu
od 01.03.2021 r. do 01.03.2024 r.
Poznajcie nasz zespół
Nasz zespół tworzą naukowcy z trzech warszawskich uczelni (UW, PW i SGH), fizycy i chemicy (NILU) oraz antropologowie (FNI) z Norwegii, a także członkowie warszawskiej organizacji pozarządowej Fundacja „Na miejscu” i przedstawiciele miasta Lublin. Ściśle współpracujemy z Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym i Miastem St. Warszawą. W kontakcie pozostajemy także z Miastem Kraków i Związkiem Miast Polskich.
Poznaj liderów partnerów w konsorcjum projektu CoMobility:
Zobacz efekt naszej pracy
Efekty naszej pracy można śledzić na stronie projektu: www.comobility.edu.pl, w szczególności w zakładkach Aktualności i Publikacje. Na bieżąco publikujemy informacje o naszych działaniach i raporty podsumowujące ich efekty. Co miesiąc na stronie pojawia się newsletter, w którym zbiorczo opisujemy wydarzenia danego miesiąca.
We współpracy z CWiD UW stworzyliśmy kilka filmów, w których dowiecie się:
- o czym jest nasz projekt („Bajka o królewnie Tosi”),
- jakie szkoły w nim uczestniczą („Rozmowy z dyrektorami szkół CoMobility”),
- jak wyglądają warsztaty przeprowadzane w szkołach (“Reportaż z badań terenowych”),
- i jak robić badania z udziałem najmłodszych (“Jak przyjazna jest droga do naszej szkoły?”, “Jak bezpieczna jest okolica naszej szkoły?”, “Jak można pokazywać różne dane?”).
Jaki problem rozwiązuje nasz projekt?
CoMobility to międzynarodowy projekt badawczy, w którym chcemy dowiedzieć się, co zrobić, żeby mieszkańcy miast wybierali alternatywne środki transportu zamiast samochodu. Analizujemy postawy i zachowania związane z mobilnością, a także identyfikujemy bariery i szanse w upowszechnianiu różnych sposobów przemieszczania się w trzech konkretnych sąsiedztwach wybranych szkół publicznych. Poszukujemy działań, które ułatwią trwałą zmianę przyzwyczajeń dotyczących sposobów korzystania ze środków transportu. Wraz ze społecznościami lokalnymi, przedsiębiorcami i administracją publiczną chcemy współtworzyć rozwiązania neutralne dla klimatu.
Sednem CoMobility jest proces współtworzenia (ang. co-design) czyli poszukiwanie, testowanie i wprowadzenie rozwiązań w ścisłej współpracy z mieszkańcami, urzędami miasta i przedsiębiorstwami oraz innymi interesariuszami na każdym etapie prac. Planujemy wypracować zestaw metod współtworzenia nowych rozwiązań transportowych i narzędzi do oceny ich wpływu na jakość powietrza w Warszawie. Do oceny rozwiązań połączymy modele uczenia maszynowego, transportu miejskiego oraz jakości powietrza, które w oparciu o dane zastane oraz zebrane podczas prac badawczych pozwolą określić ruch i jakość powietrza w zależności od cech mieszkańców i infrastruktury transportowej.
Kto korzysta/skorzysta z wyników projektu?
Naszymi warszawskimi doświadczeniami i wynikami badań planujemy podzielimy się z samorządami i innymi miastami w Polsce i Europie. Wyniki projektu będą ogólnodostępne i omawiane podczas spotkań warsztatowych z potencjalnymi użytkownikami. Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań dotrą do szerokiego grona zainteresowanych i przełożą się na poprawę jakości powietrza, a wraz z nią - poprawę zdrowia i wygody życia mieszkańców.
Co było dla nas największym wyzwaniem w projekcie?
Podczas pierwszego roku w projekcie CoMobility zmagaliśmy się z problemem dotyczącym nas wszystkich – pandemią COVID-19. Przeszliśmy na współpracę całkowicie zdalną, a działania badawcze przenieśliśmy do strefy online. Na żywo spotkaliśmy się tylko raz, i to w niepełnym składzie, co oznacza, że wszystkie najważniejsze decyzje badawcze podejmowaliśmy komunikując się zdalnie. Nie zawsze było to łatwe, ale wypracowaliśmy metody, które przekładają się na efektywne działania w projekcie. Jednak jesteśmy dopiero w 1/3 projektu, więc największe wyzwania jeszcze przed nami.
Nasza rada dla innych Wnioskodawców
Zaangażowany zespół osób, które lubią z sobą dyskutować i pracować to podstawa.